:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,436,155
Активни 291
Страници 9,287
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Царят отново се оставя да бъде воден от събитията”

Режимът в България има за цел единствено съхраняване и укрепване на царската власт и нищо друго, това го отличава от „чистия” фашизъм
Фашистки или не, царският режим в България има за свои най-близки съдружници фашистка Италия и особено нацистка Германия. Цар Борис (1918-1943) е първият чуждестранен държавен глава, който Хитлер приема в Германия (28 февруари-1 март 1934 г.). До загадъчната смърт на царя двамата се срещат още 10 пъти, но никога в България. От ляво на дясно - Цар Борис като почетен гост в ложата на Хитлер на олимпиадата в Берлин, 1936 г.; На посещение в главната квартира на Вермахта, 1941 г.; Цар Борис и Хитлер на разходка пред главната квартира на Вермахта на Източния фронт във Виница (Югозападна Украйна), 1942 г.
(Продължение от миналия четвъртък)



"Чисто" фашистки ли е царският режим в България от 1935 г. до септември 1944 г., този въпрос най-често се обсъжда, стане ли дума за българските диктатури от ново време. Вече стана ясно, че въпреки наличието на значителен брой фашистки организации, нито една от тях не стига до властта, дори най-мощната - Националното социално движение, начело с Александър Цанков. Точно Цанков и сподвижниците му се подготвят за "поход към София" на 20 май 1934 г., поблазнени от успеха на "похода към Рим" (27-30 октомври 1922 г.), който извежда до властта Мусолини. Само ден по-рано деветнайстомайци завземат страната и така предотвратяват появата във властта на едно същинско фашистко движение, водено от напълно автентичен и "чист" фашист. Това е причината да се изтъква понякога (М. Семков, 1992 и др.), че Деветнайстомайския преврат и последвалия го царски режим не само не са фашистки, но напротив точно те осуетяват завземането на властта от българските фашисти. Всъщност ще е важно да уточним точно коя от двете представи за фашизъм ще е в сила в този случай - тясното разбиране за "истинския" фашизъм на Бенито Мусолини, и неговото развитие нацизма, или широкото разбиране за фашизма като съвкупност от различни движения, които могат да имат и отлики помежду си, дори съществени, но са подобни по своите основни белези.

Няма сега да се спираме на деветнайстомайци, твърде за кратко са те във властта, има неясноти и подозрения при провеждането на техния преврат, а и по време на мимолетното им управление, ще има сигурно възможност това да се разнищи когато му дойде времето. От значение сега ще е представата ни за деветнайстомайската власт като фашистка, но в широкия симсъл на думата. Тази власт е и удобен трамплин за установяване на царския режим в България, неговото точно деветгодишно съществуване изглежда да има значително по-голяма тежест в съдбините на страната.



* * *



Веднага да си дойдем на думата, на царския режим в България му липсва не само масова фашистка партия за да бъде "чисто" фашистки. Никак няма да е достатъчно и наличието на възможно най-близки отношения с фашистка Италия и нацистка Германия, нито особено честото изразяване на сърдечни чувства към тамошните водачи - "От целия разговор с царя [Борис] аз оставам с впечатлението, че той е честен почитател на нашия фюрер и че има безусловната вяра в победата"(адмирал Канарис до генерал-фелдмаршал Кайтел, 22 юли 1943 г.).

Този режим няма да може да се приспадне към "чисто" фашистките и поради целите, които си поставя. Фашизмът и като идеология, и като всекидневна политическа деятелност е радикално политическо движение, то преобръща обществото с хастара навън, терорът е задължителен и повсеместен за всички инакомислещи, всичко кипи, крещи, скандира с вдигнати ръце, блясъкът в очите на обикновените мъже, жени и деца трябва да направи достоверно преклонението пред водача.

Някак неуместно е да определим като фашистки режим, чийто водач се оставя да бъде воден от събитията (вж Извори). Силите на иначе неустойчивия и неиздръжлив психически цар Борис стигат само за водене на борба за запазване на собствената му власт, нищо повече. Никакви стремления за драстична промяна няма да открием в царската политика, никакви свежи идеи, дори и мракобесни, за ново устройство на обществото - най-съществената обществена реформа, обмисляна от царя, е въвеждането на италианската фашистка корпоративна система, която по своята същност стяга в здрави клещи обществото и прави партиите излишни. И това е така поради крайно ограничените цели, които си поставя царският режим в България - единствено съхраняване и по възможност укрепване на царската власт е негова единствена задача.

Царският режим в България по форма напълно повтаря фашистките си предтечи. Крайно антидемократичен, с ясно изразен култ към царската институция, към царя и към държавата. При култ към силата, военщината и реваншизма, царският режим създаде и редица същинско фашистки организации с националистическа и милитаристка характеристика - Всебългарския съюз "Отец Паисии", Българска орда и официалната държавна младежка организация "Бранник" (от 1941 г.). Останалите все още културни, пацифистки, научни и всякакви други неполитически организации са премахнати най-късно по силата на Закона за защита на нацията (от 23 януари 1941 г.). Всеобхватното въздействие върху съзнанието на поданиците бе поверено на нарочна институция - Дирекцията на националната пропаганда. Пряка заемка от италианския фашизъм стана насаждането на преклонение към прабългарската история и култура, с ударение на силата на завоеванието и мистичността на епохата. Особено удобно в тая посока бе предаването на управлението на земи в Македония и в Беломорска Тракия, представяно твърде пресилено от официалната пропаганда като "обединение на България" - доколко това бе обединение отговорът може да се намери в спогодбата Клодиус-Попов. Най-общо, по своите характеристики царският режим бе ясно изразена диктатура от авторитарен тип, което очевидно за цар Борис бе напълно достатъчно.

Твърде често в историческите извори се срещат описания на личността на цар Борис, които го сравняват с някое животно. Не, не с някой мощен хищник, а с хитрата лисица, която винаги действа така, че да може при нужда да замете следите си (Хитлер). Политиката му сравняват с любим френски израз, който в българския минава като "да се правиш на умряло куче", сиреч да изчакаш докато опасността, дай боже, те отмине. Точно половин век по-късно в последните години от управлението на Тодор Живков, този израз ще добие нов изглед - снишаването беше начин да се премине през горбачовата буря.



* * *



Дали ще се правиш на "умряло куче" или ще се снишаваш е въпрос на езиково предпочитание, но смисълът е еднозначен и той никак не приляга на образа на същинския фашистки водач, самият Мусолини сравнява себе си с лъв, например. Сигурно ще е добре да се приведат и други, значително по-малко ефектни, но също толкова верни изрази (вж. Извори), които ще ни уверят, че цар Борис съвсем няма желание да преустроява обществото. Въпреки очевидната си отдалеченост от същинския фашизъм, царският режим в България се вписва напълно в широкото разбиране за фашизма като съвкупност от сходни политически движения. Донякъде формален белег като отсъствието на масова фашистка партия е трудно да промени същността на един безмилостен режим, който поголовно и безспир избива инакомислещите, често и деца, и поддържа политика, която съхранява в България състояниетио на необявена, но продължителна и кървава гражданска война. Цел на царския режим е единствено запазването, на всяка цена и въпреки конституционните разпоредби, на интересите на властващия царски род и съществуването му необезпокояван във възможно най-удобни условия. Нищо повече и нищо по-малко от това.



Извори



"В България развитието на нещата все повече клони към това царят сам да взема решения . . . в крайна сметка всичко зависи само от неговото мнение . . ."

Из доклад на Карл Клодиус до германския външен министър Рибентроп, 4 май 1940 г.



"Царят бива упрекван, че се е заобиколил с посредствени хора и че се страхува от силни личности . . . [5 септември 1940 г.]

Очертаващата се от дълго време вътрешна криза в България ни най-малко не е ликвидирана в резултат на последния външнополитически успех на правителството [връщането на Южна Добруджа в пределите на България]. За това на първо място е виновно правителството и особено поведението на царя, който и след връщането на Добруджа, което се дължи преди всичко на силите на Оста, упорито отказва да назначи едно силно национално правителство и да ориентира недвусмислено българската външна политика към силите на Оста. Българското население все по-ясно разбира, че с политиката си цар Борис преследва само династични цели . . . [25 септември 1940 г.]

В София не е тайна, че целият народ е настроен особено срещу правителството, а също и срещу царя . . . [10 октомври 1940 г.]

Както е известно, царят не е склонен да повиква в правителството силни и самостоятелни личности, тъй като те може би биха могли да станат опасни за неговото самовластно управление и за интересите на династията . . . [24 октомври 1940 г.]

Сегашният режим няма абсолютно никаква връзка с народа и почти изцяло е откъснат от него . . . [17 февруари 1942 г.]

Царят по никакъв начин няма сам да предизвика по своя инициатива скъсването на дипломатическите отношения [със Съветския съюз] преди окончателното поражение на Съветския съюз при Сталинград и в Кавказ. Той [секретният информатор, който е и доверено лице на цар Борис] приключи своето изложение със забележката, че и в този случай царят отново се оставя да бъде воден от събитията и че с това той води една политика, която най-точно може да бъде характеризирана с френското "chien creve" [умряло куче (фр. разг.)] . . . [5 ноември 1942 г.]"

Из донесения на Главното управление за имперска безопасност до Министерството на външните работи в Берлин

In: Politisches Archiv des Auswаеrtigen Amts-Berlin



Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?id=651681

http://www.segabg.com/article.php?psize=250&id=652659&command=fps
26
18831
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
19 Юни 2013 19:55
В София не е тайна, че целият народ е настроен особено срещу правителството, а също и срещу царя . . . [10 октомври 1940 г.]


Даааа...целият народ е срещу царя...заради връщането на Добруджа.

И затова са му казвали Обединител...щото са били настроени срещу него.


Който иска да очерни някого...винаги успява,защото няма идеални хора.

Статията е пристрастна...и крайно незадълбочена.
19 Юни 2013 19:58
Долу Царете- фашисти!!!
19 Юни 2013 20:29
По времето на т. нар. фашистки режим в БГ всеки българинът можеше да се качи на трена или на каквото си там иска и може, и да напусне страната. След като ни освободиха и комунистите взеха власта, пътуването стана невъзможно. Освободеният соц. гражданин трябваше да МОЛИ власта за разрешение да пътува. Получаваха го само избрани другари. За политическия тормоз и репресии, да не говорим. От гледна точка на социалистическия режим в БГ, Царство България си беше демокрация.
19 Юни 2013 22:40
В София не е тайна, че целият народ е настроен особено срещу правителството, а също и срещу царя . . . [10 октомври 1940 г.]


Петрински

Ти тая измислица в Работническо дело ли си я чел. Има все още запазени кадри от поклонението на народа преди погребението на НВ Борис III, пргледай ги и пак го напиши. Комунистите лед девети са избивали и за плакане след смъртта на Царя. Много е хубава снимката на Баба Парашкева, извеждана от дъщеря си от храма Св. Александър Невски.

Историята е факти и документи - а не измишльотини на червенотиквеничковчета с дипломи за завършена история.

19 Юни 2013 22:43
... появата във властта на едно същинско фашистко движение, водено от напълно автентичен и "чист" фашист.


Петрински

Името на този "автентичен и "чист" фашист" стои издялно в гранита на един паметник. Но разбира се, не в България. Познай къде
19 Юни 2013 23:01
„Царят отново се оставя да бъде воден от събитията”

Колко подходящо за СЕГАшната ситуация заглавие.
20 Юни 2013 00:43
Тъкмо мислех да напиша нещо положително , но погледът ми се спря на това:
редица същинско фашистки организации с националистическа и милитаристка характеристика - Всебългарския съюз "Отец Паисии

Що за глупост. "Отец Паисий" може да е националистическа, но не е фашистка, още по-малко "същинско фашистка" оргаанизация.
20 Юни 2013 07:58
бонго

Как да ти се обясни, че комунетата от милион кладенеца ще се опитат да ти докарат по капка, само и само да ти докажат, че желязото е дървено!
Толкова е елементарно. Монархия и фашизъм са две коренно различни неща. Може ли да има фашизъм с многопартийна система? Монархо-фашизъм е синоним на многопартиен комунизъм.

До 1944 г. е имало фашизъм точно толкова, колкото има и сега.
20 Юни 2013 08:51
Тц,тц,тц, цели осем мнения, а няма най-важното под статия на Петрински. Е, как може така?
Котка -
Петрински -
20 Юни 2013 09:46
(адмирал Канарис до генерал-фелдмаршал Кайтел, 22 юли 1943 г)
В случая (кой какво е казал и на кого го е казал), все пак осветление хвърлят последващите събития. Канарис е обесен в Гестапо. Кайтел е обесен от Съюзниците след Нюренберг.
20 Юни 2013 10:02
Твърде елементарен, фрагментарен и повърхностен анализ за един много тежък и противоречив период какъвто е бил управлението на цар Борис. Дори за визирания период от 1935-1943 г., следва да се има предвид, че царят прави няколко посещения в Англия и Франция, прави опити за сближаване с Югославия (до убийството на крал Александър процесът вървял прилично - няколко неформални срещи, официално посещение на краля в България, въпреки страховете от атентат). През България минава крал Едуард с любовницата си Симпсън, също минало в добра обстановка. Царят и царицата почти всяка година ходят до Балморал. Опитите на Борис да вземезаеми за превъоръжаване от Англия и Франция обаче завършват безуспешно. Насреща е Германия. Немците са основен търговски партньор - изкупуват почти целия тютюн, селскостопанска продукция и въобще положението в страната (за икономиката имам предвид) се подобрява заради големите от наша гледна точки, обеми. Вноса и износа с Германия представляват около 50% в периода 1936-39. На няколко пъти Борис и негови приближени водят преговори с французи и англичани за повишаване на стокообмена, но не срещат никакво разбиране. Тази политика на умряло куче спасява България от истинска гражданска война, въпреки, че насилие не липсва. Тази политика на умряло куче връща Южна Добруджа, което е един от най-големите външнополитически успехи на страната изобщо.
Колкото това, че Борис е бил слабохарактерен и невротичен Петрински спокойно може да се гръмне. Този човек изключително методично е стигнал от тоталната самоизолация по време на окупацията след солунското примирие до пълната власт, надживявайки, надхитряйки или оставяйки да се самоунищожат всички силни политически фактори в страната. Една от най-големите заслуги на Борис е издигането на технократи, като Кьосеиванов, Багрянов, Драганов, Божилов и др. По негово време управлява и един от най-интересните и успешни кабинети - този на Ляпчев. Държавата не е завладяна и разделена от съседите си, което било абсолютно реалистична опция и е обсъждана дори в началото на 30тте от т.нар малка антанта - всичките ни комшии. Въобще представата за силен политик, олицетворявана от бай тошо, червенков, г. димитров, бойко, стамболийски и прочие цървули може да съществува в главата само на чугунен болшевик
20 Юни 2013 10:02
pisco, Мужик, вие да не би да сте били съвременници на събитията, описани в статията? Возили сте се на "трен" където ви видят очите зад граница? Цар Борис не е суспендирал конституцията? Не е имало ЗЗД, блокади, жълти звезди, концлагери? Поне четящите и пишещите в този форум не трябва да си затваряме очите пред широкоизвестните исторически факти. Фашизъм или не, режимът на Борис е бил определено недемократичен и мракобесен, донесъл неизмерими беди на българите и продължил неявната гражданска война, която се води в България още от времето на тирана Стамболов.
20 Юни 2013 10:26
pisco, Мужик, вие да не би да сте били съвременници на събитията, описани в статията?


А Петрински дали е бил?
Що пише статии тогава?
20 Юни 2013 10:29
е и кога цар Борис е суспендирал Конституцията
20 Юни 2013 13:46
LeDoyen
Поне четящите и пишещите в този форум не трябва да си затваряме очите пред широкоизвестните исторически факти.

Напълно съм съгласен с теб. Затова и държа на твърдението си.
Царство България е било мракобесно към шепата българи тероризиращи страната си в интерес на чужда държава. Не одобрявам ответните по жестокост мерки на органите на реда. За съжаление и в България, както и в цяла Европа, е имало и жълти звезди. Но пък за разлика от другаде, фашисткото Царство спасява евреите си, дори и с помоща на трудови лагери. Концлагерите дойдоха в БГ заедно с освободителите на 9.9.1944год. Много на бързо, цялата държава стана един концлагер.
20 Юни 2013 14:41
Много ми е интересно, как Петрински ще разгадае определението за фашизъм, дадено от самия негов баща Мусолини :"организирана, централизирана демокрация."
20 Юни 2013 16:16
Разбира се,че както преди 9-ти септември,така и сега в България има фашизъм-преди монархо-фашизъм,което е точно определение поради едноличната власт на монарха и без партии,а сега т.н.,по думите на американеца Н.Чомски-демократичен фашизъм,което се доказва най-вече в последните 4 г.,когато е управлението на мутро-милиционерската организирана престъпна група начело с Боко-тиквата.Това за съжаление са фактите,а аз бих добавил от себе си още нещо-за мен фашист е всеки,който е против Русия-и това е съвсем логично,тъй като Русия, в лицето на СССР успя да победи не само фашистка германия,но и целия запад тогава,когато той беше зад хитлер и който се беше нахвърлил да унищожи тази велика държава.
20 Юни 2013 16:44
широкото разбиране за фашизма като съвкупност от различни движения, които могат да имат и отлики помежду си, дори съществени, но са подобни по своите основни белези.
По кои например? Освен по антикомунизма, друго не виждам. Ерго, фашисти са всички, които преследват комунистите, но ако преследват другите политически сили и не закачат комунистите, тогава са само различни издънки на градската и селската буржоазия.
Донякъде формален белег като отсъствието на масова фашистка партия е трудно да промени същността на един безмилостен режим,
Безмилостен, безмилостен, колко да е безмилостен, след като във всички парламенти от 1923 до 1944 г. присъстват опозиционни депутати?
20 Юни 2013 19:04
Чудя се, дали Pisco е забелязал, че става дума за цитат от немски документи, а не от "Работническо дело". Но явно той не е "червенотиквеничковче" - историк.
20 Юни 2013 21:29
Чудя се, дали Pisco е забелязал, че става дума за цитат от немски документи, а не от "Работническо дело".



Щом всичко немско е миродавно....защо загубиха войната?
Господине,това е мнението на един човек/макар и германец/ и то може да е грешно.За мен е непонятно как един чужденец има правилна преценка за чувствата на цял народ към монарха му.


каруцаря
20 Юни 2013 21:32
Натисни тук


Като гледам колко хора са излезли от радост по улиците при раждането на Симеон...сигурно народа доста е мразел Борис и цялата фамилия.
21 Юни 2013 01:45
Петрински пак е политкоректен, но е успял да раздразни криптофашагите, по любим израз на някои от самите тях за вечните им противници!
Раздразнил ги е, защото излиза, че май оределението "монархо-фашизъм" ще да е вярно! Фашизъм, не в дефинитивния смисъл, по израза на Петрински в широк смисъл, а със своите монархически и български специфики.
21 Юни 2013 09:17
Фашизъм, не в дефинитивния смисъл, по израза на Петрински в широк смисъл, а със своите монархически и български специфики.
Мдааа, упоритото насаждане на идеята за наличието на фашизъм в България определено носи своите корени след 1944 г. и има своето просто обяснение – само така можеха да се оправдаят зверствата и масовите убийства в първите месеци след 9.9.1944 г., както и унищожаването на опозиционните партии след 1947 г., които до една бяха обявени за реакционни и фашистки, в т.ч. и тези, участвали в ОФ.
И тук отново ще подчертая - нито, фашизмът, нито комунизмът като идеологии успяха да получат широка обществена подкрепа у нас, което може да се обясни със здравия разум на твърдо стъпилите на земята български селяни и работници. И ако управляващите след 1923 г. и след 1934 г. прекрасно разбраха това, поради което не пристъпиха към формирането на казионни обществено-политически организации от открито фашистки и нацистки тип, а се задоволиха с налагането на модерния и широко разпространен по онова време авторитарен и етатистки стил на управление, то българските комунисти едва в края на 1960-те години разбраха, че идеологията им не се споделя и не получава широка и искрена обществена подкрепа, поради което си направиха Член 1, капсулираха се като каста, обградиха се с преторианци и пристъпиха към укрепване на собствената си власт и личното си добруване.
Основната отличителна черта на фашизма е неговият корпоративен характер, т.е. структурирането по хоризонтала и вертикала и изграждането на стройна политическа организация за управление на държавните и обществените дела. Как без наличието на такава поддържана от властта обществено-политическа организация, би могло да се пристъпи към фашизиране на българското общество? Наличието на хора с фашистки възгледи, пък били те и членове на държавното управление, не превръща държавата във фашистка! Фашизмът и нацизмът, там където те са били наложени, се отличават със своята всеобхватност, при това с искрената вяра на една значителна част от обществото в правотата на тези идеи.
21 Юни 2013 11:33
По времето на т. нар. фашистки режим в БГ всеки българинът можеше да се качи на трена или на каквото си там иска и може, и да напусне страната.

Не си запознат момчето ми - и тогава се е искало разрешение.
По времето на комунизма имаше Студенат война. Обикновено вземането на трена и ходене в друга държава се оформя между две страни, а това тогава със Запада не можеше да стане. Тогава а можеше да останеш на Запад само ако се обявиш за политически имигрант.
Не си много наясно с нещата.
21 Юни 2013 14:19
Mrx

Ами хайде, запознай ме.
И що тогава не можеше да се оформи със Запада? За комунистическата върхушка, как можеше, пък за другите, не? Те обикновените хора със Запада проблем нямаха. Там ги допускаха както с паспорт, така и без него, като бежанци от диктатура. Проблемът им беше с вас, ако ти се слагаш в тоя кюп, които затворихте границата за собствените си граждани. Привилегията за контакт с врага беше изцяло ваша.
21 Юни 2013 21:44
Тогава а можеше да останеш на Запад само ако се обявиш за политически имигрант.
Не си много наясно с нещата.


Е, западянците и те като идваха тук можеха да се пишат политически имигранти и да останат, ама идваха на Златните и ниой не остана в рая. А много от нашите, макар след това да разгонваха роднините им до девето коляно, даже и с риск за живота си, заминаваха и осаваха...

Що така?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД