Новият пакет с изменения в данъчните закони поднесе поредица от новини. От 2014 г. младите семейства няма да ползват данъчно облекчение за закупено с ипотечен кредит първо жилище, защото тази практика се счита за дискриминационна. Засега не се предвижда и отмяна на спорния данък върху лихвите по срочните депозити, въведен миналата година. От следващата година се затягат изискванията към фирмите, които ползват данъчна преференция за работа в райони с висока безработица.
Преференцията за младите семейства при закупуване с ипотечен кредит на първо жилище бе въведена в края на 2008 г. Текстовете предвиждаха единият от двамата съпрузи да може да приспадне направените по ипотечния кредит лихвени плащания от годишната си облагаема основа. За ползване на правото е въведено възрастово ограничение - 35 години, както и изискването задълженото лице да е местно. За 2012 г. това облекчение е ползвано от 5474 лица, които са приспаднали от декларациите си общо 2 млн. лв.
В мотивите към законопроекта се изтъква, че този текст нееднократно е бил атакуван като дискриминационен в комисията за защита от дискриминация. Европейската комисия също е стартирала процедура срещу България заради предоставянето на привилегията единствено на местни лица. За краткото съществуване на облекчението това е втората му отмяна - в края на 2009 г. кабинетът на ГЕРБ също я отмени с мотива, че тя води до дискриминация по два признака - възраст и семейно положение, но впоследствие текстът бе възстановен. Новината за отмяна на преференцията дойде на фона на отлагането на друго намерение на управляващото мнозинство - за въвеждане на елементи на семейно подоходно облагане. Вицепремиерът Даниела Бобева заяви, че такава промяна може да се чака през втората половина от мандата.
В публикуваните вчера изменения в закона за данъците на физическите лица не се предвижда никаква промяна за въведения м.г. данък върху лихвите по депозитите. Не е изключено обаче такъв текст да се внесе от депутати между първо и второ четене на законопроекта в парламента. За първите 8 месеца на годината постъпленията от данъка са 55 млн. лв. при планирани за цялата година 120 млн. лв.
От 2014 г. сериозно се променя и режимът за приспадане на корпоративен данък от фирми, работещи в сферата на производството в общини с висока безработица. Списъкът с тези общини ще бъде разширен, защото дефиницията на регион с висока безработица се променя и занапред в него ще попадат общини с 25% отклонение спрямо средната безработица за страната при 35% в момента. На фона на това разширяване на обхвата обаче се въвежда сериозно ограничениe за големината на фирмите, които могат да ползват преференцията. Право да приспадат на 100% дължимия корпоративен данък вече ще имат само фирми с минимум 30 души персонал, като се иска поне 70% от тях да са заети в производствена дейност, а 30% да са с постоянен адрес на територията на съответната община. Според мотивите към законопроекта това щяло да намали безработицата в тези общини. В мотивите няма данни колко фирми ползват такива облекчения в момента и на каква стойност възлизат те.
МЕСТНИ ДАНЪЦИ
В закона за местните данъци също ще има промяна - за правото на ползване на отстъпка от данъка върху превозните средства при по-екологичните автомобили. В момента собствениците на коли, снабдени с катализаторни устройства, ползват 50% отстъпка. Наличието на катализаторно устройство обаче не подлежало на доказване и вместо това се въвежда правило за автомобилите с мощност на двигателя до 74 kW вкл., съответстващи на екологични категории "Евро 3" и "Евро 4", отстъпката да е 30%, а за категориите "Евро 5" и "Евро 6" - 50%. Отпада правото на отстъпка при автобусите и товарните коли за категория "Евро 2".
за плановете на правителството да имитира дълг на международните пазари.
Одобрявам. Искам само да знам как мога да имитирам погасяване на дълг