:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,452,143
Активни 285
Страници 2,043
За един ден 1,302,066
РАЗВИТИЕ

Средната класа гасне на Запад и изгрява на Изток

Глобализацията води до упадък на това съсловие в богатите държави, но и до намаляване на бедността в развиващите се страни
Никола Бузу
Международната организация на труда (МОТ) обнародва в началото на юни доклад, в който се отбелязва намаляването на средната класа в много страни от развития свят. Дали пък XXI век няма да ознаменува упадъка на това съсловие? "Да се говори за изчезването на средната класа, би било преувеличение, смята социологът Жюлиен Дамон*. "Но така или иначе в богатите държави и най-вече в САЩ този обществен слой видимо намалява, докато в развиващите се страни тече обратната тенденция на неговото формиране и утвърждаване. XXI век ще се превърне в столетие на средната класа в развиващите се страни, както предишното столетие бе векът на средната класа в развитите в момента държави. В едно изследване на Световната банка се казва, че този вид класа включва хора, чиято дневна надница варира от 10 до 100 долара.

В момента около 2 млрд. жители на нашата планета



покриват този показател



По-голямата част от тях се падат на Европа и Северна Америка, докато в Азия те са едва 28%. След около едно десетилетие почти 3.5 млрд. души ще имат дневна надница от 10 до 100 долара, но по-голямата част от тях вече ще бъдат азиатци", прогнозира Жюлиен Дамон. "За изчезването на средната класа не може да се говори, но намаляването й наистина е налице", добавя икономистът Никола Бузу**. "Причината е еднаква за всички развити държави - икономическото положение, което е моделирано от глобализацията и ускоряване на новаторството. При тези условия икономическият растеж е асиметричен и той разделя общество на две големи класи. Първата класа са онези, които могат да разработват и използват новаторските инструменти и продукти, а също да ги продават на пазара, който се променя в хода на глобализацията. Към нея се отнасят инженерите, дизайнерите и предприемачите. Втората класа обхваща онези, които изостават от напредъка и не разбират явлението глобализация. В обществата протича процес, при който хората се разделят на тези две класи. Освен това съществуват и други фактори, като жилищните трудности и повишаване на данъците, които ускоряват този процес", добавя той. Това състояние на средната класа не може да не оказва влияние върху потреблението, а оттук и върху икономиката. Според Никола Бузу трудностите на средната класа пряко се отразяват на системата на потребление. Всички предприятия отбелязват намаляващия дял на стоките със средно ценово равнище.

На свой ред Жюлиен Дамон добавя: "Увеличението на средната класа в западните държави бе признак за развитието на потребителското общество. Но оказала се под натиск, средната класа създава сериозни проблеми във формите на потребление. В богатите страни се наблюдава два вида разслоение във формите на потребление - лукс потребление и икономично потребление. Тази поляризация е свързана с разширяването както на богатите, така и на ниско обезпечените слоеве от населението. С други думи, в момента се наблюдава противоположна тенденция в сравнение с икономическия растеж от 50-те до 90-те години."

В същото време глобализацията доведе до разширяване на стокооборота и намаляване на бедността в развиващите се държави. "В момента динамиката за отърсване на населението от бедността е най-мощна в Китай, Бразилия и Индия, демографски гиганти, които вече са се превърнали и в икономически такива. Онези, които сега се появяват на бял свят в развиващите се страни, ще разполагат с възможности, за които дори не са мечтаели техните родители или родителите на техните родители. В момента се наблюдава повече мощно обогатяване на развиващите се държави, отколкото обедняването на Запада", смята Жюлиен Дамон.



Наличието на лека кола е най-важният белег



на средната класа и през ХХ век френската средна класа се сдоби с лека кола. Същото се наблюдаваше и в САЩ от 50-те до 90-те години. Според Дамон характерното за днешната средна класа в Индия и Китай е възможността да си купи автомобил". "През 2010 г. в Китай имаше 35 млн. лични коли. Ако стандартното китайско семейство се състои средно от трима души, може да е пресметне, че средната класа наброява примерно 100 млн. души. В същото време в богатите страни покупката на кола вече създава трудности, защото тя става все по-скъпа. "Все пак в развиващите се страни личният автомобил все още не е норма", добавя той.

Двете главни причини за упадъка на средната класа са техническият напредък и глобализацията, смята Никола Бузу. "Глобализацията доведе до това, че работните места, заемани в миналото от представители на средната класа, бяха преместени в развиващите се страни. Частично решение на тези трудности може да стане включването към икономическия растеж на развиващите се страни, опит за втора индустриализация на (западната) икономика. Трябва да се възползваме от тази слабост и да я превърнем в сила", съветва той. Икономистът е убеден,че финансовата и икономическата криза е засилила смаляването на средната класа. И като пример посочва данъчното облагане. "В условията на криза държавите се опитват да вдигнат данъците, за да увеличат по този начин приходите. Но увеличената тежест на данъчното бреме удря преди всичко именно средната класа. Работата е там, че вдигането на данъците не засяга хората с ниски доходи, а притежателите на големи състояния са много по-гъвкави от средната класа. Така по-голямата част от увеличеното данъчно бреме ще трябва да бъде носено именно от средната класа. "Още един пример са жилищата", продължава Никола Бузу. Хората с високи доходи нямат проблеми с купуването на жилище, а бедните могат да се възползват от социалните програми. Докато средната класа няма на какво да разчита. Трудните обстоятелства изострят това явление, което носи структурен характер като цяло. Дори и след излизането от рецесия у нас пак ще продължи да се обсъжда изчезването на средната класа.

"Сегашните обстоятелства сериозно се отразиха на покупателната способност на средната класа в Европейския съюз", потвърждава Жюлиен Дамон. Това се отнася преди всичко за Гърция и Испания. В САЩ това явление носи повече структурен характер. Друг проблем е, че в продължение на 10 години постоянно



спадат заплатите на средно равнище



Наблюдава се съсредоточаване на богатството в ръцете на най-състоятелните слоеве и концентрация на населението към най-бедните равнища на обществото. Като цяло структурата на западното общество представляваше нещо като въздушен балон, докато в бедните страни тя бе възприемана като пирамида с голяма основа. От края на 90-те години започнахме да обръщаме все по-голямо внимание на това, че обществата в западните страни все повече заприличваха на пясъчен часовник - паралелно разширяване на богатите и бедните слоеве при стесняване на средната прослойка. "Днес ние наблюдаваме великолепни въздушни балони в развиващите се страни и опасения за средната класа в богатите страни", обобщи Дамон.



---------------------------

*Социологът Жюлиен Дамон е служител на Института за политически изследвания в Париж и ръководител на консултантска фирма.

**Икономистът Никола Бузу е съосновател и директор на консултанската фирма в икономическата област "Астер", преподава също търговско право и управление в парижкия университет Pantheon-Assas.



 Жюлиен Дамон
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Безработни французи преглеждат оферти в бюро по труда в Бордо. Износът на производства в развиващите се страни вдигна безработицата и доведе до стопяване на средната класа в развитите държави.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Китайски туристи си правят снимки с рекламната фигура на Роналд Макдоналд в търговски център в тайландската столица Банкок. Екскурзиите в чужбина се превърнаха в типичен белег за утвърждаващата се средна класа на Китай.
9
3076
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
20 Юни 2013 01:37
"Глобализацията води до упадък на това съсловие в богатите държави, но и до намаляване на бедността в развиващите се страни"
***
20 Юни 2013 08:38
Наблюдава се съсредоточаване на богатството в ръцете на най-състоятелните слоеве и концентрация на населението към най-бедните равнища на обществото.


В тази статия май само това е вярно.
20 Юни 2013 10:04
Аз още преду неколко години ви свтнах че откак бай Дън Сяо Пин дде под наем задниците на жълтурковците нещата за западния бачкатор загрубяха.
Тия сега с сетили изследвания да ми правят.
20 Юни 2013 11:23
Точно определени кръгове нямат интерес от "средната класа".

- Защото тя е осигурена, има време, образована е и нещо повече - може да мисли. А това е най-опасното и може да осуети установяването на Нео феодален световен ред.
20 Юни 2013 13:06
Бат Димо 20 Юни 2013 01:37
"Глобализацията води до упадък на това съсловие в богатите държави, но и до намаляване на бедността в развиващите се страни"

Чифутска лъжа!

От коментара ти става ясно, че имаш големи познания по темата. Ще споделиш ли с нас твоето ценно мнение по въпроса?
20 Юни 2013 14:50
***
20 Юни 2013 18:13
В света се заформят две класи - класата на СОБСТВЕНИЦИТЕ (на всичко де що мърда или не), състояща се от финансови магнати и родата им и класа на БАЧАКТОРИТЕ, които осигуряват благоденствието на първата класа.
Вдигането на доходите на втората класа по света и намаляването на доходите й в развитите държави е просто по-ефективния начин за якото забогатяване на първата класа - бачкането се пренесе в третия свят, защото така доходите на собствениците растат по-бързо.
Спадането на доходите на бачкаторите в западния свят е следствие на горното, просто, нищо лично.
Следва чип в г@за и The Matrix, ама няма да са извънземни тези, дето ще ни ползват за батерии... За бачкаторското простолюдие - хляб, зрелища, гей-паради и "Idiocracy"...
22 Юни 2013 10:42
Глоаблизацията е като долепяне на горещо и студено тела без изолация помежду. В резултат, горещото става по-студено, а студеното - по-топло. В случая обаче студеното е доста по-голямо (Китай + Индия). Така че, по-голямото студено (бедно) тяло ще се затопли леко, докато по-малкото горещо тяло ще се изстуди (обеднее) доста.
Това се отразява на политическата система, защото обеднели демокрации се корумпират лесно (особено когато липсва здрав национален морал базиран на религия), и губят подкрепата на недоволното население. Те също имат късо зрение (да оцелеят до следващите избори), и не могат ефективно да се справят с проблеми, които са прекалено големи да се решат в рамките на половин-един мандат. Възможно решение е да се удължи временно мандата на управляващите, за да могат да се концетрират повече на проблемите и по-малко на изборите. Или друго решение е подобно на "Фондацията" на А. Азимов: да се съсредоточат услията не за спасяване на съществуващата система, а на това как прехода към нова система да бъде по-кратък и безболезнен.
Във всички случаи, без морал и без божията помощ цивилизацията няма шанс да оцелее. Свободния пазар не може да се саморегулира без морал. По-един или друг начин моралът ще се върне на почит и на власт,... за известно време,... докато се самозабравим пак.
23 Юни 2013 08:02
"Средна Класа", но по "критерей" Размер на доходите и имуществото, е МАНИПУЛАЦИЯ!
За да става въпрос за Класа, трябва да става въпрос за ЕДНАКВИ Интереси вътре в група от хора, и за РАЗЛИЧНИ интереси между различните такива групи от хора!
При такъв "критерий" за Класа(размер на доходите и имуществото) ЛИПСВА както специфичен за групата вътрешен еднакъв Интерес, така и липсва различен Интерес спрямо другите такива групи от хора! ВСИЧКИ групи хора по такъв "критерий" за Класа имат ЕДНАКЪВ вътрешен и спрямо другите групи Интерес и той е: все по-голям размер на доходите и имуществото им!
Различният размер на доходи и имущество на групи от хора ги прави различни по Покупателна способност, но НЕ и по Интереси( има само различен интерес към тях от страна на производители и продавачи на стоки и услуги)!
Различие в Интересите между различни групи от хора има, ако става въпрос за мястото и ролята им в Процеса на производството на стоки и услуги за Пазара- и това е ИСТИНСКИЯТ критерий за Класа!
Мястото и ролята на хората в Процеса на производството на стоки и услуги е разграничено на четири нива:
1. НЕсобственици на Средства за производство на стоки и услуги, които ПРОДАВАТ своя Труд( това са Наемните работници)- НИСША Класа.
2. Собственици на Средства за производство, които КУПУВАТ чужд Труд( това са Работодателите-капиталисти)- ВИСША Класа.
3. Хора, които нито купуват чужд Труд(на хората по т.1), нито проват своя Труд(на хората по т.2)- СРЕДНА Класа.
4. Всички други(учащи се, пенсионери, клошари, отшелници и подобни)- НУЛЕВА("Зеро" Класа.
Манупулацията, че "критерий" за принадлежност към дадена Класа е размерът на доходите и имуществото, има за Цел да прикрие, омаловажи и отклони ФАКТА, че Хората са разделени по мястото и ролята им в Процеса на производство на стоки и услуги за Пазара и, че, най-вече, хората от Нисшата Класа са ЕКСПЛОАТИРАНИ от хората от Висшата Класа А тъкмо тази Експлоатация е причина за социални сътресения, бунтови и Революции на Нисшата Класа срещу Висшата Класа- което НЕ е в Интерес на Висшата Класа(особено, ако се стигне до социалистически/"комунистически"/ Революции, с естествено последваща Национализация или Експоприация на Средствата за производство!
Затова Висшата Класа хвърля огромни средства за манипулиране(чрез медиите, социолозите, политолозите, образованието, НПО и сие) на хората от Нисшата Класа- с цел отклоняване на вниманието им от и за истинската причина(ЕКСПЛОАТАЦИЯТА!) за положението на Нисшата Класа, за пресичане и отклоняване на всякакъв опит за класово Осъзнаване и солидарност(житейска и "изборна" на хората от Нисшата Класа и за всякакъв помисъл за бунт и Революция(Национализация, Експоприация!!!)!
Демокрацията е измислена от Богатите и е заради Богатите- и работи на принципа "Разделяй и владей!"! А "критерият" Размер на доходи и имущество, за определяне на принадлежнст към Класа, е манипулативна измислица на Демокрацията на Богатите! Но, за съжаление, очевидно този "критерий" върши работа за това, за което е измислен, и на(за) тези, които го разпространяват и втълпяват! УВИ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД