:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,742
Активни 806
Страници 20,307
За един ден 1,302,066

Регионалният министър обяви пътищата на ГЕРБ за калпави и скъпи

Тунелите на магистрала "Люлин" се разпадат, защото са строени с композитни материали, твърди Терзиева
СНИМКА: "БГНЕС"
Магистрала "Люлин" поскъпна с 35% над договореното, но според ГЕРБ това е успех, защото строителят е искал още повече пари. Тунелите обаче се рушат.
При управлението на ГЕРБ, което мина под знака на магистралите, пътищата са строени и ремонтирани некачествено, но пък скъпо. Това обяви като наследство в отчета си за 100-те дни на поста регионалният министър Десислава Терзиева. Тя най-накрая даде оценка на предишното управление, която обеща още при встъпването си в длъжност. Два от трите тунела на магистрала "Люлин" се разпадат, защото са строени абсолютно некачествено. При над 80% от основно ремонтираните пътища от нисък клас, които са все още в гаранция, са открити дефекти с различна тежест, обяви Терзиева.

"Люлин" бе открита в средата на май 2011 г., но по-малко от месец след това тунелите дадоха първите дефекти. "За да си го представите, най-вътрешната облицовка е направена с материали, подобни на гипсокартон. Конструкцията на съоръжението е хваната с болтчета, които сега падат", обясни шефът на АПИ Стефан Чайков. Той каза, че подмяната на конструкцията на две от трите съоръжения с "адекватна" ще струва около 260 хил. лв. от бюджета на агенцията, защото съоръженията не са в гаранция. Министърът напомни, че магистрала "Люлин", дълга едва 19 км, се е оскъпила с 47 млн. евро, което е 35% от сумата по договора. От тях 43 млн. евро са дадени от държавния бюджет.

Изваждането на темата "Люлин" регионалният министър на ГЕРБ Лиляна Павлова определи като "претопляне на стара манджа". "Този казус неведнъж е изговарян, допълнителните средства са след преговори, сумата е значително намалена, а това, че е паднала облицовката на един тунел, която е за украса, и в момента те си приписват нещо за този тунел, е само една ПР акция и нищо повече", омаловажи нещата Павлова пред "Фокус". Хакнатият профил на Бойко Борисов във "Фейсбук" попречи да се чуе мнението му в социалните мрежи по тежките обвинения.

През лятото Терзиева нареди проверка на всички 61 ремонтирани пътища по ОП "Регионално развитие" в гаранция. Сред установените дефекти са неотстранени стари пукнатини, образувани фуги между двете платна, изтрита маркировка и др. Кои са проблемните участъци и на каква стойност са дефектите Терзиева отказа да уточни, защото окончателните резултати от проверката щели да са готови до две седмици. В този програмен период АПИ разполага с малко над 500 млн. лв. за ремонт на втори и трети клас пътища по ОПРР.

До края на годината трябва да се направят проверки и на новите лотове на "Тракия", "Струма" и "Хемус". "Прехвалените търгове на най-ниска цена се оказаха доста скъпи. "Евтината" магистрала "Тракия" се оскъпи с 18 млн. лв. заради меки почви и изместване на инфраструктурни мрежи. Това говори за некачествени проекти", каза министърът. Тя посочи, че строителният контрол също е изпълняван изключително некачествено и на практика само по документи, защото плащаните средства дори не стигали за командировки на експертите до строителните обекти. "Европейската комисия е поставяла многократно въпроса за критично ниските цени на строителния надзор", обяви още министърът. И предупреди: "Ерата на най-ниските цени свърши".

Извън проверката министърът отчете довършването на някои започнати от ГЕРБ неща - регионалните генерални планове във ВиК сектора, стратегията за развитие на водоснабдяването и канализацията. Терзиева се похвали с разплатени 185 млн. лв. по ОПРР, нови 29 договора за близо 50 млн. лв. и мерки за спасяване на рискови проекти, които по думите й не били взети от ГЕРБ. Възстановяването на съвета за децентрализация и на диалога с общините и проверките на плажовете също бяха представени като успехи на 100-те дни.

КАДРИ

Терзиева отрече, че прави чистка в министерството. Въпреки че смени шефа на АПИ и на оперативната програма, министърът се похвали, че е освободила само 23-ма служители досега. "За 2 г. Росен Плевнелиев е освободил 215 души и е назначил 202. Лиляна Павлова е освободила 140 души и е назначила 159. Общо за три години и половина от министерството са си тръгнали средно по 100 души годишно", отчете Терзиева.
29
4758
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
01 Октомври 2013 19:48
"Край на най-ниските оферти!",
обяви лицето Терзиева.
Което бе и целта на изявата й
01 Октомври 2013 19:53
Както казват ингилизите - "Евтиното винаги излиза скъпо!"
01 Октомври 2013 19:55
Че магистрала Люлин е гордостта на Станишев и той избра изпълнителя. Не стига това, ами беше открил 5 километра в нищото. После строителят изнудва държавата..

Та регионалният министър, явно иска пак да се избират такива изпълнители - уж качество да се иска, а реално цената да е висока и правилната фирма да печели.
01 Октомври 2013 19:59
Некачествено я, иначе как се събират 2 млрд.
01 Октомври 2013 20:05
Пътищата на ГЕРБ може да са некачествени и скъпи, но в сравнение с какво? С пътищата на тройната коалиция?
01 Октомври 2013 20:20
Точно така!
01 Октомври 2013 20:21
Цикламеното костумче отчита що е свършила за 100 дни и ни припомни как Станишев да открива магистрала, нищо че всъщност става въпрос за 5 километра в нищото като магистрала Люлин, за които като разбрала какво ще открива еврокомисарката Данута Хюбнер се е отказала.
01 Октомври 2013 20:40
"Европейската комисия е поставяла многократно въпроса за критично ниските цени на строителния надзор"

Амбразурата, ще помогнете ли на др. Терзиева, като дадете линк към поне едно от "многобройните поставяния на въпроса"
01 Октомври 2013 21:11
къде по качествени са замразените обекти
които ги има само на хартия
но хартийките за тях си текат
01 Октомври 2013 21:35
"Евтината" магистрала "Тракия" се оскъпи с 18 млн. лв. заради меки почви и изместване на инфраструктурни мрежи. Това говори за некачествени проекти", каза министърът.

Taka. Само преди няколко дни червени вувузели ни обЕсняваха как проектирането, финансирането и изборът на строител на "Тракия" е направен от сергейовото правителство, а сега реват за некачествени проекти...
01 Октомври 2013 22:02
Ама тая магистрала "Люлин", не беше ли гордостта на Рапоньа? К`ъв Станишев, к`ви 5 лева? Че и при Кеворкян Тиквата се фали с нея!
01 Октомври 2013 23:30
Десислава с Терзията май нещо не е разбрала по какво плюе - по гордостта на корупцията при Тройнолапащите!
01 Октомври 2013 23:37
Мдаа. Първата асфалтирана улица от германците в София и избщо в България е "Оборище", някъде към 1935г.
И са и дали 50 години гаранция...
02 Октомври 2013 01:14
Изграждането на магистралата започва на 31 януари 2007 година и според предварителния проект трябва да продължи 3 години. Тогавашният министър-председател Сергей Станишев прави първата символична копка на трасето с багер на турския строителен консорциум "Мапа Дженгиз" ДЗЗД. Към юли 2008 година биват изпълнени 303 хил. куб. м изкопи, 152 хил. куб. м насипи, 10 хил. куб. м бетонови работи, 2023 изливни пилота и са използвани 1100 тона стомана. Срокът за откриването на магистралата е 30 септември 2010 г., но министърът на регионалното развитие от кабинета на Бойко Борисов, Росен Плевнелиев признава, че този срок не е много реален, но може да бъде спазен.

