С 1/3 намаляват преките чуждестранни инвестиции в България на годишна база. Това показват данните на БНБ, публикувани вчера. Вложенията у нас се стопяват до 802.5 млн. евро за периода януари-юли 2013 г. спрямо 1.198 млрд. евро за същия период на миналата година. Но и миналогодишните инвестиции са далеч от бума преди кризата, когато бяха отчетени рекордни нива, основно в сферата на недвижимите имоти. За периода януари-юли 2008 г. в България са постъпили преки чуждестранни инвестиции за 4.032 млрд. евро. Все пак вложенията през юли т.г. се увеличават с над 40% спрямо същия месец на предходната година до 115 млн. евро.
Данните на БНБ показват, че прогнозите за чуждестранните инвестиции в бюджета за 2013 г. стават все по-трудно изпълними. За тази година се очакваше да постъпят 1.73 млрд. евро. Ако темпото се запази, през оставащите 5 месеца би трябвало да бъдат привлечени повече инвестиции, отколкото за първите 7 месеца на годината. От януари до юли спадат и постъпленията от инвестиции на чужденци в недвижими имоти. Миналата година те са били 143.9 млн. евро, докато тази са едва 73.8 млн. евро.
Най-големият инвеститор у нас е Холандия с 487.1 млн. евро. Второто място е заето от Австрия, чиито фирми са инвестирали в България 81.3 млн. евро. Най-сериозен отлив регистрират британските компании. Техните инвестиции у нас спадат с 42.7 млн. евро. Поради липса на сделки приватизацията отчита нулеви приходи. В бюджета по това перо са предвидени 166.3 млн. лв.
Според новия шеф на Агенцията за инвестиции Светослав Младенов все още е рано да се правят изводи, а трябва да се изчака краят на годината, когато ще бъдат обобщени данните. "Интересуват ни инвеститори с дългосрочни планове, такива, които планират периодът на инвестицията да е минимум 10 години и имат намерение за умерено начало, но по-трайно, свързано с повече заетост", заяви той. По негови думи в момента се водят разговори с двама инвеститори - от Швейцария и Германия, които се занимават с изработване на компоненти за автомобили.
Почти месец след като зае поста, Младенов обвини задочно предшественика си Борислав Стефанов за пропуснати възможности за привличане на големи компании. Освен това заради бавните процедури има опасност агенцията да не усвои всички пари по програмата "Конкурентоспособност", предвидени за рекламиране на страната ни като добро място за правене на бизнес. Проектът, който Агенцията за инвестиции изпълнява, е с общ бюджет от 21.4 млн. лв., от които безвъзмездни са 15.3 млн. лева. Договорът е сключен през есента на 2009 г., а до момента реално платени са само 6.7 млн.лв., показа справка на "Сега". Според Младенов агенцията едва ли ще успее да усвои всички пари по проекта, възможни са проблеми и при отчитането на вече похарчените. "За някои от разходите липсват документи", призна Младенов. Той не можа да каже точно за какви суми става въпрос, както и защо за тях няма фактури.
"Все още тече проверка. Когато тя приключи, ще можем да обобщим", добави той. Според бившия изпълнителен директор Борислав Стефанов част от парите са били спестени, тъй като при организирането на търговете фирмите са предложили по-ниска цена. Друга част от тях са забавени заради тромавите процедури по Закона за обществените поръчки. Бавно вървяло и одобрението на разходите от страна на икономическото министерство.
Пред "Сега" Стефанов призна за изчезнали документи на фирма, спечелила поръчка за правно съдействие на юристите на Агенцията за инвестиции. "Става дума за случай отпреди 2-3 г. Поръчката бе за около 60 хил. лв., бе спечелена и одобрена от КЗК и бе в процес на изпълнение", каза Стефанов. Той обясни, че документите са изчезнали при преместването на документацията от една сграда в друга.
Младенов обвини предшественика си и в забавяне на документите на някои инвеститори, в резултат на което част от фирмите са се отказали да влагат парите си в България. Не стана ясно точно за какво става въпрос - според Закона за насърчаване на инвестициите сертификатите се издават от Министерството на икономиката, а не от агенцията. Подчинените на Драгомир Стойнев се занимават и с мерките за насърчаване на инвестициите като наемане на земя без търг, ползване на т.нар. осигурителна ваканция на големите работодатели и др.
НА НОВ ГЛАС
Месечен бюлетин с отчет за свършеното ще започне за издава Агенцията за инвестиции. Целта е работата на ведомството да бъде прозрачна и да е ясно какво се работи, обясни вчера Светослав Младенов. Освен това ще бъде разработен и инвестиционен каталог на България, който да бъде от полза на фирмите, които се чудят дали да вложат парите си у нас. Подготовката на такава брошура започна още при предишното ръководство на агенцията. През април шефът на ведомството Борислав Стефанов поиска от кметовете на общини да дадат информация за имоти общинска или държавна собственост, които биха представлявали интерес за инвеститори в различни сектори на икономиката.
|
|