Сирийски военни ликуват, след като взеха под свой контрол предградието Шабаа край столицата Дамаск. През последните дни армията започна нова офанзива срещу бунтовниците в района. |
Постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър заяви, че да се твърди, че сирийските власти нямат нищо общо с химическата атака край Дамаск на 21 август, значи да се изопачават фактите. "Това е било касапница, умело организирана от режима, който, както е известно, притежава едни от най-крупните недекларирани запаси от газ зарин", посочи Пауър по време на неофициално заседание на Общото събрание на ООН. Тя се съгласи с изводите на експертите, които отбелязват, че заринът, използван в Сирия, е с по-високо качество от същия боен отровен газ, използван от Саддам Хюсеин срещу кюрдите през 1988 г. Освен това според ръководителя на екипа експерти д-р Аке Селстрьом откритите на място детайли от използваните ракети показват, че те са професионално изготвени и не приличат на самоделни оръжия. Инспекторите на ООН по химическите оръжия ще се върнат в Сирия скоро, за да разследват различни обвинения срещу режима и опозицията, каза от своя страна Селстрьом. САЩ, Великобритания и Франция представиха вчера проект за резолюция на Съвета за сигурност на ООН в подкрепа на плана за предаване на сирийските химически оръжия под международен контрол.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери уведоми Конгреса, че САЩ ще следят отблизо всяка стъпка от плана за унищожаване на химическите оръжия на Сирия, като същевременно ще оставят в сила заплахата от военна операция срещу режима на Башар Асад. Председателят на сенатската комисия по външните отношения Боб Менендес каза, че сенаторите настояват за резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която да направи плана изпълним в идните месеци.
ОБВИНЕНИЯ
Докладът на ООН посочва, че някои ракети с газ зарин са били изстреляни от позиции на елитната Републиканска гвардия от планината Касиун в столицата Дамаск, съобщи "Шпигел онлайн". В документа се казва, че от тази посока на 21 август са били изстреляни голям брой ракети "Земя-въздух", в чиито бойни заряди е имало около 56 литра зарин, "плюс-минус шест литра". Това показвало, че тази елитна военна част е замесена в химическата атака, при която загинаха няколкостотин души в предградието Източна Гута.