:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,395
Активни 768
Страници 29,960
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Ветрец

Калин Донков
Отново за старите къщи. Вече и сам започвам да се определям като пристрастен. Развил съм зависимост от темата. Утешавам се - безвредна зависимост, невинна. Поради неподходящо стечение на живота никога не се сдобих с такава къща. Сега разбирам, че това е имало велико значение за мен: вместо да се привържа към едно, обиколих и обикнах немалко такива човешки обиталища, притежания на приятели. Замръквах в такива чужди домове, сънувах сънища и попивах изгреви с цялото си същество. Благословената им самота приемах като дар, какъвто не заслужавах. Редовете, които съм написал зад някой такъв случаен праг, оставаха завинаги скъпи за мен. В душата ми стопаните на тези домове преминаваха в друго качество, гостоприемството им ни свързва и днес, когато моят свят на скитник, най-щастливият, който съм имал, отдавна ме напусна.
Страстта - а защо не и модата - да се купуват и реставрират стари къщи в балканските селца и махали ме свари вече мъж в силата си. Възможности изникваха и се разпадаха, мисля, че главната пречка бе опасението, че такава покупка ще ме "закове" на едно-единствено място и така ще изгубя всичките останали безброй вълшебни кътове и срещи, които щяха да се появяват занапред. Сега съзнанието, че съм разсъдил правилно, не е нещо повече от съмнителна наслада след някоя пирова победа. Утешавам се, че притежанието е твърде нищожна цел - някъде вече съм го писал, а щом веднъж съм го писал, налага се и да го изповядвам.
Все по това време (1976) Атанас Далчев е създал малко известното си стихотворение "На един приятел". Това, което обикновено се слага като посвещение, той го е поставил за заглавие. Стихотворението е възбудено от радостта на неизвестен мъж, който си купил някаква стара къща с намерение там спокойно да твори - "далече от града и суетите градски". От това разбираме, че вероятно става дума за някой събрат. По някакъв свой си път, без да е практически вътре в проблема, Далчев е проникнал в света на старите селища и сякаш опитва да го вразуми:
"Обезлюдените места са неспокойни, със призраци е пълна всяка стара къща."
Поетът има богат стихотворен (?) опит с къщите, дори с частите от тях ("Къщата", "Вратите" "Стаята", "Балкон"...). Изследвал е с дарбата си и е осмислил съдбата на човешкото жилище отделно от човека, макар в друга среда - градът е негова творческа стихия и съдба. Познава Далчев самотата, дори сънищата на къщите, пълни с отдавна отлетели съществования, страхове и образи. И добросъвестно предупреждава своя "приятел":
"...дървените стълби припукват не от дървояди,
а от стъпки и туй,
що мислиш вой на вятъра в комина,
е плач отчаян на души осиротели."
Признавам, че прочетох стихотворението много по-късно, когато сам, в продължение на години бях трупал в себе си това съзнание за непрекъсваемия живот на старите човешки гнезда, за съхранените в тях човешки болки и надежди, за сенките на забравените прадеди, които шумоляха, въздишаха и пристъпваха в пустите, изсъхнали от запустение и зной къщи. По същото време и аз съм писал нещо подобно - за въздишки, стонове и скрити стъпки в летни нощи, но тук сега не върви да си разказваме кой какво е писал. По-добре да ви разкажа една друга история.
Опитвахме се да разпалим опърничаво барбекю в двора на Павката върху един от есенните тревненски припеци. Малко барбекю, от онези, които се събират в багажника, без да се разглобяват, и които можеш дори запалени да местиш, докато намериш място с достатъчен полъх да поддържа жаравата червена. Летен ден, без повей и още по-застинала вечер - огънят не поемаше, гаснеше купчинката трески и дори пушекът се разсейваше за минути. Барбекюто, за който си пада по него, понякога се превръща във въпрос на чест, защото този майсторлък е много престижен днес и дума не може да става да се откажеш и победен да отвориш някоя и друга консерва.
Обикаляхме с него двора като с някоя кадилница, опушихме овошките и малинака, сменихме подпалките, добавяхме снопчета суха трева и ситно намачкан вестник, но резултатът бе нищожен. Пламваше понякога, но само след няколко минути бе безнадеждно угаснало, без дори да се затопли. Беше като омагьосано да отхвърля огъня от себе си. Направо огнеупорен двор! Всичко можеше да приключи съвсем лесно, ако не бяхме толкова амбицирани, но никой не се сещаше да каже "Край!" и суетнята ни заплашваше да се превърне в мъчение. Тогава Павката се досети: "Татко - рече - палеше огън ей там, до портичката. Там гореше листа и печеше царевици. Казваше, че използва ветреца..."
Мястото беше неугледно и неудобно. Беше свряно в оградата и от него почваше наклонът. Новият плочник с нищо не подсказваше, че под него е имало огнище. Драснахме клечката и почти суеверно се отдалечихме. Малката клада пламна, разгоря се без пушек. Сякаш някой отнякъде въздъхна... Гледахме отдалече и не смеехме да приближим - да не подплашим Ветреца. Защото той се беше притекъл и вършеше своето - жаравата бе като за световно и после дълго светеше в нощта.
Какъвто и покрив да ни подслони, никога не сме сами. Понякога къщата дори не признава, че стопанинът си е отишъл. И трябва с нещо много интимно да я отключим, за да ни приеме и да го заместим.
Ако имаме късмет да намерим мястото за Огъня.
Или поне Ветрецът да ни припознае...

Снимка: "Сега"
-------------
21
5683
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
29 Август 2013 19:59
На село имахме пещ. Побираше три тави с агнета. Къщичката - беше дълга около десет крачки, широка седем-осем - разделена на две. Отпред мястото за пещта, завет, дори с вратичка, отзад самото тяло на фурната. Висок комин. Разпалваше се с ластунье, поддържаше се с тезек...Понякога слагахме вършини - за по-буен огън. Но обикновено се печеше на бавен, широк огън...
А барбекюто...Изкелефечване...
Между другото, пред фурната беше чешмата - с корито за какво ли не. И мъжете се събираха на празник там, а на масата се сядаше накрая, когато стомасите са разгрети от ракия /60', с цънки - мехурчета/. Доматите, краставиците бяха около чешмата - екологично близко...
------------------------------------------------------------------
Сайтът на Генек

29 Август 2013 20:43
Стига бе! Къщата е само предмет, като старите дрехи и обувки, няма душа! Душата и спомените на предишните обитатели сигурно не живеят там
29 Август 2013 21:25
Панелен апартамент и панелен човек нямат душа...
---------------------------------------------------------------------------
Сайтът на Генек

30 Август 2013 06:41
"Какъвто и покрив да ни подслони, никога не сме сами. Понякога къщата дори не признава, че стопанинът си е отишъл. И трябва с нещо много интимно да я отключим, за да ни приеме и да го заместим.
Ако имаме късмет да намерим мястото за Огъня.
Или поне Ветрецът да ни припознае..."
***
Майсторе, ...
30 Август 2013 08:50
Всичко което е построено от камък кал и дърво има душа,но тя не може да се усети от всеки.
Майсторе, разкривай тайните на тези души, белким по-вече българи осъзнаят,че в България няма само мръсотия.
30 Август 2013 08:52
Благодаря ти Авторе. Финалът е чудесен и се присетих за моите родители с добро.
30 Август 2013 09:29
Романтиката на старите къщи и села последните петнадесетина години отстъпва пред нещо много тъжно. Няма хора, безлюдно е, празно. И размислите и спомените стават някак безпредметни, изкуствени, не особено смислени. Говоря за себе си, не за автора. Порутени къщи и обезлюдени местности - тъжно е. Все по-често си мисля че някак с нежелание тръгвам за планината.
30 Август 2013 09:32

С такива приказни думи нашите родители, деди и прадеди оживяват...
30 Август 2013 11:25
Тогава Павката се досети: "Татко - рече - палеше огън ей там, до портичката. Там гореше листа и печеше царевици. Казваше, че използва ветреца..."
Мястото беше неугледно и неудобно. Беше свряно в оградата и от него почваше наклонът. Новият плочник с нищо не подсказваше, че под него е имало огнище. Драснахме клечката и почти суеверно се отдалечихме. Малката клада пламна, разгоря се без пушек. Сякаш някой отнякъде въздъхна... Гледахме отдалече и не смеехме да приближим - да не подплашим Ветреца. Защото той се беше притекъл и вършеше своето - жаравата бе като за световно и после дълго светеше в нощта.




Бащите, дядовците - те имаха много здрав разум, който съвременния живот поизтри от паметта ни.
30 Август 2013 11:38
Да, къщата е предмет, но се одушевява от човешкото присъствие. След като баба почина, къщата й за една година грохна и стана на век. Едва ли приживе е имала сили да я поддържа. Къщата се е хранила от добротата й, от събиранията на родата.
30 Август 2013 12:44
Генек:Разпалваше се с ластунье, поддържаше се с тезек
Генек и ти като майка ми си от Северна България.Аз съм си тракийче и за първи път видях тезек в с.Овча могила,Свищовско.
На Автора какво друго -
Баба ми казваше - "В една къща,ако няма хора-огън да я гори"
30 Август 2013 12:50
Тая прохладна майска вечер чорбаджи Марко, гологлав, по халат, вечеряше с челядта си на двора.

Господарската трапеза беше сложена, както по обикновение, под лозата, между бистрия и студен чучур на барата, който като лястовичка пееше, деня и нощя, и между високите бухлати чемшири, що се тъмнееха край зида, зиме и лете все зелени. Фенерът светеше, окачен на клончето на едно люлеково дръвче, което приятелски надвисваше миризливите си люлеки над главите на челядта.

А тя беше многобройна.

До бай Марка, до старата му майка и до стопанката му седяха около трапезата рояк деца - големи и малки, които, въоръжени с ножове и вилици, опустошаваха мигновено хлябове и блюда. Те напълно оправдаваха турската дума: сомун душманларъ.

Бащата хвърляше от час на час добродушни погледи на тия запъхтели работници с остри зъби и несъкрушими воденици, усмихваше се и казваше весело:

- Яжте, татовата, да порастете! Пено, налей паницата пак!

Слугинята отиваше при чучурчето, дето изстиваше руйното вино, наливаше и донасяше дълбока фарфорова паница. Бай Марко я поднасяше на децата, като казваше благоразположено:

- Пийте бре, маскари!


Ех,минало незабравимо.....
30 Август 2013 13:48
Панелен апартамент и панелен човек нямат душа...

Айде сега ... ами нали именно така Партията искаше да реши жилищния проблем на пролетариата - като го натика в тия кошери, на които им даваха около 70 години живот (жизнен цикъл ), преди да почнат да се разпадат. Значи всичкото соц. човеци са без души, така ли да го разбираме, генек ?
30 Август 2013 13:56
за автора !

Жалкото е, че такива добри творби не се вписват особено в мътното (и смутно ) време, в което живеем. Зелени филизи в една доста пустинна среда.
30 Август 2013 17:06
Донков
30 Август 2013 17:11
Тъжна действителност и снимката - къща без покрив,...
30 Август 2013 17:53
Нострадамус,
ти от Марс ли падна?
Аз съм го казал конкретно - за конкретен човек. Ако се слагаш там - моля, не ти преча...
--------------------------------------
Сайтът на Генек

30 Август 2013 18:28
Въобще апартамента е фалшива работа.
Живееш във въздуха, в някаква пещера. Чуваш домашните скандали на всички съседи. Входът към къщата ти е общ с други хора, и т.н. и т.н.
И най-важното - нямаш връзка със Земята.
Живеещият върху парцел земя отговаря за този сектор от повърхността на планетата, свързан е с него...
Личен, така да се каже, контакт с планетата Майка.
На този парцел задължително има много растения и много, много животни (за повечето от които и не подозираш), с които твоят дух е в контакт за взаимноизгоден обмен на енергия.
Голяма част от болестите на модерността произтичат от неестествен начин/място на живот
и от липсата на този обмен на енергии...
30 Август 2013 20:07
>>><<<
Изкъпва залеза във есенни листа
и стари къщи,
и духа им застоял в кумина
пресъхнали и сгушени в неведоми места
те - бели старци спомнят свойто минало...
Игрите детски, сватби и хора
трапези ширни над петите прашни
и трепкат до оглозгана гора
та, да дочакат времена
дори по-страшни

30 Август 2013 23:04
Хубаво, лирично
01 Септември 2013 09:50
Живял съм къде ли не и в какво ли не. Сега съм в "пущинакът на рая". На няколко стотин метра радиус нямам съседи. Никога не съм се чувствал толкова пълноценно.
Авторът,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД