На 40-ия ден от протеста полицията за пръв път употреби сила срещу хората пред сградата на парламента. |
Извънредните събития пред парламента бяха улеснени от късното свикване на три комисии, които да приемат на първо четене предложената от кабинета актуализация на бюджет 2013. Дебатът беше спокоен въпреки политическите страсти около актуализацията на бюджета и скандиранията "Оставка" под прозорците. Напускането на парламента обаче се оказа невъзможно. Към 18.30 часа протестиращите вече бяха окупирали пространството пред сградата. Ситуацията много напомни на 10 януари 1997 г. Основната разлика бе, че тогава загражденията бяха разположени около самата сграда, докато отцепеният периметър бе много по-голям и обхващаше сградата на БАН, храма "Св. Александър Невски" и др.
Веднага след края на заседанието журналистите напуснаха сградата от северния вход, но бяха инструктирани да се върнат вътре от съображения за безопасност. В кулоарите тръгна слух за отделни журналисти, които не са били пропуснати от хората.
Към 21 часа НСО прекрати раздумката на скучаещите в НС и помоли журналисти, гости и администрация да се съберат в парламентарния клуб, за да бъдат преброени. 53-има души. Депутатите и трима присъствали на заседанието министри - Хасан Адемов, Драгомир Стойнев и Петър Чобанов, бяха отделени - общо 56-има. Светлините в коридорите покрай прозорците на НС бяха загасени. В 22.00 ч. лампите изгаснаха и около парламента. В тъмнината депутати и министри бяха натоварени в автобус с плътно прикрити с пердета прозорци, който под солидна охрана от коли на жандармерията и полицаи се опита да напусне зоната около парламента. Не успя, тъй като бе плътно обграден от протестиращи. В опит да му разчисти пътя полицията започна да изтласква гражданите. Напрежението бързо ескалира и към автобуса полетяха камъни и други предмети. Счупени бяха няколко от стъклата му. Не стана ясно кой пръв започна да употребява насилие - протестиращите или полицаите. Според някои сред хората на площада е имали провокатори, които целенасочено са атакували полицаите. Такава е версията и на вътрешния министър Цветлин Йовчев, който твърди, че полицаите са се справили брилянтно, но случващото е било целенасочен опит за погром. Според други обаче полицаите са употребили сила срещу хора, които са стояли с вдигнати ръце или пък са били седнали пред автобуса, без да имат намерение да ги провокират. В социалните мрежи се появиха клипове, в които се вижда как полицаи бият протестиращи, включително снимащите. В крайна сметка автобусът и съпровождащите го служители на реда не успяха да пробият кордона от протестиращи и отново се върнаха зад загражденията.
След провала на спасителната акция протестиращи започнаха да издигат барикади пред всички възможни подстъпи за излизане на депутатите. Около кордона със загражденията бяха натрупани изкъртени пътни знаци, павета, плочки от тротоарите, саксии от околните заведения, кофи за боклук, пейки и др. Паралелно с барикадите бяха изградени и пунктове за безплатен ток и зареждане на мобилни телефони и лаптопи, както и места, на които протестиращите можеха да намерят изгубените си вещи.
Журналистите в сградата изобщо не разбраха за акцията по извеждането на депутатите и за съпровождания го екшън. За оцапаните в кръв щитове на полицаите, дезориентирани хора с течаща по лицето кръв, паникьосани българи - и протестиращи, и полицаи, научиха от телевизионните преки включвания.
Депутати от ГЕРБ бяха първите, които дадоха подробности по случващото се на площада. Те обясниха, че категорично са отказали да излязат по този начин от Народното събрание и в автобуса са се качили депутати на БСП, ДПС и министри. "Не виждаме защо да ни извеждат под охрана, ние сме на страната на протестите", коментираха появилите се за първи път от доста време насам в парламента депутати от ГЕРБ. Те максимално се възползваха от глада за информация и дадоха интервюта на всеки, който ги пожела, като поискаха веднага предсрочни избори.
"Махайте се оттук, махайте се оттук." Това бе първата реплика на видимо потресения министър на финансите Петър Чобанов, който едва се измъкна от автобуса. Чобанов се строполи на кресло, напълно вцепенен пред обърнатите към него камери и репортери. "Ще запазя случилото се за себе си. Дано да няма много ранени", преплита език министърът. Той недоумява с какво депутатите и правителството са заслужили такова отношение. Механично уверява, че правителството ще продължи да работи. На въпрос как ще продължи да работи при тази обстановка, Чобанов изумено отвръща: "Ама какво общо има правителството с това отвън". Отстрани от съседното кресло го гледа безмълвно брат му Димитър Чобанов - преподавател по икономика и външен експерт, пристигнал за дискусията по актуализацията на бюджета. Повечето от депутатите изобщо не пожелаха да говорят с журналисти след неприятното преживяване.
Доста по-самоуверен бе депутатът от БСП Антон Кутев, който обиколи телевизионните камери с голям камък, хвърлен в автобуса от незнаен протестиращ. "Това ли е мирният протест, това е предназначено да убива", показва парчето Кутев.
Сред неуспешното извеждане депутатите се затварят по парламентарните си стаи. Цигарите - нарушение на правилата в ден, пълен с безредие, свършват, но отнякъде се появява торба със солети и сладки. Вече никой не иска да извежда никого с автобуси, пък и никой не е съгласен да бъде воден по този начин. "С полиция няма да излизам", говори на себе си синдикалният лидер Пламен Димитров.
В 2.30 през нощта незнайно как в сградата се появяват служители в бюфета, пред който моментално се извива двойна опашка. Всички са гладни - и полицаи, и депутати, и журналисти. Полицаите освен това са и много уморени - 40-и ден от началото на протестите, някои са пазили 35 от тях . "Направиха ни смешни", гневен е униформен за акцията с автобуса. Има и полицаи, които видимо ненавиждат групата, която трябва да пазят.
Към 3 часа редиците на протестиращите започват да оредяват. Към тях настъпват полицаи. С насочени срещу хората щитове и викове "Движи се", "Махай се", "Разкарай се" униформените започнаха да разчистват периметъра около парламента. В градинката между СУ "Св. Климент Охридски" и НС се появи коридор. Започва втора акция по извеждане на депутатите - този път пешком, придружени от силни цивилни момчета. След тях, абсолютно непридружени, излизат и останалите.
Докато ние бяхме сред "заложниците" в парламента, голяма част от нашите приятели са били сред окупаторите отвън. Всички искаме нормална държава - и аз, и те, а сигурно и вие. Докога ще сме заложници?
САМОРАЗПУСКАНЕ
Шефът на НС Михаил Миков заяви, че парламентът не трябва да работи, докато няма нормална обстановка за работа, и призова депутатите да не идват на работа в сряда, когато по принцип е първото пленарно заседание за седмицата. "Трябва да бъде осигурен редът. Не може народните представители да бъдат мишени, не може животът и здравето им да се поставят в опасност", смята Миков. Според него отговорни за случващото се са "тези, които са се заиграли с нагласите на хората". "Не може политически решения да се постигат с неполитически средства", каза още Миков.