Европейската комисия сложи точка на разнопосочните тълкувания на критичното писмо от комисаря по регионалната политика Йоханес Хан за усвояването на еврофондовете и договарянето на средствата до 2020 г. Говорителят на Хан Ширин Уийлър обясни, че ЕК никога не е изисквала от България да създаде нов единен орган за управление на фондовете. По думите на Уийлър писмото трябва да се чете като повишено внимание към проблемите с усвояването на парите в този програмен период и договарянето на сумите до 2020 г.
Създаването на единен орган се оказа разделителна линия между официалната позиция на кабинета Орешарски и лидера на БСП Сергей Станишев. В петък Станишев постави въпроса за изграждането на нова единна структура, а соцдепутати настояват за приемане на закон за управление на средствата от ЕС, какъвто проект бе подготвен от предходното правителство. Според вицепремиера по еврофондовете Зинаида Златанова обаче и за двете решения е твърде късно и пристъпването към тях може да попречи както на усвояването на парите за този програмен период, така и за договарянето на новите оперативни програми.
"Видяхме материали в българската преса, според които комисията иска да има единен управляващ орган. Точно обратното. Това дори не е опция, която сме обсъждали с българските власти. Това, което наистина искаме да видим, е уеднаквяване на процедурите, което е различно. Искаме да видим и повече координация, което също е различно", заяви Уийлър. По адрес на структурата на управление Уийлър допълни, че назначаването на вицепремиер по еврофондовете е знак за значимостта на темата, но това не означава, че не може да има подобрение.
"В края на септември комисар Хан ще посети България и темите за координацията и по-доброто управление ще бъдат обсъждани, както и въпросът, който винаги поставяме - за нуждата от последователност и приемственост в управлението на средствата и на национално, и на местно ниво", заяви още Уийлър. Тя уточни, че моментът е критичен за всички държави еврочленки и посещението е регулярно, а отправените критики към България са резултат от нетърпеливост и загриженост.
Както "Сега" писа, и по оценки на служебния кабинет, и по прогноза на ЕК рискът от загуба на средства само за тази година се оценява на около 276 млн. евро. От дирекцията за програмиране на средствата от ЕС в Министерския съвет уточниха, че всички държави членки ще получат глътка въздух и ще могат да договарят средства по настоящите програми до края на 2014-а, а досега известният срок - декември 2013 г., ще важи само за тежки за реализация проекти. Крайният срок за плащания по настоящия програмен период е 2015 г.
-------ПОД НАБЛЮДЕНИЕ
Здравеопазването, водният сектор, иновациите, развитието на железниците са под засилено наблюдение от ЕК. В тези сектори комисията не е доволна заради липсата на ясна политика, както и разпиляването на ресурси в част от тях. В писмото си комисарят Хан изрично посочва, че съставянето на дълги списъци от държавни и общински болници, които да се финансират от ЕС, не е равносилно на ясна политика. В областта на транспорта от ЕК изтъкват, че логичното място на Агенцията за пътна инфраструктура е към транспортното, а не към регионалното министерство.
В тези сфери до месеци трябва да се подготвят нови стратегии. От МС уточниха, че здравната стратегия се чака до декември 2013 г., тогава трябва да е готова и стратегията за специализация в областта на иновациите, през май трябва да е приета стратегия за висшето образование. Промени в закона за водите се чакат през януари, 2014 г. Заделянето на целенасочен ресурс за най-бедния регион на България - Северозападния, също зависи от приемането на стратегия за развитието му и пари ще могат да се отпускат едва след изготвянето й. Прогнозите засега са, че това може да стане най-рано през 2015 г.
Ще имаме ли най-сетне министерство на корупцията № 16 или не?
Изнадахме се