Ден след като главният прокурор Сотир Цацаров обеща, че скоро ще има новини, свързани с енергетиката, ДАНС и жандармерията влязоха в 17 офиса в София, Перник, Козлодуй и Белене. Част от тях са на фирмата "Риск Инженеринг" - подизпълнител на консултанта "Уорли Парсънс" по проекта АЕЦ "Белене". МВР не уточни колко от обектите са на "Риск Инженеринг" и чии са останалите. Пред Би Ти Ви собственикът на компанията Богомил Манчев каза, че са иззети документи и от НЕК, от "Уорли Парсънс" и от други компании, свързани с проекта "Белене", чиито имена не уточни. Разследващите поискали платежни документи и кореспонденция.
В официално съобщение от прокуратурата обявиха, че акцията е започнала, след като се получила информация за унищожаване и укриване на документи във връзка с консултантските договори покрай проекта. Манчев, който е в Истанбул, е получил призовка да се яви на разпит като свидетел и ще отиде в средата на следващата седмица.
Няколко души са били арестувани от ДАНС в района на "Лъвов мост" в столицата, съобщи БНР. Пресцентърът на МВР не потвърди информацията, но съобщи, че тази акция е част от операцията, свързана с "Белене", както и че се предвиждат арести. Имената на арестуваните обаче ще станат ясни, след като им бъдат повдигнати обвинения.
"Основната насока на разследването са извършените плащания от НЕК ЕАД за консултантски услуги по проекта "АЕЦ "Белене" след решението на компетентните държавни органи за спиране на строителството на атомната електроцентрала", съобщи прокуратурата. Макар държавата да е излязла от проекта преди повече от година контрактите по него все още не са прекратени. Според прокуратурата плащанията към консултантските фирми са продължили и след като правителството обяви, че прекратява участието си в проекта.
Това е третото дело, свързано с АЕЦ "Белене" в градската прокуратура. За него се разбра преди две седмици, след като лидерът на Европейската народна партия Мария Капон и Иван Иванов от ДСБ обвиниха правителството "Борисов" и служебния кабинет, че са платили повече от 7.5 млн. лв. за консултантски услуги за спрения строеж на АЕЦ. Трите фактури са за плащания към консултанта "Уорли Парсънс" по нареждане от Националната електрическа компания (НЕК). Тогава прокуратурата моментално обяви, че е образувала досъдебно производство за длъжностно присвояване в особено големи размери и назова много по-голяма сума - 18 млн. евро, като подсказа, че започва да действа по казуса.
Претърсванията вчера са започнали в 8.30 ч. сутринта, като до късния следобед не бяха приключили. Пред сградата на "Риск Инженеринг" в столицата имаше камион на жандармерията, както и коли на прокуратурата. Жандармеристи имаше дори по покрива на зданието. Същевременно обаче по долните етажи на сградата се виждаше движение на служители, а пред централния вход продължаваше ремонт на тротоара. В официална позиция до медиите от компанията заявиха, че от офисите им са иззети договори и финансово-счетоводни документи. "След завръщането си от чужбина г-н Манчев ще огласи позицията си на специален брифинг", се казва в съобщението, подписано от административния директор Иван Гризанов. Пред "Капитал" Манчев определи като странно това, че разследващите са влезли в неговите офиси. Той обясни, че компанията му е само подизпълнител на британската "Уорли Парсънс". Нейните представители в България вчера не бяха открити за коментар. От НЕК също не коментираха. Министерството на икономиката обяви, че оказва пълно съдействие на разследващите.
"Странно е, че това управление прави циркове като предишното", заяви Манчев и допълни, че е готов да свидетелства по всяко време, след като се прибере в България. Той нарече акцията фарс и обяви, че всеки негов лев е легален. Шефът на "Риск Инженеринг" заяви, че когато правителството миналата година взе решение за прекратяване на проекта „Белене", както и когато този февруари парламентът взе същото решение, ресорният министър не е издал конкретна заповед към своите дружества какви действия трябва да предприемат за прекратяване на договорите.
ВИСЯЩИ ДЕЛА
Двете стари дела за АЕЦ "Белене" са от предишни години. Едното е от април м.г., когато стана ясно, че държавното обвинение подозира щета за около 200 млн. лв., нанесена след сключване на допълнение към споразумението между НЕК и "Атомстройекспорт" от 2006 г. Това разследване е срещу бивши директори на НЕК. Преди това беше образувано друго разследване - заради продадено оборудване от АЕЦ "Белене" на Русия. В момента то работи в АЕЦ "Калининград", а държавното обвинение отново подозира ощетяване на държавата.