:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,825
Активни 562
Страници 22,755
За един ден 1,302,066

Дипломация на самообслужване

Служебният министър-председател Марин Райков се самоназначи за посланик, забравяйки, че дипломацията изисква и добър тон. Така постави в неудобно положение България и обиди Италия и Франция
Светослав Терзиев
Служебният премиер Марин Райков оставя паметна диря, ако не другаде, поне в българската дипломация, която не е виждала чудо като неговото.

Съчетаващ две функции, той се възползва от качеството си на външен министър, за да предложи на себе си като министър-председател собствената си кандидатура за посланик, и се одобри като най-подходящ за поста в Рим, който дори не е вакантен. За целта неговото правителство прие на последното си заседание на 23 май решение и за овакантяване на този пост, като на потърпевшия посланик предложи посланическото място в Париж, което за всеки случай Райков си бе запазил незаето. След това служебният премиер обясни, че не вижда конфликт на интереси.

Тъй като сме се нагледали на безпринципни назначения на "калинки", изненадващо е, че и високообразовани функционери не им отстъпват по безпардонност, когато става дума за собствените им интереси. Още по-изненадващо е, че тъкмо в професия като дипломацията, която би трябвало да се придържа към някаква изтънченост, се дава



пример от най-високо равнище за дебелокожие



Дори президентът Росен Плевнелиев, който иначе показва добри маниери, не вижда нищо нередно и е склонен да угоди на каприза на назначения от самия него вече бивш служебен премиер. Двамата дори не подозират на какъв резил излагат себе си и държавата.

"Коректно е, когато един компетентен и отговорен дипломат от най-висшето ниво в кариерата поеме тежкия кръст в труден момент за държавата, той да се върне обратно към своите ангажименти. България има нужда от своите качествени дипломати. Би следвало, когато те поемат сериозни отговорности, държавата също така да понесе своята отговорност, а не да го хвърлим на кучетата, след като три месеца е работил, прекъснал е мандата си и е поел една сериозна и тежка задача за родината си", обясни президентът намерението си да подпише указ за назначението на Райков за посланик в Рим.

Тъй като Плевнелиев не е бил дипломат, редно е да се провери какво е "коректно" в самото външно министерство. Дългогодишни служители описват следната практика: след като вътрешната процедура отсее подходящите кандидати за вакантните постове, се пишат мотиви за предлагането на всеки от тях. После се взема решение от министерството, което се докладва на закрито заседание на правителството и се внася за устно одобрение от президента. Тогава се възлага на посланиците в съответните страни да поискат агремани (съгласия) за приемане на нови ръководители на мисиите. Това става на среща с министъра на външните работи в приемащата страна или с някой от неговите заместници, но много често и само с началника на протокола. Искането се отправя устно, като се придружава от кратка писмена биография на кандидата. Целта е да не се шуми преди извървяването на цялата процедура, за да не се поставят в неудобно положение кандидатът, неговата държава и приемащата, ако искането бъде отклонено. Отказ на агреман не се обявява изрично, защото звучи грозно, а се чака два месеца за съгласие и ако не се получи, това е достатъчен знак да се предложи друг кандидат.

Райков, който в началото на 2001 г. имаше



злополучен опит с първия си мандат



като посланик във Франция, когато Париж шест месеца не му издаваше агреман, вероятно е свикнал да си затваря очите за тези дипломатически знаци, защото в края на управлението си правителството на Иван Костов все пак го наложи за поста. И сега той не изчака отговор от Италия, а в качеството си на премиер отиде в Рим, където обяви като свършен факт, че вече си е запазил посланическия пост там. Италианците вероятно са зяпнали от изненада не само защото не е учтиво да се предрешава тяхното съгласие, но и защото сегашният посланик Ангел Чолаков още чака да връчи акредитивните си писма. В момента той е "посланик агрее" и не е пълноправен. Оказва се, че българското правителство иска да го върне от средата на червената пътека към италианското президентство, където трябва да връчи писмата, с които българският президент му гласува доверие да представлява нашата държава. Оттеглянето му е грубо неуважение към домакините, съгласили се вече да задействат процедурата.

Неприличен жест се прави и към Франция. Като посланик Марин Райков още не е приключил процедурата си за напускане на страната. Той би трябвало да направи прощални визити, за да покаже уважение към домакините си и да им благодари за приема. Когато бе назначен за служебен премиер, Париж го поздрави за новия му пост. В същото време обаче нямаше президентски указ за неговото отзоваване от Франция. Официално той може да се върне в Париж и да продължи работата си без допълнителни формалности. Но там вече не му харесва и предпочита Рим. За измъкване по този начин французите употребяват израза "filer a l'anglaise" (като крадец, по английски). Англичаните пък му викат "French leave" (да си тръгнеш, без да кажеш "довиждане"). И в двата случая става дума за обидна квалификация, родила се от някогашната вражда между двата народа.

Някой би казал, че това са протоколни глупости, макар че протоколът е много важен в дипломацията. Така да е.



По-деликатният проблем е друг



Служебното правителство спази традицията на отиващите си кабинети в България да осигуряват в последните си дни убежища за свои хора по дипломатическите мисии. По този начин се създава конфликт между сменящите се власти, като посланиците не могат да се смятат доверени лица на новите управляващи. Райков преназначи покрай себе си още седмина посланици, за да не изглежда, че се грижи само за собственото си бъдеще.

Съветът по външна политика и публична дипломация на НС на БСП, чийто председател е току-що избраният министър на външните работи Кристиан Вигенин, огласи на 23 май декларация, в която поиска президентът Плевнелиев да спре всички назначения на посланици, гласувани същия ден от служебното правителство на закрито заседание. "Назначаването на посланици от президента по предложение на правителството, назначено от президента, противоречи на заложения в основния закон принцип на баланс между институциите", се казва в документа. "В този смисъл впечатлява сръчността, с която назначеният от Росен Плевнелиев външен министър Марин Райков иска и получава одобрение от премиера Марин Райков посланикът в Париж Марин Райков да бъде назначен от Росен Плевнелиев за посланик в друга европейска столица." Сарказмът, съчетан с напомняне, че "престижът и достойнството на институциите трябва да бъдат пазени", ясно говори за потенциален конфликт между институциите. Въпросът е струва ли си заради личните амбиции на един дипломат България да се връща към времето, когато се излагаше пред чуждите държави с кавги между "Дондуков" №1 и "Дондуков" №2 за назначение на посланици.

Ситуацията е следната: Вече са предприети стъпки за искане на агремани на осмината кандидат-посланици, които са получили доверие на отиващото си, но не и на встъпващото във функциите си правителство. За да не става шумен международен скандал, новият външен министър Кристиан Вигенин обяви още в първия ден след встъпването си в длъжност, че няма да спре Райков за Рим. Но напълно възможно е останалите кандидати или някои от тях да не стигнат до края на процедурата и да се наложи искане на агремани за други лица, след като вече са поискани за тях. Бъркотията би била пълна и чуждите власти биха се чудили какво очаква от тях България. Неспособността на държавата да се придържа към принципи вместо към прищевки в никакъв случай не допринася за повишаване на и без това ниския й международен авторитет.

Когато говори за "кучетата", от които спасява ценните си кадри, президентът Росен Плевнелиев все пак трябва да съзнава, че става дума за законното правителство на България, което самият той предложи с указ за одобрение от Народното събрание. Независимо дали му харесва или не, предстои му "съжителство" с него, което може да продължи до края на мандата му. Ако подходи своенравно, ще играе ролята на режисьор на пътуващ дипломатически цирк, който ще обикаля столиците на чуждите държави за изумление на тамошната публика.



Снимка: БГНЕС
На церемонията по смяна на правителството отиващият си служебен премиер Марин Райков гледаше с надежда бъдещия си шеф Пламен Орешарски, който обаче извръщаше глава и мълчеше деликатно за самоназначението му за посланик в Рим.
20
6867
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
31 Май 2013 20:31
Типично мафиотско в държава без мафия?!
31 Май 2013 21:19
Да ама си пропуснал най-важния аргумент на Плевнелиев :‌ "Райков е дипломат 3 поколение!" (Нищо, че го представи като човек от нарoда, който сам е успял. Карай важното е, че няма зависимости от ДС.) Каква боя са тези поколения е ясно. Че външно е бащиния на същите тези аристократи също е ясно. А ако на Франция и Италия се правят, че това не им е ясно - това си е техен проблем.
31 Май 2013 22:12
Празнота в Конституцията, gentlemen. Бащите й са мислели, че ще я тълкуват джентълмени.
31 Май 2013 23:35
гиди мазен троен гнусотник, пак офръска репутацията на страната. Историята щяла да пише за неговото правителство...Гиди лилипут снобеещ... ще си спомняме за теб колкото и за чейльо и шебеците- със срам и омерзение
31 Май 2013 23:54
suhar

Много точно. Без да се промени конституцията и политическата система, все ще е така.
01 Юни 2013 01:05
Плевньо и Райков добре ни представиха пред европейците. А ето какво каза той на 13 март (когато пое властта от Тиквата):
Господин Бойко Борисов доказа, че е силен, а не силов политик, като създаде условия народът да бъде чут. Това е от ключово значение. С това се показа, че демократичните принципи не са само основа на нашето законодателство, но и че те са стил на поведение и начин на мислене на българските политици, на българската политическа класа, че ние днес можем да се наречем европейска демократична държава, страна с определена демократична култура. Сега, г-н Борисов, е наш ред да организираме демократични и прозрачни избори. Уверен съм, че като партиен лидер ще помогнете да установим един спокоен градивен диалог, да проведем едно спокойно състезание между партийните платформи и проекти, които трябва да отговорят на очакванията на гражданите, които трябва да са убедителни и да върнат надеждата на българите.

Още тогава трябваше да ни светне, че Райков разбира демокрацията по малко по-различен начин от общоприетия - демократично е да лъжеш и да мажеш, да грабиш с пълни шепи, докато ти е паднало и изобщо неща, които са популярни от "Бай Ганьо". Това трябва да се очаква и от Плевнелиев, нито повече, нито по-малко.
01 Юни 2013 01:09
Както се вижда от статията, Райков е намерил време да пробута в програмата на Министерски съвет точка и за самия себе си, но два месеца не му стигнаха да отговори на журналистите къде точно Тиквата е пращал правителствения самолет. В крайна сметка кое е по-важно - обществото да научи истината или Райков да обикаля посолствата за сметка на обществото? Естествено, че второто е по-важно.
01 Юни 2013 05:22
това са глупости, симпатизирам на Орешарски, но атаките срещу Райков са грозни и долни. на всеки беше ясно, служебното правителство е за 2 месеца и след това министрите се връщат към старите занаяти. кое точно е станното, че стар посланник ще бъде посланник отново? ооо предложил се сам? ами да изчака реваншистки настроения Станишеффф да му резне кариерата за нищо. на всички е ясно колко беше трудно да се намери премиер преди 2 месеца. недостойни са опитите за саморазправа с него след изборите.

правителсвения самолет бил летял, а стига бе. на земята ли да стои. самолета има летатилни часове, които са задължителни. ясно е, че Борисов е злоупотребявал и го е ползвал не винаги по регламент. е няколко пъти самолета летя и спаси живота на български граждани пак по нареждане на Борисов. има малко по важни неща от тоя самолет.

колко точно се е раздуло слухтенето и доколко е контролирано от Цв. щото може да се окаже, че Цв е виновен за всичко за което е обвинен, но това е само върха на айсберга, а цяло държавна агенция си е слухтяла и рекетирала на частно, когато не е работила за Цв.
01 Юни 2013 05:33
а не да го хвърлим на кучетата

