:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,067
Активни 586
Страници 20,534
За един ден 1,302,066

Заблатяване

Беззаконието унищожава Седемте рилски езера
Ясен Бояджиев
Седемте рилски езера загиват. Специалистите говорят за невъзстановими разрушения в екобаланса на това уникално място. Нерадостната съдба на езерата представлява класически пример за властващата схема на беззаконието.

Разрушенията вече са видими и с просто око - растителността изчезва, а ерозията и замърсяването, които превръщат езерата в блата, се разрастват все повече. Окончателно изчезват уникални биологични видове, унищожават се условията за живот на редки и защитени птици и бозайници.

Тази отчайваща картина едва ли е изненада за някого. Тя съвсем буквално потвърждава неизброимите предупреждения, отправяни години наред от природозащитниците с всички възможни средства, до всички възможни отговорни институции, на които никой не обърна внимание. Че това ще се случи бе отдавна очевидно и за неспециалистите - поне от момента, в който стана ясно, че до Седемте рилски езера ще стига лифт.



Вредата от човешкото присъствие



Той заработи през 2009 година и оттогава броят на посещаващите района е нараснал многократно. През лятото лифтът превозва на всеки 17 минути по 360 души. На ден - по 6 хиляди. На най-оживените пътеки в най-оживените дни съотношението е човек на метър. Впрочем пътека е силно казано - тълпите посетители унищожават тревата, след което дъждовете свличат пръст, прахоляк и органични отпадъци в езерата, затлачват ги и ги заблатяват. Към всичко това, при почти пълната липса на каквато и да било инфраструктура, трябва да се добавят и следите от задоволяване на всевъзможните битови, хранителни, хигиенни, физиологични и развлекателни потребности на пристигащите с лифта, много от които остават и да пренощуват.

Ще сгрешим обаче, ако стоварим вината за унищожаването на природния феномен върху несъразмерното и агресивно човешко присъствие. Това присъствие е по-скоро следствие. Истинската причина за бедствието, сполетяло природата, е друга. Тя пак е свързана с човешка дейност и може да се обобщи с една дума - беззаконие. Защото лифтът до езерата е незаконен. Построяването и пускането му са резултат от многократни нарушения и заобикаляне на поне три закона. Ако те бяха спазени, лифтът не би трябвало да съществува. Или най-малкото предварително щеше да е направена оценка и щяха да бъдат взети мерки за ограничаване на потока от туристи до поносими за екосистемата нива. Което впрочем не е направено и до днес.



Мистичната история на лифта



Историята на този лифт е вече 15-годишна и съдържа всички основни елементи в характерната българска схема на подобни беззакония. Най-напред тайнствен инвеститор, зад чиято офшорна регистрация като по правило в края на краищата прозират лица и кръгове, свързани по един или друг начин с властта. После - държавните институции, които си затварят очите за закона и загърбват задълженията си към обществения интерес, за да окажат любезно съдействие и да обслужат частните интереси. Накрая обикновено и съдебната власт се оказва безсилна. В нашия случай преди месец прокуратурата е прекратила досъдебното производство срещу замесени в сагата с лифта длъжностни лица поради "липса на доказателства".

Всичко става и с активното съучастие на местната власт и местното население, подлъгано с обещанията за несметни богатства. Задължителна част от сценария са неправителствените организации ментета и "гражданските" контрапротести. Докато паралелно се води организирана истерична клеветническа кампания срещу онези, които се опитват да спасят природата, като настояват да се спазва законът.



Схемата е универсална



Грозните резултати от прилагането на тази схема на беззаконието могат да се видят навсякъде по планините и морето. Тя обаче е далеч по-универсална и нейна жертва е далеч не само природата. С неизменната цел за разграбване и източване на обществени ресурси тази схема постепенно завладя цялата институционална структура, превръщайки икономическия и политическия живот и самата държава в корупционно блато. Обхвана и обществената тъкан, предизвиквайки морално и ценностно "заблатяване".

Надеждата е единствено в събудилата се гражданска енергия - надежда не само за природата, но и за цялата държава. Впрочем, емблематичните за властващата корупционна схема законови поправки "Витоша ски" бяха отменени в резултат на също така емблематичните протести през лятото на миналата година. Които пък станаха първообраз на днешните протести.



Снимка: БГНЕС
Лифтът до езерата заработи през 2009 г. и оттогава броят на посещаващите района е нараснал многократно. През лятото лифтът превозва на всеки 17 минути по 360 души. На ден - по 6 хиляди. Тълпите посетители унищожават тревата, след което дъждовете свличат пръст, прахоляк и органични отпадъци в езерата, затлачват ги и ги заблатяват.
13
3209
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
02 Септември 2013 19:53
Булгаристанецът просто обожава природата!
Обожава и да ака и мърси сред нея.
02 Септември 2013 20:11
Бях там преди месец. Учудващо е, че е сравнително чисто. Повечето хора се стараят и не замърсяват. Но 6 000 човека на ден е много. Пътеките са вдълбани.Това е една безкрайна върволица. А със сигурност толкова бяхме. Това е едно уникално място и трябва да се запази за поколенията.
02 Септември 2013 21:04
Бяхме там, когато се наливаха основите за лифта. Стигнахме догоре с дърт джип. Беше голямо преживяване. Едва ли ще отидем повече. Навсякъде стана скучно.
02 Септември 2013 21:33
Абе не разбрахте ли, че ние се грижим за случването на участието ни в Сирия. Какво тук значат някакви си езера. Да не би Плевньо и Бабуина да са без грижи, та да се трогнат да замилеят и занякакви си езера... Виж ако едно посолство са намеси, само на лифтове ще стане там.
02 Септември 2013 21:47
"Най-напред тайнствен инвеститор, зад чиято офшорна регистрация като по правило в края на краищата прозират лица и кръгове, свързани по един или друг начин с властта."
Добре де, ама кои лица прозират, кои кръгове, коя власт? Общите приказки смисъл нямат.
Не е ли възможно, повишените летни температури през последните години да са причина за заблатяването на езерата?
02 Септември 2013 22:12
Няма ли кой да направи нужните постъпки за спиране и демонтаж на лифта? Има и Уркопейска комисия, може покрай усилията за глупости, да помогне даже!!
02 Септември 2013 22:42



Ясен Бояджиев да не се праЙ на луд.В момента се изсича българската гора и се изнася в Гърция , Турция и Италия за дървени въглища ама на тоз му се приревало за езерата.След десет г. ще рИве за гората. Пък ,че зИлените у нас се борят за власт,респективно пари-за това мълчи! Няма нищо лошо ,че има платени драскачи, винаги ги е имало! Само моля да не се правят на еколози и патриоти.
03 Септември 2013 06:00
Този човек не е ходил там, само си пише
Бях на 7 езера преди години с една УАЗ -ка
Бях и това лято, с лифт
Видима разлика няма,природата си е видимо същата.
Не е мръсно и даже пътуайки с лифта се сетих за протестите срещу него....
Това че има хора нияо не означава, това че някои биологични видове може би са застрашени е работа на биолози...
Но това че хората се качват горе по-лесно и природата става по-достъпна не е престъпление.

Само за пример - Витоша е посещавана планина и никой не протестира срещу това, а гората там е болна и измира не поради човешкото присъствие...
03 Септември 2013 07:28
Едни от големите виновници са дъновистите Тревата там расте много по-бавно поради височината и те яко я отъокват с техните хореографски иозпълнения.
03 Септември 2013 08:13
Неприятна тенденция - любимият ни вестник стана притурка на "Дойче веле"!
03 Септември 2013 08:26

Интересно е, как от дойшевеле не са забелязали, че Борисов е виновен за седемте рилски езера.

Всъщност заблатяването е нормално за тази част от сезона. Писането ангро е норма за дочевеле-беге.
03 Септември 2013 10:02
Идеята да се ограничи достъпа на хора до тази невероятна природна забележителност - Седемте Рилски Езера, на зелени активисти противоречи на Хартата за правата на човека и на законодателството, смятат от организацията.

Твърденията, че „до 2009 година са се качвали по 1000 човека годишно" е абсолютна глупост. Според тях на месец в активния сезон са се качвали по 150 човека, или по 5 на ден. Това е абсолютно невярно. И преди изграждането на лифта годишно 30-40 000 човека са посещавали езерата. Но само с джипове и раздрънкани камионетки, който бизнес е с над 20 годишна история. Само през месец август, от над половин век по време на традиционния събор на бялото братство се качват около 5000 човека.

През изминалите години и МОСВ, Дирекцията на Националния парк, Общината, МВР, Окръжна прокуратура, Областната администрация, природозащитници не можаха да се справят с няколко местни бабаита, които в разрез с всякакви закони, правила, планове за управление, наредби, глоби и санкции бръмчат денонощно из Националния парк с раздрънканите си джипове.

Шумът, прахта, изгорените газове, изровените пътеки, ерозията и унищожената природа са от гумите на тези автомобили, а не от маратонките на туристите.
Още по-голяма вреда създават конете, собственост на Кочериновските джамбази.

И през деня и нощта горе има около 200 полудиви коня, които с копитата си и с тежките товари разбиват пътеките при дъждове това се превръща в буйни потоци и заради тях ерозията обхваща част от района. Още по-голямо замърсяване идва и от конските фъшкии. Един кон за 24 часа изхвърля около 10 кг фъшкии и още толкова урина. От април до октомври са 200 дни по 200 животни по 20 кг прави 800 тона на сезон, които се просмукват през почвата и влизат в езерата. Това е съпроводено и естествено с рояците мухи.
03 Септември 2013 11:24
И през деня и нощта горе има около 200 полудиви коня, които с копитата си и с тежките товари разбиват пътеките при дъждове това се превръща в буйни потоци и заради тях ерозията обхваща част от района
Това е точно така. Просто статията кърти с малоумието си и по типичен начин за Дойчи-не-'нам-к'во-си предлагат абсолютно идиотско решение на истински проблем. Това което трябва да се направи е да се премахнат конете, които са много по-голям замърсител от хората докарани от лифта. Трябва да има и представители на общината да следят за реда (като парковите рейнджъри в Щатите). Защото и сега пише с големи букви, че е забранено да се влиза в езерата, но непрекъснато се намира някой олигофрен да влезе да се къпе в тях. За боклуците също трябва да се следи. Както и за нощуванията там. Просто трябва да има регламент и да се пишат актове, когато този регламент не се спазва. Всеки трябва да има право да се наслади на това прекрасно място - нашата грижа трябва да уредим начина за това, вместо да спираме и ограничаваме хората.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД