:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,766,719
Активни 557
Страници 23,186
За един ден 1,302,066

Чуждите инвестиции се стопиха с 1/3 за година

Тромави процедури разколебават сериозни фирми да вложат парите си у нас
С 1/3 намаляват преките чуждестранни инвестиции в България на годишна база. Това показват данните на БНБ, публикувани вчера. Вложенията у нас се стопяват до 802.5 млн. евро за периода януари-юли 2013 г. спрямо 1.198 млрд. евро за същия период на миналата година. Но и миналогодишните инвестиции са далеч от бума преди кризата, когато бяха отчетени рекордни нива, основно в сферата на недвижимите имоти. За периода януари-юли 2008 г. в България са постъпили преки чуждестранни инвестиции за 4.032 млрд. евро. Все пак вложенията през юли т.г. се увеличават с над 40% спрямо същия месец на предходната година до 115 млн. евро.

Данните на БНБ показват, че прогнозите за чуждестранните инвестиции в бюджета за 2013 г. стават все по-трудно изпълними. За тази година се очакваше да постъпят 1.73 млрд. евро. Ако темпото се запази, през оставащите 5 месеца би трябвало да бъдат привлечени повече инвестиции, отколкото за първите 7 месеца на годината. От януари до юли спадат и постъпленията от инвестиции на чужденци в недвижими имоти. Миналата година те са били 143.9 млн. евро, докато тази са едва 73.8 млн. евро.

Най-големият инвеститор у нас е Холандия с 487.1 млн. евро. Второто място е заето от Австрия, чиито фирми са инвестирали в България 81.3 млн. евро. Най-сериозен отлив регистрират британските компании. Техните инвестиции у нас спадат с 42.7 млн. евро. Поради липса на сделки приватизацията отчита нулеви приходи. В бюджета по това перо са предвидени 166.3 млн. лв.

Според новия шеф на Агенцията за инвестиции Светослав Младенов все още е рано да се правят изводи, а трябва да се изчака краят на годината, когато ще бъдат обобщени данните. "Интересуват ни инвеститори с дългосрочни планове, такива, които планират периодът на инвестицията да е минимум 10 години и имат намерение за умерено начало, но по-трайно, свързано с повече заетост", заяви той. По негови думи в момента се водят разговори с двама инвеститори - от Швейцария и Германия, които се занимават с изработване на компоненти за автомобили.

Почти месец след като зае поста, Младенов обвини задочно предшественика си Борислав Стефанов за пропуснати възможности за привличане на големи компании. Освен това заради бавните процедури има опасност агенцията да не усвои всички пари по програмата "Конкурентоспособност", предвидени за рекламиране на страната ни като добро място за правене на бизнес. Проектът, който Агенцията за инвестиции изпълнява, е с общ бюджет от 21.4 млн. лв., от които безвъзмездни са 15.3 млн. лева. Договорът е сключен през есента на 2009 г., а до момента реално платени са само 6.7 млн.лв., показа справка на "Сега". Според Младенов агенцията едва ли ще успее да усвои всички пари по проекта, възможни са проблеми и при отчитането на вече похарчените. "За някои от разходите липсват документи", призна Младенов. Той не можа да каже точно за какви суми става въпрос, както и защо за тях няма фактури.

"Все още тече проверка. Когато тя приключи, ще можем да обобщим", добави той. Според бившия изпълнителен директор Борислав Стефанов част от парите са били спестени, тъй като при организирането на търговете фирмите са предложили по-ниска цена. Друга част от тях са забавени заради тромавите процедури по Закона за обществените поръчки. Бавно вървяло и одобрението на разходите от страна на икономическото министерство.

Пред "Сега" Стефанов призна за изчезнали документи на фирма, спечелила поръчка за правно съдействие на юристите на Агенцията за инвестиции. "Става дума за случай отпреди 2-3 г. Поръчката бе за около 60 хил. лв., бе спечелена и одобрена от КЗК и бе в процес на изпълнение", каза Стефанов. Той обясни, че документите са изчезнали при преместването на документацията от една сграда в друга.

Младенов обвини предшественика си и в забавяне на документите на някои инвеститори, в резултат на което част от фирмите са се отказали да влагат парите си в България. Не стана ясно точно за какво става въпрос - според Закона за насърчаване на инвестициите сертификатите се издават от Министерството на икономиката, а не от агенцията. Подчинените на Драгомир Стойнев се занимават и с мерките за насърчаване на инвестициите като наемане на земя без търг, ползване на т.нар. осигурителна ваканция на големите работодатели и др.



НА НОВ ГЛАС

Месечен бюлетин с отчет за свършеното ще започне за издава Агенцията за инвестиции. Целта е работата на ведомството да бъде прозрачна и да е ясно какво се работи, обясни вчера Светослав Младенов. Освен това ще бъде разработен и инвестиционен каталог на България, който да бъде от полза на фирмите, които се чудят дали да вложат парите си у нас. Подготовката на такава брошура започна още при предишното ръководство на агенцията. През април шефът на ведомството Борислав Стефанов поиска от кметовете на общини да дадат информация за имоти общинска или държавна собственост, които биха представлявали интерес за инвеститори в различни сектори на икономиката.
51
3754
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
16 Септември 2013 19:48
Другарчета, май всичко върви надолу при новата власт?
16 Септември 2013 19:54
Стига с тая фалшива мантра за чуждите инвестиции, бе, хашлаци! Колкото по-малко са чуждите инвестиции - толкова по малко ще са изнесените oт България капитали - толкова по-малък ще е грабежААА! Стига лъгахте и мазахте заради едните комисионни и консултантски маамустарааААА!...
16 Септември 2013 19:57
Боко щеше да прави електронно правителство, което да нами бюрокрацията!?
16 Септември 2013 21:02
Че кой нормален ще дойде да инвестира в България като знае, че тройната коалиция е на власт?
16 Септември 2013 21:35
Прав е Т_Живков. Като чуя за чужд инвеститор стомахът ми се свива, получавам киселини и инстинктивно си затискам джобовете, както когато около мен се завърти група джебчийки в автобуса.
16 Септември 2013 22:01
Кой нормален ще дойде да инвестира, докато 200 лумпени се разхождат и крещят всяка вечер из София.
16 Септември 2013 22:02
Инвеститора иска да спечели, не ние да спечелим, а той да спечели. Ако има възможност за печалба 10%, никви процедури не моат да го спрат. Просто нема измислени такива, за 50% печалба инвеститора ше купи ако треа и парламента, ше ни задължат и соларки в задниците да си забием, ако от това могат да се направят пари. Просто няма повече, какво да се вземе от нас, затова и липсват тълпите инвеститори.
16 Септември 2013 22:41
Pojar 16 Септември 2013 22:39
дегенерати във форума няма, само добре платени червени копелета, тук- там десни имащи все още ресурси, от дъжд на вятър и някой който има собствено мнение
16 Септември 2013 22:42
Стига с тая фалшива мантра за чуждите инвестиции, бе, хашлаци! Колкото по-малко са чуждите инвестиции - толкова по малко ще са изнесените oт България капитали - толкова по-малък ще е грабежААА! Стига лъгахте и мазахте заради едните комисионни и консултантски маамустарааААА!..


М-да... Друго си е местният феодал да си те експлоатира, и заради тромавите бюрократични процедури да знае, че няма конкуренция като работодател. И му е лесно, като знае, че за твоето място чакат 10-има изгладнели... Такова е положението в болшинството малки и средноголеми населени места в България.
16 Септември 2013 22:51
Прав е Т_Живков. Като чуя за чужд инвеститор стомахът ми се свива, получавам киселини и инстинктивно си затискам джобовете[/i]
е то може и да не ги обичаш чужденците но тези ИТ специалисти които работят за тях са предоволни. вземат заплати по 6000 лева, а системните архитекти по 12 000 . на месец. предоволни са. и отправят благодарствени молитви за здравето на американци англичани французи германци испанци да идват още повече.
а бе кой за каквото е учил.
16 Септември 2013 22:54
системните архитекти

Няма такова животно.
16 Септември 2013 22:55
защо все пак намаляват инвестициите? ами защото има една управляваща партия с ръководител два пъти изгонен от университета за слаб успех, която иска да бъдат изгонени всички чужди фирми и да се конфискува имуществото им. и като намалеят с още една трета инвестициите ще има пак 2000 лева за долар и чакане за торбичка прясно мляко по 5 часа.
16 Септември 2013 22:58
има, има системни архитекти.. тези които са завършили ТУ(МЕИ) знаят. ама са малко понеже и преди и сега МЕИ си е бил най-трудният университет. в компютерни системи и технологии се влиза само с 6+.
16 Септември 2013 23:02
america1332002 16 Септември 2013 22:58
има, има системни архитекти.. тези които са завършили ТУ(МЕИ) знаят. ама са малко понеже и преди и сега МЕИ си е бил най-трудният университет. в компютерни системи и технологии се влиза само с 6+.

Нека да обясня.
Системен архитект е безмислица.
Архитект на системи е нещо друго.
Може да е в ИТ сферата .
16 Септември 2013 23:11
ами нали за ИТ говорим. и за заплати. 12000 на месец. толкова са. а някои искат прогонят чужденците. и защо. за да не вземат тези хора големи заплати, да бъдат бедни като контрапротестиращи пред двореца на културата.
16 Септември 2013 23:17
Той америката толку го е научил английския, че явно не е чувал за атрибутивно използване на съществителните. systems architect = архитект на системи, което не е баш "системен архитект", whatever that means.

Иначе за другото е прав, но само донякъде. В смисъл, че никой досега не се е и опитвал да направи държавата нормална, което е задължително условие за болшинството инвеститори. А е ненормална не на последно място защото местните феодали всячески саботират идването на инвеститори, т.к. последните им се явяват конкуренти на пазара на труда. И т.к. местният феодал има дебели връзки в общината и други институции... сещайте се сами.
16 Септември 2013 23:21
и на български така го казват. поне тези от ИТ бранша.
16 Септември 2013 23:23
12000 преди данъците, скъпи. 12000 взима специалист с 5 компютърни езика в международна организация (тия копелета не плащат данъци)
16 Септември 2013 23:24
и на български така го казват. поне тези от ИТ бранша.


То и в някои менюта по кръчмите "запечен картоф" е преведен като "constipated potato" , но това не значи, че е правилно, нито пък че това е имал предвид аФторО на менюто.
16 Септември 2013 23:30
хюлет пакард има огромна сграда в софия. явно ще организират дейност там. щом са дошли значи са били привлечени от нещо. защото бойко борисов създаде условия за привличане. и затова ангела меркес го целува. кога е било германски ръководител да целува български? тодор живков и леонид брежнев мляскаха големи поцелуи, но между българин и германец ?. а сега атака ще ги отблъсне тези капиталисти и настава отново броене на стотинките.
между другото положението не е чак толкова лошо за половината от народа. 46 процента от населението има доход от 600+ на човек. това е по статистиката но то се вижда и по безкрайните потоци коли, по новите жилища по лъскавите магазини. по претъпканите хотели на черно море. материално са зле тези които не работят-цигани, пенсионери и гаменорията на волен сидеров.
16 Септември 2013 23:31
america1332002 16 Септември 2013 23:21
и на български така го казват. поне тези от ИТ бранша.

ИТ бранша в източна България е добре развит, просто нямаме навика да искаме повече пари, но ще ги науча.
16 Септември 2013 23:32
аз по кръчми не ходя.
16 Септември 2013 23:35
в кой град на източна българия? ако работиш за българска фирма не чакай хубави пари. нашите мърлячи са чорбаджии изедници. виж западните капиталисти са други. грижат се за човека.
16 Септември 2013 23:38
и малко ли са 12000 преди данъците?
нали за международни организации говорим. или транснашанал . хюлет пакард е международна.
16 Септември 2013 23:38
ми не ходи
аз работя с няколко хотела по северното и южното ни черноморие
имам и приятели старши администратори в HP.
Няма начин да има чужди инвестиции, при условие че се опитват да ни работят със заплатите.
16 Септември 2013 23:41
america1332002 16 Септември 2013 23:38
и малко ли са 12000 преди данъците?
нали за международни организации говорим. или транснашанал . хюлет пакард е международна.

12000 евро на месец си го правих като пожарникар, не като ИТ.
16 Септември 2013 23:46
ами да си жив и здрав да си ядеш парите като пожарникар. колко пожара изгаси?
16 Септември 2013 23:48
ами тези хотели хилтон, холидей инн какви са? да не са български. доколкото знам парис хилтон е американка.
17 Септември 2013 00:08
Спадът на инвестициите най-вероятно свързан с това, че спряха да одобряват нови ВЕИ проекти. Т.е. трябва да го тълкиваме като добра новина.

Големи шегаджии има в този форум. За голямата заплата се искало владеене на 5-6 компютърни езика
17 Септември 2013 00:18
Кой трябва да създава работни места - Натисни тук

Всичко друго е допълващо. Чуждите инвестиции също.
17 Септември 2013 01:20
Колкото по-малко са чуждите инвестиции - толкова по малко ще са изнесените oт България капитали - толкова по-малък ще е грабежААА!


А аз предлагам направо да умреме. Верно, ще умреме, но грабежААА на мръсните империалисти ще е нула и те ще се пукнат и то мъчително от яд.
17 Септември 2013 03:14
Като чуя за чужд инвеститор стомахът ми се свива, получавам киселини и инстинктивно си затискам джобовете, както когато около мен се завърти група джебчийки в автобуса.


А аз като чуя чужд инвеститор се сещам за десетките ангажирани фирми и стотиците работни места за строители.
17 Септември 2013 08:33
Ех, Риболовецо, хвърляш стръвта ти, ама в тази вода шарани вече не останаха! Я да си направим равносметката сега: преди 30 години, социализъм, нула чужди инвестиции, безработица НУЛА, изискуем трудов стаж за пенсия 25 години, за останалите благинки няма да говорим сега! ДНЕС, чужди инвестиции дал Бог - ЕРПтата, ВИК английско, Ел централи американски, чуждестранни фондации плащат за всевъзможни демократични испрингечи, безработица на места до 90%, промишленост НЯМА, трудов стаж за пенсия 40 и кусур години! Ха сега, тарикатче, сравнявай и обясняваи да те видя как ще си изгърчиш душицата бедна! Въпросът ми е към цялата форумна демократична сволоч, защитаваща чуждите инвестиции...
17 Септември 2013 08:53
ясно е защо просто май през този период не се препродаде някой от телекомите, нека някой от разбирачите да даде отговор ако се препродаде една фирма на чужд инвеститор на друг чужденец това брои ли се за инвестиция
17 Септември 2013 09:05
Ха сега, тарикатче, сравнявай и обясняваи да те видя как ще си изгърчиш душицата бедна! Въпросът ми е към цялата форумна демократична сволоч, защитаваща чуждите инвестиции...
Нека се гърчат. Ще трябва да сравняват и тогавашните селскостопански бригади със сегашните. Тогавашните заредени магазини, със сегашните. Тогавашното пътуване със сегашното. Тогавашното ходене по чужбини и екскурзии със сегашното. Тогавашното чакане на ред за апартаменти и коли, със сегашното. Тогавашните земеделски пенсии със сегашните. Тогавашната сутрешна ерекция със сегашната. Абе има да се гърчат.
17 Септември 2013 09:11
KaraKoliu
17 Сеп 2013 09:05

И проблемът с бананите!
17 Септември 2013 09:27
И бананите, разбира се. Руколата и мангото. Норвежката сьомга, стридите и скаридите. Можем да сравним всичко, за което се сетиш. Без сутрешната ерекция.
17 Септември 2013 09:46
То пък бяха едни инвестиции-и-и ! Напълниха България с празни офиси, сякаш не сме най-загубената държава в ЕС , а сме Франфурт на Майн.
17 Септември 2013 10:08
Можем да сравним всичко, за което се сетиш. Без сутрешната ерекция.

Аааа, и перчемът - тожэ.
17 Септември 2013 10:21
RumenS
Инвеститора иска да спечели, не ние да спечелим, а той да спечели. Ако има възможност за печалба 10%, никви процедури не моат да го спрат. Просто нема измислени такива, за 50% печалба инвеститора ше купи ако треа и парламента, ше ни задължат и соларки в задниците да си забием, ако от това могат да се направят пари. Просто няма повече, какво да се вземе от нас, затова и липсват тълпите инвеститори.
17 Септември 2013 10:56
С мантрата за "инвестиции" бая лапачка измъкнаха от България - в енергото, в златото, софийска вода, ...И само там ли.
Всичко вече е разпределено . Няма какво да се гепи в големи обеми в БГ.
Затова и няма "инвестиции".
От тези "инвестиции' сме на този хал.
17 Септември 2013 12:43
Всъщност ситуацията с инвестиционния интерес и преките инвестиции у нас е в пъти по-драматична от това, което ни информира мат'рялчето, подчертавам в пъти. Твърдя го като очевидец...."Тромавите процедури" са една много нахална лъжа и смехотворна медийна мантра. По тежест на административните процедури България е в "златната среда" на страните от германския ЕСсср и то в по-долната и част. Проблемите са в това, че сме най-бедното и мизерстващо колониално евро-гау, с много ниска покупателна възможност на населението, със силно изразен монополистичен пазар, силно парцелиран и откровено безперспективен. Всъщност цялата горчива истина за инвестиционната реалност и инвестиционните перспективи у нас е казана в коментара на колегите RumenS и Ку-Ку. Дори и най-мижавия инвестиционен мениджър у нас, ще ви каже очевидното, страната ни е извън инвестиционния интерес на която и да е нормална и читава инвестиционно-проектна компания и в обозримото бъдеще ще продължи да е така....
17 Септември 2013 12:50
Проблемите са в това, че сме най-бедното и мизерстващо колониално евро-гау, с много ниска покупателна възможност на населението, със силно изразен монополистичен пазар, силно парцелиран и откровено безперспективен.

Приемаме, че това е така, макар че по някои точки може и да се спори. Това евентуално обяснява защо няма инвестиции в производство за вътрешния пазар. Макар че щом все пак има немалки инвестиции в търговия на вътрешния пазар (прословутите молове и търговски вериги), значи пазарът не е чак толкова за изпускане. Обаче не обяснява защо не се инвестира в производство за износ, а такива инвестиции се насочват към други бивши соц страни.
17 Септември 2013 13:04
Обаче не обяснява защо не се инвестира в производство за износ, а такива инвестиции се насочват към други бивши соц страни.


Инвестициите в "бивши соц страни" също са с драматичен спад. Чешките ни партньори са направо в паника от случващото се в тяхната страна. А мантрата "експортно производство" не е сериозна. Успешният инвестиционен модел винаги изисква част от произведения продукт да се реализира в страната-производител, под една или друга форма...Всъщност нещата са свързани и не е лошо да хвърлиш едно око на това интервю:

"ПРОФ. ЕМИЛИО ОНТИВЕРОС : САМАТА ИДЕЯ ЗА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ Е ПОД ВЪПРОС


УПРАВЛЕНИЕТО НА КРИЗАТА В ЕВРОЗОНАТА ГЕНЕРИРА МНОГО ДЪЛБОКО РАЗДЕЛЕНИЕ МЕЖДУ ОТДЕЛНИТЕ СТРАНИ
Емилио Онтиверос Баеза е испански професор по икономикс. Президент на Analistas Financieros Internacionales (AFI). Преподава в Свободния университет в Мадрид.


Професор Онтиверос, няма голямо съмнение, че Европа преминава през безпрецедентна криза. Самата криза се проявява в различни посоки. От ваша гледна точка, какъв е най-важният й аспект?
Парадоксът при тази криза е, че тя не се зароди в Европа, а най-тежките последици от нея се чувстват именно в този регион на света.
На първо място, в реално изражение, тя се прояви в дълготрайна рецесия, много висока безработица и висока бизнес смъртност. На второ място, във финансов план, със свирепа банкова криза, финансова фрагментация и голямо напрежение на пазара за държавни облигации в някои от страните. И третият ефект, също толкова важен, е безпрецедентната институционална криза, която накара много хора да се съмняват в еврото и същевременно драматичния спад в доверието към европейските институции.

Вероятно най-трудния за оценяване ефект е този върху институциите. В частност кризата в Еврозоната отслаби доверието в европейската интеграция като основа за благосъстоянието на мнозинството граждани. Самата идея за Европейския съюз е под въпрос.
Кои са основните причини за кризата и какви са потенциалните политически отговори, които биха били ефективни срещу нея?
Произходът на кризата е свързан със сериозните проблеми в лошото управление на риска от финансовите институции на Съединените щати и Европа, както и с не много ефективния финансов надзор от двете страни на Атлантика. Знаем, че от разпадането на Бретън Уудската система повечето финансови кризи вече не са локални.
След появата на кризата, политическите действия бяха доста различни в американската и европейските икономики. В САЩ отговорът беше разширяване на монетарната и фискална политика. В Еврозоната, мерките за икономии бяха наложени, а монетарната политика беше много нерешителна. Резултатите са добре известни. Американската икономика расте, а Еврозоната е в рецесия.
В краткосрочен план, Европа се нуждае от дългосрочни политики, които трябва да са ясно ориентирани към увеличаване на общото търсене. На второ място трябва да се подобри Европейският валутен съюз с Банковия съюз и с Фискалния съюз. И двата пакета мерки са необходими условия, за да се преодолеят трите основни последствия от кризата, които споменах преди малко.
Европа споделя една валута, но социално, културно и политически е хетерогенна. Сега някои говорят дори за необратим разрив между европейския север и европейския юг. Мислите ли, че кризата изостря това разделение или по-скоро укрепва европейската солидарност?
Факт е, че управлението на кризата в Еврозоната генерира много дълбоко разделение между отделните страни. Най-засегнатите, тези смятани за периферни, страдат от про-циклични политики, които са много концентрирани във времето.
От друга страна, някои страни от централна и северна Европа спечелиха от прекаленото нежелание да рискуват, и успяха да консолидират своите публични дългове до исторически ниски лихвени проценти. Наличното емпирично доказателство, включително наскоро дадено от проф. Паул де Грауве, демонстрира неуместността на приложените политики: икономики, които се опитват да въведат крайни мерки за икономии в момента са тези, които имат по-малък растеж и намалиха с по-малко своите публични дългове.
Индикаторите за благополучие се влошават много по-бързо при тези икономики.
Не е лесно без растеж да оправиш публичните и частни финанси.
Ако институциите продължават да въвеждат крайни мерки за икономии, рискът от разделение ще се остане висок.
Има усещане, че в Европа днес има по-голямо неравенство отколкото, когато и да било.
Вярвам, че доказателството за лошите резултати в периферните страни ще помогнат да се промени тази политика, за да се подобри икономическият растеж и заетостта. Това би била най-добрата форма на солидарност и ангажимент за бъдещето на ЕС."

17 Септември 2013 13:16
Радвам се като гледам колко хора са се осъзнали, че инвестициите не са нищо повече от далавера за инвеститора и по някоя троха за туземеца. Айде неолиберастките клакьорки да ми обяснят защо според тях е по-добре чужда фирма да дойде, да произвежда за износ и да реинвестира у нас колкото да си поддържа мощностите. Вместо българска държавна фирма (напр. едно "Елби" да произвежда тук, да изнася навън и да вкарва в бюджета по-голямата част от печалбата си пак след приспадане на реинвестиции. А иначе, да, и чужденците, които ще нарежат и продадат произволен наш приватизиран завод за скрап, са инвеститори - за няколко месеца ще отворят работни места, даже няколко туземеца ще се видят в съвсем европейски пари и т.н., ама що ли бих погнал такива направо с Гранични войски още?!
17 Септември 2013 13:23
Са ше ти обясна. Идва ни един чужденец на гости у фирмата. Фактически конкурентна западна фирма, макар че те са в друг ценови сегмент, и са ни конкурент горе-долу, колкото Мерцедес е конкурент на Лада. Този тип иска да им правим разни детайли. Оказа се че не можем, нямамаме нужната култура на производсттво и не можем да направим примерно 10 лагерни капачки дето да са еднакви. Най-добрия стругар тук е над 70г и е с 2 чифта очила, младите се изнесоха отдавна. България фактически не съумя да се включи в международното разделение на труда след разпада на СИВ. Културата на производство /колкото сме я имали/ е вече изгубена. И това не може да се възстанови с пожелания и мантри за "инвестиционен климат". Просто за 23г "реформи", беше унищожен човешкия ресурс, нужен за производство на нещо по сложно от пирон /в същност вероятно и пироните са внос от Китай/. България трябваше някак да се включи в международното разпределение на труда, наместо да се заемат с това, политиците 23г обясняваха как сме неефективни и как треа се създават условия за "инвеститори". Е, резултата е виден.
17 Септември 2013 13:27
Мдаа. Другарете с дебелите пачки дадени им от ДС "инвестираха" в охранителни фирми и хотелски комплекси.
За индустриално производство си требе пипе...
17 Септември 2013 13:49
/в същност вероятно и пироните са внос от Китай/

За пироните позна от първи път...
Има и още нещо...Преди година се мъчих с италианци от голяма световноизвестна компания за производство на платове. Искаха да изградят бояджийско предприятие, защото в Италия ги подгонили заради груби нарушения на екологията. Бяха неприятно изненадани, че в България действат екологичните норми и изисквания на ЕС и !!! минималните заплатите са повече от 100 $, не 100 €, а 100 $. Бяха съвсем искрено възмутени от такава "несправедливост". Просто си търсеха "европейския" Бангладеш,(бяха убедени, че това е България), защото си признаха, че и в Китай вече номера им не минавал с техните изисквания и претенции....
17 Септември 2013 14:19
Все пак вложенията през юли т.г. се увеличават с над 40% спрямо същия месец на предходната година до 115 млн. евро.

внимателният 16 Септември 2013 19:48
Другарчета, май всичко върви надолу при новата власт?

Аз ли криво чета или някой си е сложил наочниците?
ГЕРБ управлява в България до 29 май 2013 .... за юни не става ясно, а юли с 40% увеличение на инвестициите.
17 Септември 2013 14:20
Демократите с дебелите пачки от кражби и рекет "инвестираха" в охранителни фирми и хотелски комплекси.
За индустриално производство си требе пипе, каквото мутрите нямат, а бизнесмените в България са на 90% дебеловрати бизнесмени.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД