Държавната комисия за енергийно и водно регулиране почти напълно зачеркна вчера предложения от служебния икономически министър Асен Василев нов модел на ценообразуване и заложи на нови свои идеи, за да поевтинее токът. Намаляване на студения резерв, пренасочване на средства от търговията с въглеродни емисии и намаляване на цената за износ са основните мерки, които според ДКЕВР ще задържат цената на тока и ще балансират системата. За останалите 4 мерки от обявените в понеделник от министъра на икономиката Драгомир Стойнев "7 стъпки към по-евтин ток" не бе споменато.
Макар че и министърът на енергетиката, и премиерът Пламен Орешарски обявиха поевтиняване на тока от 1 юли с 5%, от комисията все още не са съвсем сигурни точно какво намаление ще бъде постигнато. При новата методика на ценообразуване ще отпаднат добавките "зелена" и "кафява" енергия и за невъзстановяеми разходи, които в момента се плащат от търговците. Ще се запазят само цената за достъп до мрежата и за преноса на енергията по нея. Цената за износ може да бъде свалена от 35 лв. за мегеватчас сега до по-малко от 20 лв. Кой и как точно ще плати сметката по тези добавки, не бе обяснено, не бяха представени и точни разчети.
В момента студеният резерв се плаща, макар реално да не се използва, а да служи като гарант за нормалната работа на системата в кризисна ситуация. Сега той ще бъде намален, за да не се налага НЕК да плаща излишно. Най-вероятно резервът ще бъде орязан наполовина - от 1040 на 500 мегавата. За това е достатъчна заповед на министъра на икономиката и енергетиката. Другата ударна мярка е финансирането на част от разходите за производство на скъп ток от ВЕИ централите да става чрез приходите от продажбата на емисии парникови газове. Разговори по темата са водени и с финансовото министерство, откъдето все още изчисляват колко пари ще дойдат от търговията. Освен това са нужни и законови промени. В последните години цените на парниковите емисии се сринаха драстично и дори се наложи част от търговете за тях в Европа да бъдат отменени. Падащите цени и блокирането на търговията бяха разглеждани дори в Европарламента.
"Не сме разглеждали цени, а се съсредоточихме върху методиката", застрахова се шефката на регулатора Анжела Тонева. Тя обобщи, че идеята е да не се натоварят битовите и индустриалните потребители. На въпрос какво би се случило, ако парламентът се разпусне и промените не успеят да минат през Народното събрание, Тонева бе лаконична: "Не искам да мисля за такъв сценарий. Надявам се всичко да върви така, както го мислим."
Разчетите на ДКЕВР показват, че ако сегашният модел се запази, то цената на тока за крайните потребители би се увеличила минимум с 16 на сто. Тонева първо не се ангажира с точна прогноза за това с колко и дали ще поевтинее токът, но впоследствие все пак видя намаление до 5%. "За да се случи обаче такова намаление, са необходими законови промени, както и конкретни предложения от работната група към ДКЕВР", обясни Тонева. Тя добави, че ако промените в двата закона - за енергетиката и за ВЕИ, минат бързо през парламента, промените може да станат факт от 15 юли. "Смятам, че тази цена може да е валидна поне една година, докато се предложат някакви по-дългосрочни мерки", обобщи шефката на регулатора.
ТЕМИДА
Т.нар. цена за достъп окончателно бе отменена на последна инстанция от Върховния административен съд вчера. Това означава, че ДКЕВР незаконно е събирала такса на ВЕИ централите с мощност над 30 кWр до 200 кWр, включени от началото на януари 2012 до края на юни същата година, за да ги присъедини към мрежата. През есента на миналата година това доведе до поредица от протести на производители, които се заканиха да съдят регулатора. Вчера от комисията отказаха коментар и поясниха, че тепърва ще се запознават с решението.