- Търся си квартира - проплаках аз.
- За колко дни? - попита мъжът.
- Два.
Усмивката стана малко по-тънка.
- За колко души?
- Сам съм.
Усмивката му вече едва се забелязваше. Беше станала почти като на Джокондата.
- Трудна работа - въздъхна той. Но това изобщо не ме впечатли. Бях станал безчувствен като айсберг. Продължих да стоя и да го притискам към стената с изпълнен с ням упрек поглед.
- Ще се обадя на Минка - притесни се мъжът. - Тя май има една стая в Стария град. - И той се обади. Стаята била свободна. Струвала четиридесет лева на вечер. Бях дошъл в Несебър с трийсет.
- Скъпо ми е - промърморих аз.
Много съжалявал.
- Вижте - рекох му. - Цяла нощ не съм спал!
Разбирал. Съмнявах се.
- Нали тук имаше къмпинги? - изстенах. Беше изстрел напосоки, но свърши работа.
- О, да, има - съгласи се мъжът. - Вярно. Но трябва да проверите на място. А и условията не са добри.
- Нищо - рекох аз. И той ме упъти ме към един къмпинг, а аз отидох там.
- Къде е рецепцията? - попитах някакъв брадясъл циганин, щом влязох вътре.
- Ей тоя човек е рецепцията - ухили се той. Стори ме се остроумно. Отзад вървеше въпросният човек. Нещо като Слави Трифонов. Но с двайсетина години отгоре и умален формат. Изплаках му болката си.
- За два дни? - натъжи се той. - Само дето ще сменям чаршафите!
- Мога и без чаршафи - проплаках. - Имам спален чувал. Искам само легло. Нищо друго. Умирам за сън!
- Добре - съжали ме той. - Но без чаршафи. Ела да те впиша! Ше те сложа във фургона!
Прииска ми се да го резцелувам. Отидохме до една барака и той ме вписа. В тетрадка с карирани листове. Разграфени с химикал. Имах чувството, че му отне часове. Накрая тръгнахме към фургона. Като ония по строежите - без гуми, с метални плъзгачи отдолу. По пътя умаленото копие на Слави Трифонов ми показа ключа и ме предупреди да не го загубя. Бил "единствен". После започна да отключва катинара на вратата. По-скоро започна да ОПИТВА да направи това, и някъде - май че беше на десестия път - успя. След което рече не без известна гордост? "Това е!". И понечи да си тръгне.
- Ей, чакай - спрях го аз, - я ми покажи как се отключва!
Имало "чалъм", обясни ми той. Аз опитах да отключа, но поради окаяното ми състояние ли, що ли, все не успявах.
- Не, не така. По-мераклийски - посъветва ме мъжът. И започна да ми демонстрира. Но този път и той не успя.
- Май по-добре да си купя друг катинар - рекох накрая. Той нямал нищо против. Взе си скъпоценния катинар и се разкара, а аз най-после влязох във фургона. Беше мрачно. Мръсно. По пода лазеха мравки. Нямаше и ток. Леглата бяха без чаршафи, с почернели от труден живот дюшеци. Отвън крещяха деца. Миришеше на мухъл. Но на мен не ми пукаше. Легнах, затворих очи и - миг преди за заспя - се почувствах най-щастливия човек на света.
Стефан Кисьов - визитка
Стефан Кисьов е роден в Стара Загора през 1963 г. Завършил е езиковата гимназия в родния си град. Учил е в Пловдивския и Софийския университети. Следвал е и в парижката Сорбона. Бил е общ работник, барман, електромонтьор, журналист, както и емигрант във Франция и Швейцария. Издал е няколко романа, сред които - "Джубокс", "Никъде нищо", и "Екзекуторът". Миналата година "Екзекуторът" спечели първата голяма награда за роман на фондация "Вик".