Отчетът на правителството, претенциозно озаглавен "100 мерки за 100 дни", е копие на плана "Орешарски", гарнирано с повече числа и допълнено с псевдомерки, които всъщност са задължения и рутинни действия на администрацията, показа по-внимателно вглеждане в документа. В него наред с познатите популистки ходове като намалението на цената на тока с до 5% и вдигането на социални помощи има и такива откровено нелепи и смехотворно наречени "мерки" като "промени в устройствения правилник на спортния тотализатор", проведени срещи с туристическия бранш, откриване на граничния пункт при Маказа, пускане на новопостроени магистрални отсечки и др. При това самият премиер призна, че е съкратил наполовина отчета и останали само 100 от включените първоначално 200 мерки.
Кабинетът "Орешарски" продължава упорито да бърка задължения с мерки и намерения с действия. Още на втората страница на отчета се мъдри обещание с 16-годишен хоризонт вместо конкретна свършена работа. Под №3 четем "Разработване на национална стратегия за насърчаване на МСП". Чудодейният документ щял да доведе до раждането на 12 000 нови фирми в света на високите технологии и иновациите, до излаз на 18 000 предприятия на външни пазари и до оформяне на група от 18 000 производители на "зелени продукти", като това е планирано да се случи между 2014 до 2020 г., отскача в далечното бъдеще рапортът за стоте дни.
"Приет е Механизъм за включване на резултатите от прогнозите за търсенето и предлагането на труд в България", гласи точка 13 от отчета "Орешарски". От пояснението научаваме, че ежегодно ще се готви доклад за пазара на труда по данни на НСИ, НОИ, НАП и че докладът ще се предоставя за ползване на държавните органи. Това предизвиква недоумение и два прости въпроса - това не е ли задължителна и рутинна работа и нима не се е правило досега.
"Мярка" № 20 е "Осигурена е възможност за диверсификация на вътрешните и външните източници за обезпечаване на ново дългово финансиране в размер до 1 млрд. лв.". Всъщност намирането на подходящи заеми и кредитори и "диверсификацията" са нормални и задължителни дейности при всяко правителство. Иначе защо българските данъкоплатци издържат цяла дирекция в МФ "Външен дълг и финансови пазари" с цели пет отдела към нея?
Мярка 23 - "Въведен е механизъм за обратно начисляване на ДДС при доставки на зърнени и технически култури", е откровена лъжа. Механизмът още не е въведен, а проектозаконът, който трябва да го регламентира, е внесен от кабинета в парламента току-що, на 18 септември, и тепърва ще се обсъжда.
Кабинетът отчита като мярка извършването на детайлен анализ на оперативните програми и предприети мерки за минимизиране на рисковете от загуба на евросредства. За разлика от другите многословни точки тук липсва точно най-важната част - какви са мерките. В друга точка пък се сочи, че МС разрешил на договарящите органи по 4 оперативни програми да сключат договори с до 10% от определения бюджет. Не е ясно защо кабинетът се хвали с това, при положение че "наддоговарянето" е практика, която се прилагаше и от предното правителство.
Следващите няколко "мерки" също кръжат около еврофондовете. Кабинетът отчита като мярка поредно свое неотменно задължение - бил подготвил пакета документи за следващия програмен период 2014-2020 г. и се бил съобразил с препоръките на Еврокомисията.
Дори текущите разплащания по оперативните програми са преброени като мерки в 100-дневния отчет на кабинета. Ето пример - "За 100 дни по ОП Транспорт" са изплатени 120 985 245 лв., като е открита последната от новите отсечки на магистрала "Тракия", пуснато е движението в отсечката от околовръстното шосе на София до пътен възел Яна на магистрала "Хемус" и др."
МС се хвали и с това, че е внесъл в парламента проект за промени в Закона за обществените поръчки, който щял да възцари прозрачност, да навре в миша дупка бюрокрацията и да разшири достъпа на малките в подялбата на поръчките. Всъщност въпросният проект предизвика лавина от критики и забележки, а според бившия вицепремиер Томислав Дончев има текстове, които откровено газят права и вероятно ще паднат в Конституционния съд.
Буди удивление мярката "стабилизиране на държавни предприятия", където се сочи, че били предприети спешни действия за овладяване на напрежението в "Монтажи" ЕАД - клон Перник, и че държавната фирма "Индустриални зони" стартирала "изграждането на производствените мощности на привлечените инвеститори", каквото и да значи това. Освен това било приключило преструктурирането на друга държавна фирма - "София Тех Парк", а "Еко Медет" се оздравявало чрез разпродажба на активи. Това може да е подходяща информация в доклад за проблемите на държавните предприятия, но никак не върви в отчет за работата и по-скоро звучи като карикатура на 100-дневните успехи на едно правителство.
Точка 40 от стоте мерки е "Провежда се втора процедура за присъждане на Етикет за иновации и добро управление". Защо кабинетът смята процедурите за мерки, не е ясно. Удивително е, че правителството отчита като мярка "анализ и контрол на изпълнението на концесионните договори" и събирането на неплатени концесионни такси. Изброените дейности са рутинни стъпки и задължение и е смешно да се броят за постижение на правителство, особено като се има предвид, че по министерства и общини имат цели дирекции и отдели "Концесии".
Не е пропуснато намаляването на цената на тока "средно с 5%", което не помогна на бедните семейства, а според всички експерти влошава положението в енергетиката и вреди на бизнеса.
...............................................
БИСЕРИ
66. Променен бе Устройственият правилник на Българския спортен тотализатор.
57. Проведени бяха над 40 срещи с представители на всички сектори в туристическия отрасъл по Черноморието и в планинските райони за идентифициране на основните проблеми.
76. Бяха финансирани 19 проекта за спектакли в областта на театралното изкуство и 11 в областта на съвременния танц на независими професионални организации.
81. Въведено е планиране на оперативно-издирвателната дейност на основата на системен анализ на средата и приоритизиране на целите.
90. Изразена бе подкрепа за европейската перспектива на страните от Западните Балкани.
97. Създаване на Национален координационен механизъм по правата на човека.
100. Направен бе преглед на изпълнението на Плана за развитие на въоръжените сили.
Торба с лъжи Типично за " да разваляме седенката" .
Здрави нерви трябват , за да изчетеш всичката тази наглост, наречена отчет.