Депутатите приеха вчера спешно промените в два основни енергийни закона - за енергетиката и за енергията от ВЕИ. Те трябва да дадат възможност на ДКЕВР да намали цената на тока с обещаваните от правителството до 5%. Това стана, след като икономическата комисия в парламента прие варианта за второ четене на продължило до полунощ заседание в четвъртък вечерта. За да минат проектите, парламентът наруши и приетия си съвсем наскоро правилник, като гласува в този случай да не се спазва 24-часовият срок за евентуални възражения. Гласуването мина под диктовка, почти без обсъждане, само с няколко декларативни изказвания за ползата от предлаганите текстове. От страна на ДКЕВР присъстваше само един представител - Еленко Божков, но към него нямаше никакви въпроси.
Промените в законите са част от новия модел на ценообразуване, представен от ДКЕВР преди дни. С тях се намалява наполовина студеният резерв, създава се и фонд, в който да влизат приходите от търговията с квоти за мръсен въздух и с които да се покрива част от цената на скъпия зелен ток. Наред с това се предвижда НЕК да изкупува на преференциална цена единствено енергията от високоефективните производства, а от таксата за пренос да отпаднат добавките за зелена и кафява енергия. Макар да липсват конкретни разчети, сметките показват, че с промените цената на тока за бита би могла да се намали с около 5%.
По принцип решение за цените на електроенергията ДКВЕР би трябвало да вземе до 1 юли. Заради липсата на време депутатите гласуваха регулаторния период да бъде удължен до 31 юли. Никой обаче не обясни защо се налага това, при положение че според предишните промени в Закона за енергетиката, направени в разгара на бунтовете в началото на тази година, ДКЕВР може да определя нови цени, когато прецени за нужно. Тогава промяната бе направена, за да може да се свали цената на тока от март с 5 до 7% за различните крайни доставчици, а резерви се намериха най-вече в разходите на ЕРП-тата.
Сега се очаква от намаляването на студения резерв НЕК да спести между 160 и 200 милиона лева. Централите, на които ще се плаща за мощности в готовност, ще се избират с търгове, провеждани от "Електроенергийния системен оператор". Какви пари се чакат от продажбата на квоти за парникови газове не е ясно. За периода от 1 юли миналата година досега от тази търговия страната ни е спечелила около 90 милиона лева. Пазарът за парникови газове в Европа обаче е пренаситен и заради сриналите се цени се очаква проблемът да бъде гледан идната седмица в европарламента.
Нов момент в закона е продажбата на енергията от когенерационните мощности - производителите първо ще трябва да използват енергията за собствените си нужди, а останалите мощности да бъдат продавани на договорените преференциални цени. Това се прави, след като се появиха информации, че заводите продават скъпо своята енергия и договарят по-ниски цени за свои нужди от производителите.
Таксите за зелена и кафява енергия, които отпадат от таксата за пренос, ще бъдат вкарани в общата цена. Общественият доставчик НЕК ще трябва да купува първо енергията от евтините държавни централи като АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Следващи поред ще са когенерациите на топлофикациите, и то само ако енергията от евтините източници не стигне.
Този нов модел притеснява силно големите предприятия, потребители на ток. Според бизнеса така ще се натоварят цените за индустрията и те ще се повишат с 35-40 на сто, което ще направи заводите ни неконкурентни и ще ги принуди да затварят производства. Големите потребители и сега купуват енергията си от свободния пазар, за който при новото положение ще остане по-малко евтина енергия. Предстои от 1 юли на този пазар да излязат и всички потребители на ток средно напрежение - най-вече средни и малки фирми.
Заради подобни опасения и вчера няколко организации в сектора поискаха държавният глава да спре закона и дори заплашиха с протести.
"Нормално е и работодателите, и работниците да бъдат притеснени, защото през последните 3.5 г. нищо хубаво не се е случвало в тази държава. Всички са били лъгани и считат, че този законопроект няма да подобри състоянието на енергетиката. Ние ги уверихме, че именно с този законопроект нещата ще се подобрят и най-важното - цената за промишлеността няма да се увеличи", заяви икономическият министър Драгомир Стойнев.
"Нямам притеснения за вето на президента върху Закона за енергетиката. Не вярвам, че президентът ще работи против интереса на българския народ", заяви Стойнев. В задочното обръщение към президента Росен Плевнелиев се включи и зам. -шефът на енергийната комисия в НС Явор Куюмджиев. "На нас не ни се вярва, че президентът Росен Плевнелиев ще застане на страната на енергийната мафия и ще иска да защитава интересите на тези, които с години са ощетявали българската енергетика", заяви той.
Червеният депутат изчисли, че след отпадането на добавките за зелена и кафява енергия от таксата за пренос на ток в системата ще се влеят около 1-1.5 млрд. лева. През 2010 г., когато държавата ни прави рекорден износ на ток, отчетените от НЕК приходи от експорта са 285 млн. лв., а оттогава търсенето на енергия и цените й намаляха значително. Все пак, според експерти, при равномерен износ на 2000 мегавата дневно сумата би била постижима. Те обаче се съмняват, че в региона ще има търсене за такива количества.
СТАЧНА ГОТОВНОСТ
Миньорите от държавните мини "Марица-изток" са готови за ефективна стачка, ако не бъде увеличена изкупната цена на въглищата им и не се гарантират работните им места. Това стана ясно по време на семинар на КНСБ вчера въпреки гласуваните промени в закона за енергетиката, които трябва да намалят цената на електроенергията и да направят по-конкурентоспособен на външния пазар българския ток. От КНСБ обаче са категорични, че това не решава проблемите на дружеството, което заради ниската цена на продукцията им губи по 3 лв. на всеки тон. Цената се определя от министъра на икономиката и по сметки на синдиката тя трябва да е около 89 лв., за да може дружеството да се самоиздържа. В момента тя е 71.50 лв. на тон. Новата цена трябва да се определи до 15 юли, за да бъде съобразено с нея новото ценообразуване. От КНСБ се съмняват също, че намаляването на таксата пренос от 34 лв. на 12 лв. за мегаватчас ще отпуши износа на ток. В региона само Турция има такса пренос от 3 евро, а всички останали страни не, затова техният ток е много по-евтин.
СПАД
Производството на електроенергия е намаляло с 15.8 %, а доставките на електроенергия са намалели с 14.5%. Това показват предварителните данни на националната статистика за май. От НСИ отчитат произведената електроенергия от ТЕЦ, АЕЦ, ВЕЦ (ПАВЕЦ) и електроенергията, добита от вятърните генератори и слънчевите панели. При данните за доставката на ток се изчислява сумата от произведената нетна електроенергия и нетния внос. През май намалява и производството на твърди горива с 35.6%, на дизелово гориво - с 0.5%, на природен газ - с 4.2%. Намаляват и доставките на твърди горива с 33.1%, на дизелово гориво - с 12.5%, на природен газ - с 16.7%.
НАДОЛУ
На закрито заседание в петък ДКЕВР реши цената на газа да падне с 0.15% от 1 юли. Това е намаление с 0.94 лв. за 1000 куб.м в сравнение с действащата цена. За същото поевтиняване бе и заявлението на обществения доставчик "Булгаргаз".