Серия от неадекватни действия на управляващите са основната причина за кървавите сблъсъци, до които се стигна на 40-ия ден от мирните протести по софийските улици. Първо депутатите абсолютно необяснимо решиха да заседават по актуализацията на бюджета малко преди началото на традиционното шествие - в 17 часа, на което се събират по няколко хиляди граждани, настояващи за оставка на кабинета на Пламен Орешарски. След това Националната служба за сигурност пропусна най-удобния момент за извеждането на народните представители и депутати от обсадения парламент - към 20 часа, когато протестиращите все още не бяха толкова много. МВР реши да проведе спасителна операция в разгара на протеста, и то през най-гъстата му част, което доведе до ескалация. А накрая тежковъоръжената жандармерия остави групички ясно различими агитки да вандалстват из софийските улици. В резултат на всичко това 109 души прекараха над 10 часа в обсадения парламент, десетина са ранени при сблъсъците, нанесени са щети за над 30 000 лв.
Извънредните събития пред парламента започнаха със свикването на три комисии в 17 часа с тенденция заседанието им да се проточи до късно заради многото поканени експерти и големия брой депутати, включително и завърналите се в залата представители на ГЕРБ. Въпросът за късния начален час бил поставен от Менда Стоянова от ГЕРБ пред Йордан Цонев (ДПС) в неформален разговор по уточняване на графика. Преценено било обаче, че комисиите ще могат да си свършат работата своевременно. На въпрос на "Сега" какво е наложило събирането да е в такъв късен час, Алиосман Имамов от ДПС обясни, че за това е имало обективна причина - трябвало да се изчака свиканото по-рано заседание на икономическата комисия (с начален час 14.30). Пред Би Ти Ви пък Йордан Цонев пък отсече, че няма да съобразява работата на комисиите с някакви протести. Вътрешният министър Цветлин Йовчев бе категоричен, че насрочването на заседанията в такъв късен час е било грешка.
От НСО не отговориха на въпроса защо депутатите и журналистите не са изведени веднага след края на заседанието - към 20 часа. На полицията е добре известно, че в социалната мрежа се организира по-ранен протест именно заради бюджета. А още преди няколко дни и самият Цветлин Йовчев предупреди, че може да има провокации и да се стигне до сблъсъци. Премиерът Пламен Орешарски, който и вчера запази пълно мълчание, обяви на 19 юли, че има достатъчно информация кой стои зад протеста и след години това ще бъде интересно четиво. Във вторник вечерта обаче ги нямаше полицаите с ярки жилетки "Антиконфликт", които предишните дни помагаха своевременно да се изолират агитките от яки момчета, дошли с намерение да провокират сблъсъци.
Най-голям спор породи решението на МВР да опита да изведе част от депутатите и министрите от парламента с автобус точно в 22 часа, когато протестиращите бяха обградили периметъра в плътен обръч. Именно това доведе до кървавите сблъсъци и грозните гледки на протестиращи, хвърлящи камъни, и полицаи, грубо избутващи граждани с палки и щитове, които бяха предавани пряко от националните телевизии.
МВР шефът Цветлин Йовчев призна, че той е взел решението за извеждането на депутатите, след като е "възприел аргументите на колегите". Министърът отказа да съобщи обаче чия е била идеята и заяви, че тепърва ще се прави анализ на това дали решението е било грешно. "С оглед на ситуацията това беше разумно решение", бе категоричен Йовчев. После обаче призна, че е подценил ситуацията. "Не очаквах, че ще се стигне дотам автобус с български граждани да бъде атакуван с павета. Не мислех, че хората, които протестират, ще бъдат готови тежко да наранят български граждани, които с нищо не са ги предизвикали и чиято единствена цел е била да могат да се придвижат свободно и да се приберат в домовете си. Можеше да има убит човек", обясни Йовчев. Вътрешният министър увери, че не е разпореждал на полицията да действа твърдо срещу протестиращите. Той няколко пъти повтори, че полицията се е справила перфектно, въпреки че имало провокации. Йовчев дори отрича да е упражнявано насилие въпреки многобройните видеа и снимки, показващи яростни сблъсъци и облени в кръв хора. Той допусна, че може да е имало отделни случаи на агресия, но като цяло полицията не е предизвиквала протестиращите. Кървавите гледки пък обясни с това, че някои протестиращи се самонаранили или пострадали при допира с полицейско оборудване. "Единственото, поради което полицията не се намесва остро, е това, че искаме да предпазим хората на площада от много по-сериозни случаи на насилие", коментира Цветлин Йовчев. Вътрешният министър отказа да коментира възможността да подаде оставка заради сблъсъците. Само каза, че тепърва ще се анализира дали не са допуснати грешки в сложната ситуация.
Не така обаче смята главният прокурор Сотир Цацаров, който разкритикува МВР за акцията. "Без да изглеждам като специалист по полицейска тактика, споделих и в разговор със съответните ръководни лица в МВР, че решението за извеждане с този голям автобус, не бе най-правилното тактическо решение", заяви той преди вчерашното заседание на Висшия съдебен съвет. Според главния прокурор именно това до известна степен е провокирало напрежението или пък е усилило недоволството сред протестиращите. Главният прокурор потвърди, че има данни за организирана провокация срещу полицаите, но отказа подробности. Според него е имало предварителна подготовка, но тепърва ще се разследва от кого.
Няма логично обяснение и защо многобройната полиция не попречи да се изградят барикади от павета, бетонни плочи, пейки, кофи за боклук към подстъпите на парламента. Абсурдно звучи обяснението на МВР, че полицията не е предотвратила вандалските действия и къртенето на плочки от софийските улици, защото приоритет в тази ситуация бил животът на хората, а не повредата на имуществото. Столичният кмет Йорданка Фандъкова обаче разкритикува бездействието на униформените. "Съжалявам, че когато се къртеше, там нямаше полицаи. Щетите са сериозни, ще ги оценяваме в рамките на деня. Апелирам към повече разум и спокойствие. Не приемам разрушаването на тротоари като изразяване на гражданска позиция", заяви кметът пред Би Ти Ви.
Президентът Росен Плевнелиев, който направи две изявления в рамките на последните 24 часа, настоя да се изяснят причините за сблъсъците. "Очаквам от правителството да ни запознае със своя анализ, да посочи какво породи снощните сцени пред парламента, има ли грешни решения, има ли виновни и кои са те", заяви държавният глава. Часове след първите сблъсъци между протестиращи и полиция Плевнелиев призова към спазване на реда и запазване на мирния характер на протестите. Във второ изявление той заклейми насилието и от двете страни, като призова органите на реда да се въздържат от действия, нагнетяващи напрежение, а блокирането на парламента, барикадите и рушенето на тротоари и улици определи като сцени, несъвместими с един демократичен протест. "Ако има агресивни групи, провокиращи протеста към насилие - да бъдат посочени и подведени под отговорност съгласно правилата и закона, а спрямо мирно изразяващите своята позиция граждани да се запази това поведение на охраняващите полицаи, което наблюдавахме досега", препоръча държавният глава.
Депутати от БСП също поискаха изясняване на ситуацията. На извънреден пленум социалистите обсъждаха възможността да се направи опит за някакъв вид диалог между политическите сили за излизане от патовата ситуация. Обсъждали са и мерки за предотвратяване на ексцесии на празника на БСП на връх Бузлуджа на 27 юли. Социалистите ще предложат парламентът да излезе с решение депутатите да работят от 5 до 20 август в комисии, но пленарни заседания да няма. Предложението ще се гласува на заседанието на НС днес.
НЕАДЕКВАТНОСТ
Сергей Станишев, лидер на БСП: "Има ясен сценарий на организаторите на снощните сблъсъци. От поведението на Бойко Борисов ясно личи кой би бил печеливш от този сценарий. Не актуализацията на бюджета предизвика снощната ситуация, защото малка част от демонстрантите знаеха за какво става дума. Без нея няма да има пари за хората с увреждания и учениците."
Драгомир Стойнев, икономически министър: "Ако няма актуализация, няма да се намали токът за крайните потребители, а фирмите няма да получат дължимите им 160 млн. лв. Видях едно друго лице на протеста. Това не са тези интелигентни, възпитани и млади хора, тези симпатични протестиращи. За мен отвън бяха хора, които търсиха сблъсък, на които може би целта им бе да се пролее кръв."
Кристиан Вигенин, външен министър: "Нямаше да стигнем до тази ситуация, ако призивите за диалог бяха приети от всички страни в политическия процес. Зад гърба на протестиращите надничат едни олигархични кръгове. Нима не знаем как се насажда напрежение? Един кръг търси реванш. Със сигурност България не изглежда добре като цяло. Това не е изключително - виждахме подобни сцени в Гърция, Мадрид."
Михаил Миков, шеф на НС: "Безотговорните политици слагат тежко клеймо на България."
Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ: "От позицията на бивш главен секретар на МВР ви казвам, че когато протестите продължат толкова дълго, е нормално да се изнервят и полицаите, и протестиращите. Беше ме срам да гледам как на толкова интелигентни хора им разбиваха главите, как бутат кофи за боклук, как барикадират парламента. Ако излязат и кажат дата за предсрочни избори, например октомври, убеден съм, че протестиращите ще се приберат вкъщи."
ПГ на "Атака" към шефа на Държавната агенция за закрила на детето Калин Каменов: "Ако Ви е грижа за децата на България, ще изискате всички записи от протестите от телевизиите, ще идентифицирате нарушаващите правата на децата и ще предприемете необходимите процедурни действия."
-------ПРИЗИВ
Говорителят на ЕК Оливие Байи: "Европейската комисия следи внимателно случващото се в България. Случилото се е въпрос, свързан както с опазването на обществения ред, така и с уважаването на изконното право на всеки да протестира. ЕК вече призова двете страни да покажат взаимно уважение и ние няма да правим допълнителни коментари. Европейската комисия не взима страна за случващото се в България.
Драгомир Стойнев, икономически министър: "Ако няма актуализация, няма да се намали токът за крайните потребители, а фирмите няма да получат дължимите им 160 млн. лв. Видях едно друго лице на протеста. Това не са тези интелигентни, възпитани и млади хора, тези симпатични протестиращи. За мен отвън бяха хора, които търсиха сблъсък, на които може би целта им бе да се пролее кръв."
Кристиан Вигенин, външен министър: "Нямаше да стигнем до тази ситуация, ако призивите за диалог бяха приети от всички страни в политическия процес. Зад гърба на протестиращите надничат едни олигархични кръгове. Нима не знаем как се насажда напрежение? Един кръг търси реванш. Със сигурност България не изглежда добре като цяло. Това не е изключително - виждахме подобни сцени в Гърция, Мадрид."
Михаил Миков, шеф на НС: "Безотговорните политици слагат тежко клеймо на България."
Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ: "От позицията на бивш главен секретар на МВР ви казвам, че когато протестите продължат толкова дълго, е нормално да се изнервят и полицаите, и протестиращите. Беше ме срам да гледам как на толкова интелигентни хора им разбиваха главите, как бутат кофи за боклук, как барикадират парламента. Ако излязат и кажат дата за предсрочни избори, например октомври, убеден съм, че протестиращите ще се приберат вкъщи."
ПГ на "Атака" към шефа на Държавната агенция за закрила на детето Калин Каменов: "Ако Ви е грижа за децата на България, ще изискате всички записи от протестите от телевизиите, ще идентифицирате нарушаващите правата на децата и ще предприемете необходимите процедурни действия."
-------ПРИЗИВ
Говорителят на ЕК Оливие Байи: "Европейската комисия следи внимателно случващото се в България. Случилото се е въпрос, свързан както с опазването на обществения ред, така и с уважаването на изконното право на всеки да протестира. ЕК вече призова двете страни да покажат взаимно уважение и ние няма да правим допълнителни коментари. Европейската комисия не взима страна за случващото се в България.