В седмичното си радиообръщение към нацията американският президент Барак Обама заяви, че Америка трябва да използва ограничена военна сила в Сирия, за да възпре бъдещи химически атаки. Той обаче подчерта, че не иска да влиза в нова скъпа и дълга война. "Това няма да е нов Ирак или Афганистан", каза Обама в седмичното си обръщение. Той добави, че ако не бъде даден отговор на химическата атака, ще се увеличи възможността от бъдещи химически атаки на сирийското правителство, терористични групировки и други държави.
Междувременно Барак Обама ще даде три интервюта за Сирия на телевизиите Пи Би Ес, Си Ен Ен и "Фокс", които ще бъдат излъчени в понеделник вечерта местно време. Във вторник той ще направи обръщение към нацията. В сряда Сенатът ще започне обсъжданията дали да разреши военен удар срещу Дамаск. Кога ще се събере Камарата на представителите след приключилата днес ваканция още не ясно, но според някои медии най-късно до две седмици Капитолия ще вземе решение за Сирия.
На срещата на Г-20 в Санкт Петербург все пак се състоя среща на четири очи между руския президент Владимир Путин и Барак Обама. На отделни пресконференции след това двамата заявиха, че разговорът е бил "конструктивен". Но "всеки остана на своята позиция", заяви Путин. Той смята, че военната акция срещу Сирия ще повлияе крайно отрицателно върху международната сигурност. Руският президент увери също, че страната му ще помага на Сирия в случай на външна агресия. Той припомни, че и сега Русия помага на Сирия с въоръжения и сътрудничество в икономическата и хуманитарната сфера.
"Възможно е след публикуването на доклада на инспекторите на ООН (за химическата атака на 21 август) за господин Путин да е по-трудно да запази позицията си", изтъкна от своя страна Обама. По думите му двамата с Путин са били съгласни, че конфликтът в Сирия може да бъде разрешен само по политически път. "В дългосрочна перспектива конфликтът не може да бъде решен с военни средства", добави Обама.
В изявлението на Г-20 се настоява за силен международен отговор срещу употребата на химическо оръжие от режима в Сирия, но все пак не се отправя призив за военни действия срещу него, както искат САЩ.
ЕС е на единно мнение, че химическата атака от 21 август край Дамаск вероятно е дело на сирийския режим, но за евентуална атака срещу силите на Башар Асад трябва да изчака доклада на инспекторите на ООН. Това заявиха пред медиите дипломат №1 на ЕС Катрин Аштън и френският външен министър Лоран Фабиюс след среща на външните министри на ЕС в Литва, в която участва и US държавният секретар Джон Кери. На самата среща 10 страни начело със САЩ поискаха в общо комюнике "силен международен отговор" срещу Дамаск. Сред тях са Албания, Косово, Австралия, Канада, Дания, Франция, Полша, Румъния и Турция. Впоследствие германският външен министър Гидо Вестервеле заяви, че страната му ще се присъедини към групата.