Трети висш кадър на властта се оказва без допуск до класифицирана информация, независимо че работата му е тясно свързана със секретни данни. Това е шефът на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев, обяви "Капитал", като се позовава на официален отговор от Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ). От отговора на ДКСИ ставало ясно, че или Мавродиев не е подавал документи за изваждането на допуск, или ДАНС е отказала да му издаде такъв.
Комисията нерядко отказва издаване на лицензи на инвестиционни посредници с аргумента "получена класифицирана информация", която не дава възможност да се издаде съответното разрешително. КФН работи съвместно с ДАНС по предотвратяване на прането на пари чрез навлизането в страната на капитал, придобит от престъпления. Допълнителен проблем е и обстоятелството, че в Правилника за устройството и дейността на КФН и нейната администрация е записано, че служителят по сигурността на информацията се отчита лично на председателя на финансовия надзор. Не е ясно как е ставало това, след като Мавродиев не е имал това право.
Бивши кадри са разказали, че материалите, които ДАНС изпраща на КФН, отиват именно при служителя по сигурността на информацията, който може да ги предостави само на членове от комисията с достъп. Зам.-председателят на КФН Николай Попов е коментирал, че той лично има разрешение за достъп за ниво "секретно", който важи до 2016 г. Разрешение имал и другият зам.-шеф Борислав Богоев.
Преди няколко седмици се разбра, че допуск няма и зам.-директорът на агенция "Митници" Николай Попов, който отговаря за митническото разузнаване и разследване. Допускът му е бил отнет през 2009 г. заради ненадеждност.
Проблемен се оказа и новоназначеният председател на съвета на директорите на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) Георги Христозов. Стигна се дори до искане на прокуратурата за отстраняването му от поста. Причината за липсата на документа е стара присъда. Въпреки че е реабилитиран, законът не му дава право за работа със секретни данни. Христозов не бе отстранен, а прокуратурата замълча и не предприе допълнителни действия да установи кой му е дал допуска.
Какви могат да са причините за отказ до секретна информация на такива нива служители?
Аз се сещам за два вида причини - връзки с мафията у нас и по света или връзки с някакви тайни служби, примерно руски......
Т.е. за такива другаре можем да смятаме че са или мафиоти, или рубладжии ....?