Кадрите, в които Сидеров стоеше под плот на маса в понеделник вечерта, станаха популярни в социалните мрежи. Там се роди и инициативата "Игнорирай Сидеров". |
В понеделник след 18.30 ч. Сидеров заедно със стотина млади мъже блокира ул. "Раковски" и от паркиран на платното джип започна да громи "платените протестиращи на Бойко Борисов и Цветан Цветанов", наричайки ги "лумпени" и "наркомани". В същото време няколко хиляди отново се събраха пред Министерския съвет, за да искат оставката на кабинета на Орешарски. Шествието мина по обичайния си маршрут - през Народното събрание, НДК, централите на БСП и ДПС. Малко след 22 ч. значително по-малко протестиращи се насочиха към централата на "Атака", където Сидеров ги чакаше вече пети час. Полицията не позволи на гражданите да се доближат до депутата, който вече беше скрит под разпънати над главата му маси. Бутилки от вода, павета и димки хвърчаха и в двете посоки.
Вчера се разбра, че общината не е съгласувала действията на "Атака" в понеделник, защото партията е изпуснала 24-часовия срок за предварително уведомление. Според закона за митингите режимът за мероприятия на партиите е уведомителен - кметът не може да забрани политически митинг, но трябва да получи уведомление за него поне 24 часа преди началото му. Сидеров обаче настоява, че митингът му е по правилата и той пази "дома си".
"Столичната община е издала съгласувателно писмо за митинг от 18 до 24 юни от 6 ч. до 22 ч. Съгласуваният митинг е само пред централата на партията на ул. "Врабча", между ул. "Г. С. Раковски" и ул. "Париж", казват от общината. И допълниха пред "Сега", че това не означава, че Сидеров има право да блокира улици и кръстовища. На въпрос на "Сега" какво трябва да се направи, ако Сидеров реши отново да затвори "Раковска", от общината отговориха, че това трябва да каже полицията.
По повод сблъсъците от СДВР отговориха устно пред "Сега", че "полицията не е имала какво да прави в случая, тъй като депутатите са независими и с имунитет. На тях не може да им се прави забележка и не трябва да се пипат с пръст. Полицията не е отговорна, че Сидеров е нямал разрешение за протест. Това е отговорност на общината, а вчера тя не е сигнализирала, че има такъв проблем". По повод на предстоящия за поредна вечер протест от полицията отговориха, че нямат право да разкриват оперативните си планове за действие.
Според чл. 70, ал. 1 от конституцията народните представители не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване освен за престъпления от общ характер, и то с разрешение на Народното събрание. В основния закон никъде не се казва, че депутатите имат право да нарушават обществения ред, защото имат имунитет.
Вчера из социалните мрежи, където се организира протестът срещу избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, се разпространяваше призивът: "Игнорирай Волен - запази протеста мирен".
РЕАКЦИЯ
В изключително остра декларация синдикатът на служителите на МВР защити полицаите от агресията на Волен Сидеров, без да се споменава никъде името на лидера на "Атака". "Служителите в МВР не са частни служители, обслужващи интересите на една или друга политическа партия. Ние в пълнота подкрепяме справедливите социални и икономически искания на гражданите. В протестите участват и се включват наши близки приятели, роднини, нашите семейства... Считаме, че е абсолютно недопустимо и нецивилизовано да се прибягва до прокламирането на идеи, позиции и становища, стимулиращи и провокиращи насилствени действия, демонстриране на аморално и провокативно поведение, хулигански и други противоправни прояви", се казва в декларацията. Полицаите заявяват, че губят мотивация "да застават с лицето и гърдите си пред една или друга партийна централа и да защитават от народната "любов" представители на политическия елит."