Русия е най-големият търговски партньор и инвеститор в Армения. Путин иска всички бивши съветски републики освен балтийските държави, които са членове на ЕС, да се присъединят към митническия блок, който да стане политически по-късно. Според сайта новината е изненада за ЕС, който предлага възможност за сключване на договори за свободна търговия в рамките на програмата си "Източно партньорство". Очакваше се преговорите между ЕС и Армения да приключат на срещата на съюза с Украйна, Молдова, Беларус, Грузия, Армения и Азърбайджан във Вилнюс през ноември. Представители на ЕС обаче подчертаха, че Армения не може да се присъедини и към двете споразумения.
Преговорите на ЕС с Молдова също трябва да бъдат финализирани през ноември. Тази седмица обаче вицепремиерът на Русия Дмитрий Рогозин предупреди страната, че сближаването й с ЕС може да значи загуба на контрол върху Приднестровието и да доведе до по-неизгодни енергийни отношения с Русия. В интервюто си за "Россия 24" Рогозин заяви, че решението на Молдова може да изложи на опасност бъдещето на Приднестровието - отцепническа територия, непризната от международната общност, с предимно рускоговорещо население. Припомняйки енергийната зависимост на Молдова от газовите доставки, той каза: "Енергийните запаси са важни през зимата. Надявам се да не замръзнете".
ПОЗИЦИЯ
Външните министри на Държавите от НБ8 - Швеция, Дания, Естония, Финландия, Исландия, Латвия, Литва и Норвегия, осъдиха натиска, който Русия оказва върху бившите съветски държави. В общо изявление те изразиха пълната си подкрепа за сключването на договорите за свободна търговия с Молдова, Грузия и Армения на срещата във Вилнюс и заявиха, че "всяка икономическа заплаха или политически натиск, насочен срещу източните партньори заради европейската им ориентация, е неприемлив". Името на Русия не се споменава в документа, но пред журналисти външният министър на Литва Линас Линкевичус заяви, че документът се отнася именно за нея.