:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,977
Активни 815
Страници 20,542
За един ден 1,302,066

IT секторът привлича все по-малко младежи въпреки високите заплати

За пет години делът на младежите до 24 г., заети в сектора на информационните технологии у нас, е намалял драстично от 20.38% до 12.24% през 2012 г., показва анализ на БСК, макар че това би трябвало да е най-привлекателната за тях дейност заради високото заплащане и добрите перспективи за намиране на работа в него. Средната заплата там вече е 2347 лв. и от 2009 г. досега е нараснала с 36%. Секторът остана почти незасегнат от кризата. Заетите в него над 39 000 души са едва 1% от работещите в България, но те генерират 3% от БВП. Работодателите постоянно търсят нови служители, но все по-трудно намират подходящи, а прогнозите са за постоянно увеличение на работните места в него. В световен мащаб това е вторият сектор по недостиг на кадри след медицината.

"Причините за намаляването на младите в IT сектора от една страна - са демографските процеси, но от друга - отливът от точните науки заради начина на преподаване. Ние отказваме децата от математиката заради елитарния подход да се създадат няколко блестящи математици. Децата отличници по олимпиади обаче са само 0.1% от всички. Но на другите постоянно им натякваме, че това са прекалено трудни неща за тях", коментира Явор Джонев, вицепрезидент на асоциацията на софтуерните компании. Той даде пример с 80-те паралелки в България, в които се учи по специална канадска система на преподаване Jump Math, и в които всички деца са отличници по математика. "Защо тази система не бъде въведена като основен начин на обучение в нашето образование", пита Джонев.

Университетите също обучават по стари стандарти. Завършили в чужбина български студенти навлизат в работата два пъти по-бързо от взелите дипломи у нас, показва проучването. Не се обръща никакво внимание и на т.нар. гъвкави умения - за социални контакти, работа в екип и т.н. Изследването е част от проекта на БСК за изграждане на онлайн система, в която всеки може да провери какви умения и квалификации търсят работодателите за определени работни места в няколко десетки сектора.
19
5992
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
17 Септември 2013 19:54
В ИТ сектора, един млад човек обикновено работи като програмист, и работи ефективно само докато е млад. Айде некои стават началници като поодъртеят, но болшинството треа учат нещо ново, кат префърлят 40. Не е много ясно дали високата заплата си струва жертвата. Освен това работата е скучна и хамалска. Седиш на стола пред компа, всеки ден е същия като предишния. И като си надигнеш главата щото си уморен, забелязваш че са минали 20г и повече не ставаш за тая работа.
17 Септември 2013 20:26
RumenS,

Въобще не те разбирам.
Какво предлагаш - да бачкат за по-малко пари че да им е интересно?
ИТ професиите са най-конвертируемите. Можеш ли го в Бг, можеш го навсякъде по света. И не е само програмиране, въпреки, че е почти задължително да го владееш.
По мои наблюдения причината е, че все повече младежи завършват технически дисциплини в чужбина и просто остават там. За съжаление. Доколкото чувам, техническите университети у нас трудно набират студенти и нивото е паднало доста.
17 Септември 2013 21:06
трудно набират студенти защото изискванията са големи. в МЕИ комп системи и технологии се влиза с 6+ . така е било и така ще бъде. от всяко дърво свирка не става.
нещо пише за заплатите. нека тези които непрекъснато тръбят за мизерни заплати да прочетат тази информация. 2 души с такава заплата означава охолен дори луксозен живот. е не за всички. само за отличниците с 6+
17 Септември 2013 21:14
.
17 Септември 2013 21:28
За пет години делът на младежите до 24 г., заети в сектора на информационните технологии у нас, е намалял драстично от 20.38% до 12.24% през 2012 г., показва анализ на БСК

Нещо съмнително има в този анализ или в препредаването му. Не го намерих на сайта на БСК, но и ме мързеше да го търся повече от минута. Какви са били тези 20% преди 5 години? Дял на работещите в ИТ от всички работещи младежи? Или делът на младежите от всички работещи в ИТ? И едното, и другото е много. Няма как 20% от младежите да работят в ИТ. А пък 20% от заетите там да са били под 24г, ми се струва нереално. До 24 години младежът предимно учи, за да може да работи после в ИТ сектора. Вярно е, че много студенти работеха и работят по време на следването. И че някои фирми наемаха за рутинно програмиране младежи без висше образование. Ама чак 20%? Нещо е криво в статистиката, оттам се изкривяват и изводите.
Както и да е, ИТ секторът в България си е достигнал тавана. Просто няма повече хора за тази работа. Който има качества за ИТ и иска да работи ИТ в България, вече работи. Безработни добри ИТ специалисти няма. Да си мислим, че можем да квалифицираме безработни без квалификация или да преквалифицираме шивачки или уманитари в програмисти, е нереално.
17 Септември 2013 21:52
Тия от детската градина ли искат да взимат ИТ работници?
До 24 години се учи.... щото тогава ако не учиш, после няма кога...
Много добре че е паднал процента.
17 Септември 2013 23:05
Кадърните духват навън - за жълти стотинки ли да бачкат в БГ ?
17 Септември 2013 23:14
Да си мислим, че можем да квалифицираме безработни без квалификация или да преквалифицираме шивачки или уманитари в програмисти, е нереално


С оглед застаряването на населението и ... LLL не е далеч денят, когато ще преквалифицират в IT специалисти ... старата гвардия - дъртите социнженери и програмисти 50+
18 Септември 2013 00:34
Работата трябва да е интересна. Всеки ден да е различен, щот живота е кратък и минава бързо и ако нема кво да си спомниш се едно не си живял. Всъщност 2к е средно ниво заплата в НР. Не е много за зора. А на 50+...... е добре човек да си набележи къде смята да полегне, а не да се прави на ИТ спец, щото е смешно.
18 Септември 2013 00:51
От сигурен източник знам, че причината е точно отливът от точните науки, поради безнадеждното затъпяване охуманитарчване на младежта в днешно време.
18 Септември 2013 08:29
Мдам... За всичко пак излязоха виновни хуманитарите
18 Септември 2013 08:29
Все пак сигурно и Сорос има пръст.
18 Септември 2013 08:35
Е, аз съм програмист пред пенсиониране.
Не виждам нищо нередно или изключително в това.
Начинът (грубо казано) на програмиране стана много
по-малко... физически, ако ме разбирате. Времената,
когато се програмираше на асемблер и едва ли не
машинен език са отдавна отминали. Сега се работи
повече в графична среда (манипулират се обекти по
екрана) и програмирането е много по-интелектуално.
Но понеже нещата са много по-динамични, трябва
непрекъснато да се чете. Това е особеността.
Който е свикнал да учи нови неща едва ли не ежедневно,
той няма проблем. В крайна сметка основното е да
анализираш проблема и да синтезираш решение.
Въпрос само на мислене, не на "мускули"...
Средната възраст на програмистите ще се увеличава.
18 Септември 2013 09:36
но пък имаме психолози и политолоези,даже са ни в повече...
18 Септември 2013 09:41
с калинча диплома се става чиновник,не и програмист...дуално обучение за сервитьори ще реши проблема
18 Септември 2013 09:45
пък и в хидрологията е принадената стойност-булева алгебра ли да учат
18 Септември 2013 10:50
С 2 думи - в училище децата не посягат да учат смятане (защото се иска умствен напън) , а работодателите в прехваления сектор не вдяват (защото се иска умствен напън), че 2 хиляди е слабо, защото в тая работа се иска умствен напън .
18 Септември 2013 15:38
Ние отказваме децата от математиката заради елитарния подход да се създадат няколко блестящи математици. Децата отличници по олимпиади обаче са само 0.1% от всички. Но на другите постоянно им натякваме, че това са прекалено трудни неща за тях

Не мисля, че точно това е причината. Повечето деца от математическите гимназии не стават "блестящи математици", но се научават да учат усилено и най-вече да мислят (логично, абстрактно, алгоритмично...). Само че много от тези деца не остават в БГ. А в преобладаващата част от останалите гимназии математиката е сведена до зазубряне не само на дефинициите, но и на теоремите, барабар с доказателствата... Дори и на печатните грешки в учебника И часовете не са достатъчни за осмисляне на заложения в учебната програма материал, и някои учители са, хм, не особено компетентни. Като се добави и постоянно набиваният в главите на децата припев "Математиката е простотия, тя е толкова тъпа и скучна, трябва да учите само това, което ви забавлява". Всъщност това се пренася и в часовете по "информационни технологии", където обучението се свежда до издирване на "забавни", "еротични" и др. подобни сайтове... Докато изучаването например на Word е по-скучничко, то на кой ли му пука, дали един абитуриент може да си напише прегледно CV-то. Важното е да може да лепне там една снимка по прашки, нали трябва да е забавно То дори някои магистри по "информационни технологии" не успяват да разберат, че след препинателен знак се оставя интервал

Според мен всеки седмокласник, изкарал най-малко 5-ца на изпита по математика, и 4.50 по БЕЛ, трябва да има право да учи в паралелка със задълбочено изучаване на математика и/или информатика. И с достатъчно добро ниво на преподаване на избрания чужд език. А не след разни безумни 1-ви, 2-ри, 3-ти, 4-ти класирания да го запращат да учи примерно във фризьорската "гимназия". Който иска - да учи по традиционната система, който иска - по "канадската". Дали след това ще се насочи към IT сектора - въпрос на избор. Но "фризираните" в продължение на 5 години вече трудно могат да избират.
18 Септември 2013 16:13
Според мен всеки седмокласник, изкарал най-малко 5-ца на изпита по математика, и 4.50 по БЕЛ, трябва да има право да учи в паралелка със задълбочено изучаване на математика и/или информатика
най-малко 6 и половина.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД