Магистрала "Люлин" поскъпна с 35% над договореното, но според ГЕРБ това е успех, защото строителят е искал още повече пари. Тунелите обаче се рушат. |
"Люлин" бе открита в средата на май 2011 г., но по-малко от месец след това тунелите дадоха първите дефекти. "За да си го представите, най-вътрешната облицовка е направена с материали, подобни на гипсокартон. Конструкцията на съоръжението е хваната с болтчета, които сега падат", обясни шефът на АПИ Стефан Чайков. Той каза, че подмяната на конструкцията на две от трите съоръжения с "адекватна" ще струва около 260 хил. лв. от бюджета на агенцията, защото съоръженията не са в гаранция. Министърът напомни, че магистрала "Люлин", дълга едва 19 км, се е оскъпила с 47 млн. евро, което е 35% от сумата по договора. От тях 43 млн. евро са дадени от държавния бюджет.
Изваждането на темата "Люлин" регионалният министър на ГЕРБ Лиляна Павлова определи като "претопляне на стара манджа". "Този казус неведнъж е изговарян, допълнителните средства са след преговори, сумата е значително намалена, а това, че е паднала облицовката на един тунел, която е за украса, и в момента те си приписват нещо за този тунел, е само една ПР акция и нищо повече", омаловажи нещата Павлова пред "Фокус". Хакнатият профил на Бойко Борисов във "Фейсбук" попречи да се чуе мнението му в социалните мрежи по тежките обвинения.
През лятото Терзиева нареди проверка на всички 61 ремонтирани пътища по ОП "Регионално развитие" в гаранция. Сред установените дефекти са неотстранени стари пукнатини, образувани фуги между двете платна, изтрита маркировка и др. Кои са проблемните участъци и на каква стойност са дефектите Терзиева отказа да уточни, защото окончателните резултати от проверката щели да са готови до две седмици. В този програмен период АПИ разполага с малко над 500 млн. лв. за ремонт на втори и трети клас пътища по ОПРР.
До края на годината трябва да се направят проверки и на новите лотове на "Тракия", "Струма" и "Хемус". "Прехвалените търгове на най-ниска цена се оказаха доста скъпи. "Евтината" магистрала "Тракия" се оскъпи с 18 млн. лв. заради меки почви и изместване на инфраструктурни мрежи. Това говори за некачествени проекти", каза министърът. Тя посочи, че строителният контрол също е изпълняван изключително некачествено и на практика само по документи, защото плащаните средства дори не стигали за командировки на експертите до строителните обекти. "Европейската комисия е поставяла многократно въпроса за критично ниските цени на строителния надзор", обяви още министърът. И предупреди: "Ерата на най-ниските цени свърши".
Извън проверката министърът отчете довършването на някои започнати от ГЕРБ неща - регионалните генерални планове във ВиК сектора, стратегията за развитие на водоснабдяването и канализацията. Терзиева се похвали с разплатени 185 млн. лв. по ОПРР, нови 29 договора за близо 50 млн. лв. и мерки за спасяване на рискови проекти, които по думите й не били взети от ГЕРБ. Възстановяването на съвета за децентрализация и на диалога с общините и проверките на плажовете също бяха представени като успехи на 100-те дни.
КАДРИ
Терзиева отрече, че прави чистка в министерството. Въпреки че смени шефа на АПИ и на оперативната програма, министърът се похвали, че е освободила само 23-ма служители досега. "За 2 г. Росен Плевнелиев е освободил 215 души и е назначил 202. Лиляна Павлова е освободила 140 души и е назначила 159. Общо за три години и половина от министерството са си тръгнали средно по 100 души годишно", отчете Терзиева.