Заловените два дни преди извънредните парламентарни избори бюлетини в костинбродската печатница "Мултипринт" набъбнаха до над 400 хил., съобщи Би Ти Ви. Според прокуратурата броенето ще приключи до петък, но експертизата ще отнеме месеци. По правило мястото на резервните бюлетини не е в печатницата, а в избирателните комисии. Бракуваните пък трябва да се съхраняват под ключ. В Костинброд ситуацията беше точно обратната.
Новината за 350 хил. годни бюлетини, готови за изнасяне, гръмна в деня на размисъл. Скандалът стана голям, тъй като печатницата е на общинския съветник от ГЕРБ Йордан Бончев. Той обяви, че става дума за технологичен брак, но впоследствие прокуратурата показа снимки на палета с годни бюлетини, върху които бяха прикрепени листове с имена на градове. Освен това разследващите откриха, че поне три пъти след 8 май, когато е приключила обществената поръчка, от брака са вземани годни бюлетини и са изпращани в избирателни комисии, включително и в централната.
Сега прокуратурата води разследване за престъпления срещу изборните права на гражданите и за длъжностни престъпления на служители на администрацията на Министерския съвет, който е поръчител на бюлетините. Доказано е, че Министерският съвет като възложител не е следил как се изпълнява договорът.
"Явно някой не си е изпълнил служебните задължения. Предстои да видим дали това е с някаква специална цел, или този служител просто немарливо е изпълнявал служебните си задължения. Защото нашият закон е такъв, че ако някой просто немарливо си е изпълнявал служебните задължения, не носи наказателна отговорност. В НК няма състав, който да криминализира това, че някой печата повече бюлетини от тези, които са възложени от МС", обясни пред Би Ти Ви прокурорът Стоил Тойчев.
Зам. главният прокурор Борислав Сарафов пък каза, че този случай може да послужи за урок отсега нататък печатането на бюлетини да се възлага на печатницата на БНБ. По делото досега са разпитани повече от 30 души от администрацията на МС и от печатницата.
Какво значи незаконни бюлетини, след като това все пак не са ценни книги и няма закон който да казва какво да се правят тия бюлетини? След като законодателят е преценил, че няма нужда от специални защити на бюлетините, защо прокуратурата се прави на по-голям католик и от папата? Как според прокуратурата тия бюлетини могат да се използват за фалшифициране на изборите? Всъщност гласуването е процес, а не просто бюлетина в урна. Многото хора в избирателните комисии и процесът на гласуване гарантират честността на изборите. А не някакви си бюлетини, които всяка една печатница може да напечата в какъвто си иска тираж.
Натисни тук