По-кратки срокове, в които частниците да могат да обжалват отчуждаването на имота си от страна на държавата, предлага депутатът от БСП Димчо Михалевски с изменения в законите за общинската и държавната собственост. Промените се налагат, след като Конституционният съд отмени текстовете, според които обжалването от страна на собствениците при отчуждаване на имота им не спира изпълнението му. Според промените собствениците ще имат вече 7 дни да обжалват пред съда при 14 сега. Това ще важи за отчуждаване от кмета, областния управител или Министерския съвет. От закона отпада и най-спорният текст, според който, когато собствениците оспорват в съда само размера на паричното си обезщетение, жалбата не спира отчуждаването.
Сроковете, в които съдът трябва да се произнесе, също се намаляват. Досега съдиите имаха 14 дни да се произнесат по допустимостта на жалбата от подаването й, а сега ще имат само 3. Ако жалбата е допустима, съдът ще има 7 дни да насрочи делото. "Така се цели да се предотврати опасността от забавяне на реализирането на важни стратегически обекти, финансирани от ЕС", пише в мотивите си Михалевски.
Имотът ще се счита за отчужден, едва след като паричното обезщетение постъпи по сметката на собственика, предвиждат още промените. Досега обезщетението можеше да се преведе по сметка на общината или областния управител, докато тече обжалването. За да се уведомят собствениците, че техният имот ще бъде отчужден, регионалният министър или областният управител трябва да публикуват за сметка на инвеститора обявление в два централни и един местен ежедневник, както и да изпрати съобщения за това на кмета. Обявлението ще трябва да се публикува вече и на интернет страниците на министерството, областната управа и общината.
|
|