ЕС трябва да има нови федерални правомощия за намеса "при криза с върховенството на закона" и да налага правила по спазването на човешките права, заяви в реч миналата седмица пред Центъра за изследвания на европейската политика Вивиан Рединг, която е и еврокомисар по правосъдието и фундаменталните права. Според плана й ЕК трябва да има и функции на висша съдебна инстанция, която да гарантира независимостта на съдилищата и "фундаменталните права". Тази съдебна власт трябва да се упражнява от Еврокомисията, от мощен европейски правосъден министър и от европейските съдилища. Идеята за европейска прокуратура бе лансирана преди месеци и идеите на Рединг очевидно доразвиват проекта за по-силна централна власт на ЕС в Брюксел, коментират наблюдатели.
За да получи ЕС възможността да отхвърля решенията на националните правителства, Вивиан Рединг призовава да се промени Европейския договор. "Това ще даде на Еврокомисията възможността да внесе искове за нарушения на основните права от страната на държавите членки. Признавам, че това ще бъде една много голяма стъпка към федерализация. На САЩ им трябваха над 100 години, докато първите десет изменения започнаха да се прилагат в щатите", посочи още тя.
Вивиан Рединг даде пример с депортирането на циганите от Франция, нарушаването на независимостта на съдебната власт в Унгария и неотдавнашния арест на близък на журналист от в. "Гардиън" съгласно антитерористичното законодателство на Великобритания като примери, при които ЕС би могъл да се намеси.
Като "първа стъпка " Рединг смята да се използва действащият Лисабонски договор, за да бъде създаде "механизъм", който би дал на Еврокомисията правомощието да издава "официално предупреждение" на правителствата. Този механизъм според нея трябва да включва "подробен мониторинг и предоставяне на правомощия на Еврокомисията и на европейските съдилища да лишават страните от правото на глас или да налагат огромни глоби на правителствата". Такава голяма стъпка в европейската интеграция ще има по-широко отражение върху бъдещето развитие на ЕС към политически съюз", изтъкна още Вивиан Рединг.
ТЕНДЕНЦИИ
Повечето европейци са по-склонни да гласуват на изборите за нов Европарламент (ЕП) през май догодина, ако европейските политически партии обявят имената на кандидатурите си за бъдещ председател на ЕК преди изборите. Това сочат резултати от проучване на Евробарометър, съобщи пресслужбата на ЕП. По силата на Лисабонския договор догодина за пръв път председателят на ЕК ще се избира от новоизбрания състав на ЕП по предложение от Европейския съвет. Проучването е направено през юни сред 27 000 души в 28-те страни от ЕС. 55 на сто от анкетираните са заявили, че имат намерение да гласуват за нов ЕП през май 2014 г. Новата сесия на ЕП се открива днес, в сряда се очаква настоящият председател на ЕК Жозе Барозу да произнесе своята реч за състоянието на ЕС пред депутатите на пленарната сесия в Страсбург.