Въпреки сериозния обществен натиск за промяна и продължаващите протести правителството не възнамерява да бърза с реформите и ще остави преструктурирането на едни от най-тежките сектори за края на мандата. Кабинетът ще отложи за втората половина на управлението си реформата на здравната система, като още отсега е ясно, че темата ще породи напрежение между БСП и ДПС. Най-рано през 2015 г. могат да се очакват промени в пенсионната система и обещаното въвеждане на семейно подоходно облагане. Това се разбра при представянето на управленската програма на кабинета в парламента. Близо 3 часа депутати и министри коментираха намеренията на кабинета за краткосрочни и дългосрочни мерки.
Липсата на амбиция за реформи и прекалено общите текстове в програмата на кабинета бяха основна критика на депутатите от ГЕРБ. Според премиера Пламен Орешарски обаче наличието на амбициозни структурни реформи в управленските програми не е гаранция за изпълнението им. "Ние не сме описали съдържателно в програмата извършването на структурни реформи, но ще ги направим. Кабинетът обаче няма да позволи това да стане за сметка на създаването на хаос в системите и пораждането на страхове", заяви Орешарски. Според него има обективни причини за забавянето на отделни реформи като например отсъствието на финансови резерви в здравната система. Затова правителството възнамерява да започне да работи по демонополизацията на НЗОК и въвеждане на втори стълб здравно осигуряване през втората половина от мандата.
Според социалния министър Хасан Адемов временното замразяване на пенсионната реформа се налага заради нуждата от намиране на устойчиво и съгласувано със социалните партньори решение. "Това не е спиране на реформа, защото вие не извършихте реформа, а просто въведохте една неконсултирана с обществото и социалните партньори мярка", обърна се Адемов към предишните управляващи. Според него наложеният от ГЕРБ ръст на възраст и стаж за пенсия е прекалено рязък и прехвърля голяма тежест върху цяло едно поколение без грижа за улесняване на пенсионирането му.
И Адемов, и Орешарски отхвърлиха като социално неприемлива препоръката на Световната банка за увеличаване на социалните осигуровки с 2%, така че да се покрие част от дефицита в НОИ. "Не гледам позитивно на тази идея да се увеличи осигурителното бреме. Ние положихме усилия да го намалим, като според мен резерв за допълнителни намаления няма", заяви премиерът. Не е ясно защо се отлага въвеждането на семейно подоходно облагане. За такова неофициално се заговори, че ще бъде предложено още с проектобюджета за 2014 г.
На фона на намерението на кабинета да си даде време за тежките реформи, ДПС вчера даде знак, че не възнамерява да е толкова търпеливо. Депутатът от ДПС Йордан Цонев заяви, че движението настоява да види реформи още в бюджет 2014. "Ще държим да видим промени в здравеопазването, административна реформа, промяна в бюджетирането на капиталовите разходи на държавата", заяви Цонев. В мандата на тройната коалиция БСП и ДПС бяха на различни позиции за здравната реформа, като ДПС настояваше за по-смел модел на демонополизация на НЗОК, със свободен избор на здравноосигурителен фонд. Идеята за въвеждане на втори стълб задължително здравно осигуряване, който да се финансира с вдигане на здравната вноска, не се случи. Вчера темата за размера на здравните вноски не бе коментирана.
ДПС настоява и за по-решителни мерки в областта на антимонополното законодателство и защитата на потребителите. "Оборотите в сектори, за които съществуват съмнения за монополни цени, възлизат на около 25 млрд. лв. Ако монополната цена съставлява 10% от тях, а знаете, че на теория дори е повече, българският потребител е ощетен с 2.5 млрд. лв. на година", заяви Цонев.
|
|