И Станишко не ги хвърляше, но на вълците
01 Юни 2013 10:53
"той се възползва от 'качеството' си на външен министър" - Терзиев, недей да замазваш - за какво качество може да става въпрос, след като по най-себелюбния начин този "дипломат" седмо поколение осребри постовете си (представете си как е миислил за това през цялото време и "в качеството си на МП" и колко му е "пукало" за останалите задачи, включително и за "честните" избори)
01 Юни 2013 14:27
Ох, трудно е да се обяснява на Сашета! Че защо Райков се е съгласил да става премиер само за два месеца? Срещу обещание от ГЕРБ, навярно. И като падна от крушата се самонастани в Рим за сметка на доброто име на България. Не искам такива наглеци да ни представляват пред държави, с които може да имаме нормални отношения.
01 Юни 2013 17:44
"Коректно е, когато един компетентен и отговорен дипломат от най-висшето ниво в кариерата поеме тежкия кръст в труден момент за държавата, той да се върне обратно към своите ангажименти. България има нужда от своите качествени дипломати. Би следвало, когато те поемат сериозни отговорности, държавата също така да понесе своята отговорност, а не да го хвърлим на кучетата, след като три месеца е работил, прекъснал е мандата си и е поел една сериозна и тежка задача за родината си",
Абе нали наш Роско нямаше да да назначава с указ бивши ченгета, за този защо е това изключение.
Въобще едни са лоши доноснивци на ДС, а другите са добри.
Иво Инжев обикаля като цветарка телевизиите, той сега е много политкоректен. Същото важи и за друг бивш доносник - Петко Бочаров. Той га се беше върнал от Париж през 80-те одма го назначиха за говорител в БНТ. Като се засилеше в началото на новините и след това запецваше. Сега итой е икона.
Навремето браво Ваньо бреаво Костов и Бъки си бяха поделили ченгетата, да събират информация, кой какъв е бил плюят тоз и онзи. Той Марин Райков нъл си е от Костово време.
01 Юни 2013 17:48
че Цв е виновен за всичко за което е обвинен, но това е само върха на айсберга, а цяло държавна агенция си е слухтяла и рекетирала на частно, когато не е работила за Цв.
Да бе, ама твоя Цецо от върха трябва да кпонтролира този айсберг, да не стават такива работи. Той затова е бил сложен на този връх.
01 Юни 2013 18:59
Ако ще говорим за самолети .. то тройната коалиция си беше поръчала 2 броя. Защо ли?
01 Юни 2013 21:47
Служебното правителство спази традицията на отиващите си кабинети в България да осигуряват в последните си дни убежища за свои хора по дипломатическите мисии.

В случая няма никаква традиция - не може да се сравнява правителство, избрано от Народното събрание и работило четири години, с група чиновници, събрани набързо от т. н. президент, със задачата за няколко седмици да подготвят парламентарните избори.
01 Юни 2013 21:49
на всеки беше ясно, служебното правителство е за 2 месеца и след това министрите се връщат към старите занаяти.

Именно.
Старият занаят беше да си доизкара мандата като посланик в Париж.
02 Юни 2013 02:55
Простата логика подсказва, че един дипломат няма да рискува да провали кариерата си заради някакъв си 3 месечен пост на служебен премиер. Следователно за да се съгласи, нещо му е обещано. И за това обещание сигурно никога нямаше да научим, ако не се беше случило нещо непредвидено. А то е, че тези, които са обещавали, след изборите може и да не са на власт, и така Райков да остане на сухо. Заради което той предприема панически действия, като избързва и се самопредлага. Очевидно на Плевньо това не му е харесало, защото не без основание е предвиждал скандал. А Райков страхувайки се, че Плевньо може да се отметне, решава отново да избърза и да обяви назначаването си в Рим, като по този начин постави президента пред свършен факт. Елементарно Уотсън!
02 Юни 2013 08:11
Ако ще говорим за самолети .. то тройната коалиция си беше поръчала 2 броя. Защо ли?
Защото тогава имаше пари, а сега нема, и в склада нема и ротнио знае. Ясно ли е заек.
02 Юни 2013 09:29
Дипломация на самообслужване

Друг път...
02 Юни 2013 14:20
Служебният министър-председател Марин Райков се самоназначи за посланик, забравяйки, че дипломацията изисква и добър тон. Така постави в неудобно положение България и обиди Италия и Франция


Има една дума, която напълно липсва не само в речника на нашите полит-простаци, но и в моралните им норми. Става дума за ПОЧТЕНОСТ. А почтеност няма там, където собственият келепир е на първо място. Нищо почтено няма в нарушаването на два закона, отнасящи се до ротацията на посланици. Става дума за нарушаване на закони! Има изискване според закона, посланик да работи 2 години във външното министерство, преди да бъде изпратен отново посланик. Ама за Райков законите са за будалите. Значи не става въпрос само за ПОЧТЕНОСТ, НО И ЗА ЗАКОННОСТ. Прокуратурата дали ще забележи тази "дребна" подробност?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД