:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 176
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Управляващите се заеха с неясна реформа в държавните фирми

Нов закон ще вдига на крака закъсалите предприятия
Управляващите обявиха вчера намеренията си за реформа в държавните предприятия, чийто ефект обаче остава неясен дори за самото правителство. "Реформирането на държавните предприятия отдавна чука на вратата", обяви вицепремиерът Даниела Бобева, която анонсира започването на работата по планове за преструктуриране и оздравяване на държавните фирми. За целта ще бъде написан специален закон за държавните предприятия, за който от кабинета очакват да подобри работата на фирмите. "Имаме амбицията в кратък срок да направим това, което повечето държави от ЕС отдавна са направили - законодателство за управление на държавните предприятия", обясни вицепремиерът. Тя обаче не можа да каже какъв краен резултат се очаква от тази реформа и в какво се изразява стабилизирането на предприятията.

За всяко предприятие в затруднено финансово състояние е необходимо да се прецени до каква степен това състояние е устойчиво и да се вземе решение за оздравяване и преструктуриране, смята Бобева. Според нея е важно да се засили контролът върху това как се управлява държавното участие в предприятията. По думите й няма да се закриват предприятия по време на криза. Вицепремиерът обаче не посмя да отговори ясно на въпроса дали ще има съкращения, след като това е условието голяма част от държавните фирми да станат ефективни. Тя дори леко се обърка в обясненията си, което направи още повече неясни намеренията на кабинета. От думите й стана известно, че може би новият закон ще обвърже възнаграждението на мениджърите на фирмите с финансовите резултати на държавните предприятия.

Управляващите също така възнамеряват да направят и анализ на фирмите, където държавата има миноритарни дялове. И по този въпрос обаче от кабинета нямаха повече информация, а Бобева подчерта, че темата предстои да се обсъжда. По време на кабинета на ГЕРБ имаше планове държавата да продаде участието си в такива фирми, тъй като трудно упражнява контрол върху тях.

РЕГУЛАЦИИ

Кабинетът "Орешарски" ще изготви общ законопроект, с който ще бъдат приложени 24 мерки за намаляване на регулаторната тежест. Така няма да се чака с години, докато мерките, които правителството прие вчера, станат факт. С тях ще се премахне таксата за издаване на удостоверение за наличие или липса на задължения към общините. Вписването на подлежащ на регистриране нов субект в Търговския регистър ще се извършва в срок от 24 часа вместо в тридневен срок. По отношение на услугите, извършвани от Агенцията по вписванията, се предвижда намаляване на таксите с минимум 20%, като същевременно се увеличат глобите за неподаване на годишния финансов отчет на търговските дружества и едноличните търговци и се установи диференцирана глоба спрямо оборота за предходната година.Обединява се в един общ режим издаването на разрешенията за провеждане на допълнително обучение за водачи на МПС (за възстановяване на отнети точки) и на разрешенията за теоретично и практическо обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС и др.
6
3594
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
07 Август 2013 19:13
Тоест - вероятно ще се платят едни добри (евро) пари на подходящите консултанти. които ще изготвят никому ненужна стратегия за управление и т.н. А може просто да се прескочи до Китай и да се види - хората го правят съвсем успешно вече десетки години.
07 Август 2013 19:40
В държавните предприятия обикновено работа за 2-3 се върши от 10 човека. Страда и работата и хората/най-вече манталитета им/. В тях не се търси за работата хора, а за хората работа /и най-вече да могат да спрягат глагола - мотам се. Директорите им задължително трябва да са работили в частния сектор-ръководна или изпълнителска работа и да имат поглед върху подобни частни структури.
07 Август 2013 21:12
Овца последна!!!!!Вярно е!Прочети какво е писал този преди тебе.
07 Август 2013 21:13
Овца последна,вярно е ,че си овца,но за съжаление ,не си последна!
07 Август 2013 23:07
По въпроса за китайските предприятия - китайски са само работниците. Организацията им е американска, японска или западноевропейска или са филиали на същите. И пазара им започва от 1.35 млд. човека нагоре.

http://prikachi.com/images/58/6420058h.jpg
http://prikachi.com/images/70/6420070M.jpg
08 Август 2013 00:40
Имах предвид, че в Китай държавата често прави обща фирма с частник. Тоест, продават на частника примерно 5-10% от акциите и му дават да управлява като пълноправен собственик, а държавата само го контролира. Ако бъдат постигнати определени зададени предварително финансови резултати, частникът получава възможност да изкупи още акции, но контролният пакет остава винаги в държавата.
Естествено, правят му се одити и т.н. - държавата ползва всички права на основен акционер.

Всъщност има две основни разлики с България:
1. Не се гледа кой е "наш човек", а кой постига резултати. Причината за това е във втората точка:
2. За доказана корупция на стойност над 24 хиляди долара се полага смъртно наказание.

Но ние, нали - европейски ценности, човешкият живот е най-скъпото нещо на света, какво са нас няколко откраднати милиарда... и така си живеем.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД