Данните от миниматурите на четвъртокласниците не помрачиха настроението на новия образователен министър проф.д-р Анелия Клисарова. |
Седмият випуск, който полага миниматури, е показал най-слабите постижения досега по български език и литература - 67.05%. За сравнение в първата година на провеждане на националните изпити процентът на верните отговори е 81%. Лек спад се наблюдава и по математика - само с един процентен пункт - 69.80% успеваемост спрямо 70.90% през 2012 г. Учениците са подобрили постиженията си по "Човекът и природата" (81.25% в сравнение с 80.20% през м.г.) и "Човекът и обществото" (74.20%, докато през 2012 г. процентът на верните отговори е бил 72.70%).
Както обикновено експертите на просветното министерство намериха положителен знак в лошите новини. Сривът в резултатите по български език и литература те обясниха с променения формат на изпита. За сменения формат постиженията са много добри, отчете Евгения Костадинова, директор на дирекция "Образователни програми и образователно съдържание" в МОН. Тази година за първи път учениците имаха въпроси със свободен отговор, тоест не избират един верен измежду няколко възможни, а трябва сами да формулират отговор.
По литература децата са срещнали най-големи затруднения при откриване на нравствените послания в творбата, тълкуване на поведението на литературните герои, както и ако трябва да аргументират личен избор или да докажат собствено мнение. Без разлика от м.г. най-трудни по математика са се оказали геометричните задачи, които изискват логическо мислене и прилагане на изучени знания в нестандартна ситуация, при текстови задачи и при задачите, които изискват свободен отговор.
Децата имат неустойчиви знания и това се потвърждава от тестовете. Учениците показват различни резултати при задачи, които измерват едни и същи знания и умения, но са с фиксиран и със свободен отговор. Според просветните експерти това показва и неправилно ориентиране на обучението към изграждане на стратегии за решаване на тестове от определен формат - изисква се децата да възпроизвеждат знания, а не да разбират процеси и явления. По тази причина ще се върви към разнообразяване на задачите, към повече задачи с избираем отговор, които провокират децата към мислене. Акцент ще се постави и към практическа насоченост на знанията, обясниха от МОН.
Диктовката тази година беше на "Катеричка и вълк" от Лев Толстой. Само 60.25% от учениците пишат правилно звучните съгласни пред беззвучни съгласни и в края на думата, като сривът спрямо м.г. е с 27 процентни пункта. Едва 34.89% са покрили критериите за правопис на думите с "й", а 16.09% - на условния правопис.
От екипа на новия министър проф. Анелия Клисарова отчетоха като слабости недостатъчната работа върху текст по български език и литература, а по математика - претупването на материала по геометрия. През новата учебна година ще се обръща повече внимание и на задачи, които развиват мисленето, вниманието и пространственото ориентиране на учениците.
ПРОПУСКИ
Резултатите показват фрапиращи пропуски в знанията на децата. Едва 11% от четвъртокласниците знаят, че Земята се върти около собствената си ос и около Слънцето. Сред най-трудните въпроси е и този от "Човекът и обществото": " Попълнете пропуснатото в текста. През 681 година, след победа над византийците, българите се съюзили със славяните и създали ........................ Начело застанал ............". Само 14.7% от учениците са отговорили правилно и на двата въпроса, а 67.5% - само на единия. Само един верен отговор са посочили 64.8%. Малко са и верните отговори на въпроса: "На юг Дунавската равнина граничи с", като възможните отговори са А) река Дунав, Б) Стара планина В) Предбалкана. Правилно са отговорили 42.7% от децата.
ПО РЕГИОНИ
За втора поредна година най-добре са се представили децата от област Смолян - 82.20%. Техните резултати по четирите теста, макар и най-високи, също отбелязват спад с 2 процентни пункта. Втори са четвъртокласниците от София. Тяхната успеваемост е 78.30%. По-добри постижения отбелязват децата от Кюстендил (76.65%), Пловдив (75.80%), Хасково (71.65%) и Търговище (71.55%). В дъното са Добрич и Силистра със съответно 67.80 и 66.15%.
ПО УЧИЛИЩА
Четири училища са постигнали най-добри резултати (19.5 т.) - варненското Основно училище "П.Р.Славейков" (126 ученици), Начално училище "Св.св. Кирил и Методий" в Ямбол (107 ученици), СОУ "П.Р.Славейков" в Добрич (119 ученици) и столичното 134-то СОУ "Д. Дебелянов" (85 ученици). В дъното на класацията е също училище от София - 113-о СОУ "Сава Филаретов". 20-те възпитаници на училището, които са се явили на външното оценяване, са постигнали среден резултат 6.77 от 20 възможни точки.