:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,533
Активни 764
Страници 29,098
За един ден 1,302,066

Еврокомисар предлага европейски министър на правосъдието

Вивиан Рединг представи проект за "федерализация" в сферата на правосъдието и човешките права
СНИМКА ЕП/БГНЕС
Вивиан Рединг разви идеята за европейски министър на правосъдието
Зам.-председателката на Еврокомисията Вивиан Рединг представи проект за "федерализация" в сферата на правосъдието и човешките права.

ЕС трябва да има нови федерални правомощия за намеса "при криза с върховенството на закона" и да налага правила по спазването на човешките права, заяви в реч миналата седмица пред Центъра за изследвания на европейската политика Вивиан Рединг, която е и еврокомисар по правосъдието и фундаменталните права. Според плана й ЕК трябва да има и функции на висша съдебна инстанция, която да гарантира независимостта на съдилищата и "фундаменталните права". Тази съдебна власт трябва да се упражнява от Еврокомисията, от мощен европейски правосъден министър и от европейските съдилища. Идеята за европейска прокуратура бе лансирана преди месеци и идеите на Рединг очевидно доразвиват проекта за по-силна централна власт на ЕС в Брюксел, коментират наблюдатели.

За да получи ЕС възможността да отхвърля решенията на националните правителства, Вивиан Рединг призовава да се промени Европейския договор. "Това ще даде на Еврокомисията възможността да внесе искове за нарушения на основните права от страната на държавите членки. Признавам, че това ще бъде една много голяма стъпка към федерализация. На САЩ им трябваха над 100 години, докато първите десет изменения започнаха да се прилагат в щатите", посочи още тя.

Вивиан Рединг даде пример с депортирането на циганите от Франция, нарушаването на независимостта на съдебната власт в Унгария и неотдавнашния арест на близък на журналист от в. "Гардиън" съгласно антитерористичното законодателство на Великобритания като примери, при които ЕС би могъл да се намеси.

Като "първа стъпка " Рединг смята да се използва действащият Лисабонски договор, за да бъде създаде "механизъм", който би дал на Еврокомисията правомощието да издава "официално предупреждение" на правителствата. Този механизъм според нея трябва да включва "подробен мониторинг и предоставяне на правомощия на Еврокомисията и на европейските съдилища да лишават страните от правото на глас или да налагат огромни глоби на правителствата". Такава голяма стъпка в европейската интеграция ще има по-широко отражение върху бъдещето развитие на ЕС към политически съюз", изтъкна още Вивиан Рединг.

ТЕНДЕНЦИИ

Повечето европейци са по-склонни да гласуват на изборите за нов Европарламент (ЕП) през май догодина, ако европейските политически партии обявят имената на кандидатурите си за бъдещ председател на ЕК преди изборите. Това сочат резултати от проучване на Евробарометър, съобщи пресслужбата на ЕП. По силата на Лисабонския договор догодина за пръв път председателят на ЕК ще се избира от новоизбрания състав на ЕП по предложение от Европейския съвет. Проучването е направено през юни сред 27 000 души в 28-те страни от ЕС. 55 на сто от анкетираните са заявили, че имат намерение да гласуват за нов ЕП през май 2014 г. Новата сесия на ЕП се открива днес, в сряда се очаква настоящият председател на ЕК Жозе Барозу да произнесе своята реч за състоянието на ЕС пред депутатите на пленарната сесия в Страсбург.
6
1225
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
08 Септември 2013 21:01
Еврокомисар предлага европейски министър на правосъдието
Ако им потрябва на европейците министър на вътрешните работи на ЕС,горещо им препоръчвам лицето Цв.Цв.
08 Септември 2013 21:26
Значи можем да се надяваме, че най-късно след 100 години Правилникът за легализациите, заверките и преводите ще бъде отменен от Върховната общоевропейска прокуратура. А дотогава българската Върховна административна прокуратура, седалище на едни от най-видните ни юристи, спокойно ще продължи да си го цитира.

