Румънската прокуратура предяви обвинения в геноцид срещу бивш началник на затвор от времето на комунистическата диктатура, предаде Би Би Си. Става дума за 88-годишния Александру Вишинеску, оглавявал затвора "Ръмнику Сарат" в източната част на страната от 1956 до 1963 г. Политическите затворници в Румъния по време на диктатурата са наброявали 500 000, половината от тях са намерили смъртта си в затвори като "Ръмнику Сърат", където били заточвани предимно представители на румънския интелектуален елит, твърдят историци.
"Вишинеску е подложил хората в "Ръмнику Сърат" на условия, които биха довели до пълното им физическо унищожение", съобщи румънското следствие. Той подлагал затворниците на побой и гладуване, а също им отказвал лекарска помощ и отопление. Бивши политически затворници описват пенсионирания подполковник като "много жесток човек". Румънският институт за разследване на престъпленията на комунизма го е включил в списъка на 35-те лица от тоталитарния режим, обвинени в потъпкването на човешките права. Институтът заяви, че при управлението на затвора от Вишинеску са документирани 5 смъртни случая, включително на опозиционния лидер Йон Михалаче. Вишинеску може да бъде осъден до живот, ако бъде признат за виновен.
Междувременно германското правосъдие обяви, че 37 бивши надзиратели от нацисткия лагер "Аушвиц" трябва да бъдат изправени пред съд, предаде още Би Би Си. 30 от тях живеят в Германия, седем в чужбина, като един от тях може би живее в Израел. Всички са на възраст до 97 години. В "Аушвиц" бяха убити 1.1 млн. души, главно евреи.
|
|