Министърът на образованието проф. Анелия Клисарова награди на специална церемония 44 ученици, завоювали първи места в националния кръг на математическото състезание "Европейско кенгуру". |
Сред новостите са "Аз искам да те помня все така" на Дебелянов и "Колко си хубава" на Христо Фотев. Романът "Тютюн" на Димитър Димов се заменя с друго негово произведение - "Осъдени души". "Хамлет" отстъпва място на друга Шекспирова творба, по-близка до тинейджърите - "Ромео и Жулиета". Те вече няма да се занимават и с "Тартюф" на Молиер. Застъпени са обаче Лермонтов, Иво Андрич, Карел Чапек.
Целта на промените е да се намали броят на творбите и учениците да имат повече часове за упражнения. Очакваните ефекти са учениците да придобият умения да работят с текст, да мислят, а не да възпроизвеждат, да се научат да коментират, да създават собствена теза - все пропуски, които излизат при резултатите и от матурите, и от международните изследвания. Ще се запазят добрите традиции и нашите класици няма да отпадат, ще обсъдим предложенията широко и накрая ще се реши как да изглеждат новите учебни програми, гарантираха от министерството. Заради оформящото се напрежение, което неизменно съпровожда подобни промени, оттам побързаха да прехвърлят отговорността за програмите върху анонимна група преподаватели и учители. Но не стана ясно защо авторите на проектите - цели 484 на брой, отново остават неизвестни за обществеността. Програмите се правят по проект за по-качествено образование, който е на стойност 10 млн. лв. и се финансира по линия на еврофондовете.
В контекста на политическата криза на просветния министър Анелия Клисарова й се наложи да обяснява, че проектите нямат връзка с човека на ДПС във ведомството. Мукаддес Налбант е зам.-министър от една седмица, докато новите програми се подготвят от година и половина. Тя имаше кратък престой начело на дирекцията за координация и контрол на средното образование, преди ГЕРБ да я уволни през 2010 г. Като външен експерт обаче Налбант се оказа замесена в гръмкия скандал с доклад на комисията за защита от дискриминация, който настояваше за внимателно използване на текстове от Ботев и Вазов и творби за Левски, за да не се нагнетяват отношенията между българи и етнически турци.
От министерството уточниха още, че проектите на учебни програми от I до XII клас по всички предмети са подготвени по времето на ГЕРБ и са качени на сайта на МОН още през март. Част от тях наистина бяха представени на кръгли маси от тогавашния зам.-министър Милена Дамянова, но специално по български език и литература и по история обсъжданията не бяха публични. Това са проекти, които не могат да влязат в действие, без да бъдат утвърдени от министъра на образованието и преди да е приет нов закон за училищното образование, защото се съобразяват с предвидената в него нова образователна структура.