Единственото сигурно нещо около тавана на пенсиите засега е, че той ще е по-висок догодина, тъй като ще се изчислява върху по-висок осигурителен доход, стана ясно след поредното заседание на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система. Вече има пълно съгласие сред управляващите и социалните партньори максималният доход, с който засега е вързана най-високата пенсия, да стане 2400 от 2200 лв.
Експертите обаче още нямат съгласие по каква формула ще увеличат тавана, както и дали той ще отпадне за новоотпуснатите пенсии, както предвижда законът. Обсъдени са над 10 варианта, по четири са правени по-сериозни разчети. Ако се спазва действащата в момента формула, максималната пенсия трябва да се увеличи от 770 на 840 лв. В момента ограничени пенсии получават над 53 000 души, които са много малка част от всички 2.2 млн. пенсионери. Решението обаче е важно, тъй като от него зависи дали младите ще имат стимул да се осигуряват на реалните си доходи, смятат експертите.
Отпадането на тавана за всички едва ли ще стане, тъй като това е най-скъпият вариант - ще струва 125 млн. лв. Той обаче се приема и за обществено неприемлив, тъй като пенсиите преди 2000 г. са се изчислявали по много по-изгодна формула от сегашната и не е имало ограничение на осигуровките чрез максимален доход.
Неофициално участници в дебатите признаха, че най-приемливо за финансовото министерство е отвързване на тавана от максималния доход и преминаване към индексиране на всички пенсии с еднакъв процент. За догодина се очаква индексация с около 3% по швейцарското правило - 50% инфлация - 50% ръст на средния осигурителен доход. Разходът за бюджета е пренебрежимо малък и дори не е смятан, призна управителят на НОИ Бисер Петков.
|
|