Из писмо до прокурор Г. Георгиев от ВАП в отговор на Резолюция вх. № 457/2013 г.-II / 31.07.2013 г., 28.08.2013:
http://softisbg.com/rennies_blog/2013/08/-4572013--ii-31072013-28082013.html

"УВАЖАЕМИ Г-Н ГЕОРГИЕВ,

В началото на месец август 2013 г. получих по пощата копие от Резолюция вх. № 457/2013 г.-II / 31.07.2013 г., подписана от Вас, приложен линк по-долу.

Аргументите Ви, изложени в Резолюцията, се базират основно на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа (Правилника), датиращ от 1958 г. и последно изменен на 25.12.1990 г. - преди повече от 22 години.

Вие сте юрист и би следвало да знаете, че Правилникът отдавна е влязъл в противоречие с действащото законодателство и трябва да се отмени, а не да се цитира. Ще обясня защо:

Когато Правилникът за последен път е изменен (1990 г.), в сила все още е била старата Конституция. Понятието „свободна икономическа инициатива", залегнало в сегашната Конституция, не е съществувало, затова в Правилника пише, че всички преводи на документи и други книжа в цялата страна се извършват от МВнР (чл. 2а, ал.1). Не е съществувал чл. 19, ал. 1 от Конституцията на РБ: „Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност", затова в Правилника пише, че МВнР може да възлага извършването на преводите само на фирми и единствено на фирми, но не и на отделни преводачи (чл. 2а, ал. 2).

През 1990 г. България още не е била подписала Хагската конвенция за апостила - една от най-важните международни конвенции в областта на легализирането на документи, в сила за РБ от 30.04.2001 г., затова в Глава втора (Легализации) са описани само такива процедури по легализация на документи, каквито отдавна са отменени от Конвенцията за апостила.

През 1990 г. не е имало Агенция по вписванията, където преводачите на свободна практика да могат да се регистрират, за да работят самостоятелно и законно, като издават фактури, без да учредяват търговско дружество (фирма). Затова преводачите са се регистрирали към фирмите за преводи или са учредявали свои

През 1990 г. не е имало Търговски закон, затова фирмите за преводи са се учредявали по Указ 56 на др. Тодор Живков. Не е имало и Търговски регистър, затова фирмите за преводи са се регистрирали към МВнР.

През 1990 г. не е имало НКИД, който ясно да указва, чрез отделен код, че преводаческата дейност е самостоятелна икономическа дейност (код 74.30 по НКИД-2008), а не част от дейността на МВнР.

През 1990 г. не е имало и ЗОП, затова МВнР е възлагало извършване на преводи по чл. 2а, ал. 2 от Правилника, без да обявява обществена поръчка.

И до ден днешен МВнР продължава да възлага извършване на преводи по чл. 2а, ал. 2 от Правилника - без търг. В момента е Възложител на около 650 фирми. Списъкът им е публикуван на сайта на МВнР.

В качеството си на Възложител МВнР не заплаща нищо на изпълнителите си, видно от липсата на клаузи за срокове и начини на плащане в договора по чл. 2а, ал.2, приложен линк по-долу.

А сега ще обясня какви грешки са допуснати в Резолюцията:" и т.н.




08 Септември 2013 21:34
Тая тетка обикновено прав безумни прдложения, но това, което този път предлага е добро. Предвиждам, в знак на протест, масово сепуко на български съди пред Съдебната палата.
08 Септември 2013 22:15
Дано се случи, Хмагистрат от Хмамковината...
08 Септември 2013 22:17
Този механизъм според нея трябва да включва "подробен мониторинг и предоставяне на правомощия на Еврокомисията и на европейските съдилища да лишават страните от правото на глас или да налагат огромни глоби на правителствата"

Този проект би имал възпитаващ ефект само ако налаганите глоби са персонални, макар и не толкова големи, колкото им се иска. Няма администрация вземаща абсурдни бюрократични решения, която да бъде спряна, предупредена или трогната от глоби изплащани от данъкоплатците на държавата. Какъв е ефектът от подобни глоби спрямо България за взелите грешните решения чиновници или съдии? Никакъв - те са независима в решенията си власт в държавата, глобите ги плащат данъкоплатците на държавата от които тези решения не зависят. Пари, които могат да бъдат използвани за образование, здравеопазване, социални програми биват наливани на европейските бюрократи за да издържат тяхната администрация... И това, ако не е порочна практика
08 Септември 2013 23:13
Одобрявам.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД