БСП се вкара в кадрови капан със своя депутат Иван Иванов, когото прати за няколко часа за зам.-министър на вътрешните работи. След това той обаче безславно бе уволнен от премиера заради заеман ръководен пост в групировката СИК. Историята повече от комично наподобява тази с несъстоялия се шеф на ДАНС Делян Пеевски.
В сряда след обяд премиерът Пламен Орешарски назначи Иванов за зам. вътрешен министър. Но два часа по-късно го освободи, защото в медиите излезе информацията, че през 1995 г. е ръководил шуменския клон на СИК. Както и че със силовата и застрахователна групировка е бил свързан не само той, но и баща му. Заместникът на Сергей Станишев в БСП Димитър Дъбов, който стои зад кандидатурата на Иванов, обяви, че няма никаква пречка да си остане депутат. Аргументите му са, че не е депозирал оставката си като народен представител в деловодството на парламента. Освен това трябвало да има и нарочно решение на НС за прекратяване на неговите правомощия като депутат, а такова не е гласувано.
БСП и ДПС завързаха подобен казус с Пеевски. С избора му за шеф на ДАНС трябваше да му бъдат веднага прекратени пълномощията като депутат. След като не стана ръководител на контраразузнавателната агенция, той реши, че трябва да се върне обратно в парламента. Мотивите бяха, че не е подписал акта за встъпване в длъжност, както и че НС не го е освободило с нарочно решение. За да смекчат протестите и срещу тази конституционна врътка, ДПС и БСП прехвърлиха засукания казус на Конституционния съд. Те обещаха дотогава човекът, чиято персона изкара на улиците десетки хиляди, да не се появява и да не взима пари от парламента.
Вчера от БСП обаче отказаха да отговорят на въпроса с какво случаят на Иван Иванов е по-различен от този на Пеевски и защо за единия се сезира КС, а за другия - не, както и защо единият ще ходи в парламента, а другият няма да стъпва.
Малко по-рано на най-високо ниво в левицата тотално се разминаха в коментарите си за поредния тежък кадрови гаф. Според Дъбов информацията от ДАКСИ за принадлежността на Иван Иванов към СИК е "целенасочена атака, която цели да унижи Иванов политически и имиджово". "Произходът на компромата е ясен. Вчера тези неща индиректно прозират в пресконференцията, дадена от ГЕРБ", коментира Дъбов. Той не видя нищо нередно в работата на Иванов в СИК през 1995 г. "Иванов тогава е бил на 20 г., току-що завършил казарма. Обявен е бил конкурс за управител на застрахователно дружество, което и сега съществува, нарича се "Бул инс", тогава е имало друго име "Секюрити иншуранс къмпани", работило е по българските закони и продължава да работи. Така и Иванов е бил управител 4 или 5 месеца, след което е отишъл да следва", разказа Дъбов тази част от биографията на колегата си, която в сряда МС пропусна. Според Дъбов МС вероятно разпратил "съкратен вариант на биографичната справка". Той шокира публиката и с абсурдното обвинение, че ръководството е издигнало кандидатурата на Иванов с мотива, че имал тъкмо необходимите качества за зам.-министър, който ще отговаря за Шенген - "да знае английски език и да е завършил право".
Станишев обаче бе категоричен, че не знаел за принадлежността на Иванов към СИК. "С тази информация, която излезе в медиите, аз не съм бил запознат", коментира той, въпреки че според шуменската преса миналата година е бил почетен гост на сватбата на брата на Иванов.
Премиерът Пламен Орешарски запази самообладание и обеща да уволнява "всеки, когото смятам за неподходящ". "Ще уволнявам всеки, за който се появят каквито и да е съмнения", зарече се той, макар че според източници от БСП бил бесен от ситуацията. От думите му се разбра, че Иванов е бил проверяван от МВР, но "тази информация я нямаше в архивите на МВР".
Вътрешният министър Цветлин Йовчев също побърза да се застрахова, че няма нищо общо с кандидатурата и че я приел като политическо назначение. "В системата на МВР, както и в ДАНС няма данни, които да са компрометиращи за г-н Иван Иванов", каза министърът пред "Фокус". От пресцентъра на МВР потвърдиха, че в информационните масиви на МВР и ДАНС няма информация за Иван Иванов и добавиха: "Пък и нали той е депутат..."
-------КАРИЕРА
Според "съкратения вариант" на биографията му Иван Иванов има магистратура по история от Софийския университет и по право от Великотърновския. Завършил е Школата за политически мениджмънт във Фрайбург. В последните 6 г. е главен юрисконсулт на "Билдинг Строй Експрес" ЕООД. Преди това е ръководил шуменския офис на държавното предприятие в ликвидация "Воинтех" ЕООД. Собственик на строителната фирма "Билдинг Строй Експрес" е баща му Валентин Иванов-Шошо. Той също е свързан със силовата групировка СИК. Докато ръководи държавната фирма, синът продава на баща си автошколата в Шумен. За 32 077 кв. м имот "Билдинг" плаща 735 300 лв., или по 22.9 лв. на кв. м. Заради тази и още няколко сделки при разпродаването на "Воинтех" през 2008 г. прокуратурата образува дело за продажба на военни имоти и злоупотреби в дружеството.
---------ТОПЛА ВРЪЗКА
Лидерът на БСП Сергей Станишев би следвало да е отлично запознат с бизнес позициите на Иванови. Миналата година през април той е присъствал на сватбата на брата на Иван - Недко, който е лекар във ВМА. През същия месец Иван Иванов е избран за областен лидер на БСП в града. На сватбата са били още червеният кмет на Шумен Красимир Костов и Димитър Дъбов. Според сайта shmoko.bg на събитието е бил поканен и тогавашният премиер Бойко Борисов, но той не бил забелязан сред 300-те гости. "През 2009 г. избрахме премиер, който също се знае каква биография има", коментира депутатът от БСП Красимир Янков пред Би Ти Ви, намеквайки за съдружието в миналото на Борисов с Румен Николов-Пашата. Той видя заговор срещу БСП в скандала с Иванов, с който се целяло да се дискредитира правителството. Пред дни Татяна Дончева заяви: "В ръководството на БСП има няколко души, които са много свързани със СИК и са много по-опасни от Бойко Борисов. Двама от заместниците на Станишев са от бизнес групировките".
Лъжата е другото име на БСП.
Спомнете си как след целия театър на крокодилски "извинения" заради Пеевски, Орешарски "обясни" издаването на допуска му - да бил предпазил депутатите от гласуване за некого, дето можело да не получи допуск.
Ще поясня, за по-семпличките и за да не ме "опровергават", че щеше да е достатъчно Пеевски да бъде проверен, без да се допуска до топ-тайните