Два дни преди да се раздели с депутатския си имунитет, бившият вътрешен министър Цветан Цветанов провери в Брюксел дали европейската десница не е разлюбила ГЕРБ и може ли да разчита на нейната подкрепа в неволите си с прокуратурата. Резултатът бе разочароващ. Трима-четирима депутати от десницата се били обявили в негова защита, но трябваше той да преразкаже думите им, защото журналисти не ги чуха да го бранят.
Падналият от власт бързо губи приятели,
особено ако разравянето на управленското му минало замирише зле. Цветанов и неговият партиен лидер Бойко Борисов стават свидетели как вместо да ги прегръща с две ръце като единствена парламентарна дясна партия в България, Европейската народна партия (ЕНП) ги подкрепя едва-едва с едната ръка, а с другата си запушва носа. В дясното семейство на ЕНП членуват пет български партии: СДС на Емил Кабаиванов, Демократическата партия на Александър Праматарски, Земеделският народен съюз на Румен Йончев, ДСБ на Иван Костов и ГЕРБ. От всички само партията на Борисов и Цветанов има някаква тежест, защото един от главните показатели за значимостта на членовете в ЕНП е кой колко депутати изпраща в националния парламент. Другият показател е колко евродепутати дава всяка партия в групата на ЕНП в Европарламента. По него СДС и ДСБ се отсрамват с по един евродепутат, докато в графата депутати в националния парламент срещу имената им са записани нули, както и срещу ДП и ЗНС. На европейските избори догодина не е изключено само ГЕРБ от българските десни партии да запази присъствието си в Европарламента. Борисов е обсебил почти цялото дясно пространство, полагащо се на България в ЕНП, но то пък се свива, защото тежестта на ГЕРБ намалява, а другите присъстват символично.
Парадоксално е, че ЗНС, който зае мястото в ЕНП на земеделците на Анастасия Мозер, в момента е в лявото, а не в дясното политическо пространство в България. Неговият лидер Румен Йончев стана депутат от Коалиция за България, след като обеща да се съюзи с левия БЗНС "Александър Стамболийски". Този факт обаче не е забелязан в Брюксел и затова в актуализираната справка на ЕНП за партиите след изборите в България не е отразено, че ЗНС вече има един депутат, който заема кресло в лявата част на Народното събрание. Някой ще реши, че това е техническа подробност, но тя е показател колко голям е интересът в семейството на европейските християндемократи към обстановката в България.
В Брюксел се нагледаха как десните партии се множат и все не могат да си поделят българския политически терен, дотегна им да ги търсят за арбитър, който да ги помирява, напатиха се от прикриване на скандалите и резилите им и вече показват повишена предпазливост,
когато поредният партиен функционер ревне на рамото им
да го спасяват от политическите му противници. Това обяснява сарказма на лидера на ДПС Лютви Местан, който се присмя на Цветанов, че се е отказал от имунитета си "след дълъг рев из европейските столици". Като запознат с европейските политически структури той отбеляза, че визитата на Цветанов в Брюксел няма ефект, защото в ЕНП не подкрепят полицейщината и погазването на демократичните институции. "Незаконните подслушвания нямат нищо общо с ценностната система на европейските християндемократи", каза Местан, който вероятно е забелязал, че председателят на ЕНП Вилфрид Мартенс не е приел Цветанов.
Още от пръв поглед в сайта на ЕНП се вижда, че гостуването на Цветанов не е произвело прессъобщение. Затова пък в сайта на ГЕРБ под заглавие "Евродепутати притеснени от политическата ситуация в България" се дава картина, според която десни евродепутати се надпреварвали да изразяват ужас пред бившия вътрешен министър как в България всичко тръгнало на зле, след като Борисов и той изпаднали от властта. Германският евродепутат Манфред Вебер (ХСС) заявил, че "Европа трябва да се замисли дали да инвестира в региона, когато голяма част от европейските средства биха могли да попаднат в нечисти ръце или да не бъдат използвани по предназначение". Ако е цитиран точно, не е изненада, че именно баварец си позволява такива думи, защото ХСС е политическият кръстник на ГЕРБ, който отвори ЕНП за партията на Борисов. Разбираемо е също недоволството на европейската десница, че е отстъпила властта в още една държава от ЕС под напора на лявата вълна, тръгнала миналата година от президентските избори във Франция.
Но политическото съперничество с европейската левица
не решава личния проблем на Цветанов
Според собствената му изповед само председателят на групата на ЕНП в Европарламента Жозеф Дол (Франция) е дал ухо на терзанията му с прокуратурата. "Когато говорих с Жозеф Дол и му дадох цялата хронология на този случай, за внушенията - над 350 000 бюлетини, близката връзка с ГЕРБ, той дори ми каза и даде пример със себе си. Той 4-5 години е бил разследван и това, което ми каза, е: "Това е политическо и ти трябва да се въоръжиш с много търпение и да си щадиш нервите, защото когато всичко това приключи, ти ще бъдеш много по-силен", разкри след разговора Цветанов. С други думи - оправяй се както можеш и после се обади, ако се отървеш.
Разликата е огромна в сравнение с личната подкрепа на Жозеф Дол през 2010 г. за злополучната кандидатка за еврокомисар на ГЕРБ Румяна Желева, която той бранеше даже след срамното й излагане в Европарламента. Може би поучен, че партийната солидарност с хората на Борисов трябва да бъде предпазлива, той предпочете да запази дистанция и да остави българското правосъдие да прецени дали Цветанов е невинен. Засега никой в Брюксел не го определя като политическа жертва, както самият той твърдеше преди и по време на отчаяната си визита.
Неговите проблеми с прокуратурата не са толкова важни, че да станат повод за европейски натиск върху държавата. Има нещо по-важно, което засяга България и за което левицата не носи вина. Това е неудържимото
избледняване на българското присъствие в европейската десница
Държавата има интерес нейни представители да участват в срещите на десните партии и да бъдат приемани като уважавани партньори. Колкото и да е силна лявата вълна, едва ли цяла Европа ще завие наляво. Винаги ще има десни правителства, с които ще трябва да се поддържат добри отношения. Отговорните политици знаят да пазят държавните интереси дори когато са в опозиция. Ако партия ГЕРБ се опозори с разкрития за незаконни практики на нейните ръководители, най-малкият проблем ще бъде незабавната изолация на Борисов и Цветанов. Българската десница, която преди години излъчваше представители в ръководството на ЕНП, ще отиде в глуха линия. Въпросът е кой след популисткия тайфун ГЕРБ ще изгради от политическите руини що-годе приемлива за Европа нова дясна формация в България. Изборите за Европарламент са догодина, а в десния сектор не се вижда нищо друго освен лично съперничество за останките от партии без бъдеще.
|
|