На 17 декември тестово e пуснато за движение долното ниво на кръговото съоръжение на ПВ Даскалово с цел облекчаване на трафика между Перник, София и АМ Струма. От кръговото движение са отворени две ленти в посока към Владая, 2 ленти в посока към Перник, както и връзката с магистрала Струма. При откриването на пътния възел премиерът Бойко Борисов казва относно завършването на магистралата:

„ До към 10 януари ще стане готова магистрала „Люлин” и ще я пуснем пробно. Около май ще я спрем за няколко дни, за да се преасфалтира, ако се налага, да се довърши и ще издадем строителните разрешения.“

През януари е обявено, че на 15 март трябва да бъде пуснато за движение платното от Перник към София, a на 15 май да бъде открита цялата магистрала. Но на 14 март е обявено, че предварителното пускане на едното платно на магистралата се отлага поради лоши атмосферни условия, попречили за полагането на износоустойчив слой асфалтобетон. Един месец преди официалното пускане магистралата е готова на 98%, като продължават укрепителните мероприятия и довършителните работи по тунелите. На 15 май 2011 г. магистралата е официално открита. Това е и първата изцяло построена магистрала в България.

02 Октомври 2013 01:15
"ПолуЧВа" и "принудЕни" е в ново кустумче. Но пак лъже - Люлин си е планирана от тройната, и останалото са манипулации и недоскроени лъжи.
02 Октомври 2013 01:50
Тая дъвка за пътищата вече толкова усти обиколи, че не вярвам и МИ6 и Мосад заедно да са способни да разнищят кой, какво и как е забъркал. Най си е време да се спре дъвченето и да се работи по въпроса за възлагането. При толкова агенция и толкова много чиновник едва ли е необходимо големи кухи фирми да извършват скъп мениджмънт на стотици (пък и хиляди понякога) дребни подизпълнители. Като не стигат нашите големи фирми да бяха запълнили празнината с малко държавен мениджмънт на дребно - така поне голямата работа на АПИ нямаше да се свежда до едно избиране на Анадолски далавераджии (нищо против турците - баницата знаем се яде, ако ти я дават).
02 Октомври 2013 02:18
Някой спомня ли си за старите соц. кинопрегледи?

Премиерът Бойко Борисов сбъдна една мечта - откри първата си магистрала.

"Люлин" тръгна с водосвет, а Борисов призна, че за първи път дава разрешение за ползване на цял аутобан. Ако графиците продължат да се спазват, както се случи с пуска на "Люлин", догодина премиерът ще има възможността да пререже лентата и на втората си магистрала - "Тракия".
За откриването на "Люлин" Борисов кацна с хеликоптер от Видин заедно с Дирк Анер, генерален директор на ГД "Регионална политика" на Европейската комисия. ПО-рано днес двамата инспектираха строежа на "Дунав мост 2".
Докато летели във въздуха на път към магистралата, Борисов попитал Анер какво е направила Германия, за да тръгне нагоре и получил отговора: "Магистрали".
По този повод премиерът заключи, че ние, българите, няма нужда да се правим на по-умни от германци и французи в духа на оная приказка за откриването на топлата вода.
„Много ви моля, да не ми чупите мантинелите, защото не е останала нито една здрава мантинела в София", апелира Бойко Борисов към шофьорите, които ще карат по "Люлин" от днес.
До 28 май да бъдат уредени отношенията на жителите на пернишките села с турската фирма-изпълнител на проекта „Мапа Дженгиз" за възстановяване на щетите от строежа, е дал указания Борисов.
„Нека се зарадват днес на магистралата", подкани хората той.
Пак от днес ТИР-овете вече няма да минават през София, добави премиерът. Борисов обяви, че е обсъдил с вътрешния министър Цветанов и е решено от 1 юни в събота и неделя ТИР-овете да преустановят движението си по пътищата от републиканската пътна мрежа.

Натисни тук
02 Октомври 2013 08:17
Няма как ефтин път да е качествен, това не можаха да разберат полуграмотните кадри на герб, начело със заслужилия строител Боко.
02 Октомври 2013 08:23
Няма как да са качествени проектите по европрограми! Винаги някой се сеща в последния момент че ще прави нещо, и "Дайте да дадем" проект за 0 време,пълен и качествен, защото проектирането е нищо просто, и може да стане веднага щом някой тупне по масата, а одобряването- ехе, то трае с месеци и години, щото е сложно. А да, "И ще ти платя когато и ако ми одобрят кандидатурата по европрограма"
02 Октомври 2013 10:50
Всъщност как се определя дали един път е евтин или скъп? При сегашните балонирани цени всичко е скъпо. Даже и калпавото строителство.
02 Октомври 2013 11:06
Шестак, следвайки твоя почин да ни образоваш с каквото си прочел,ето какво си пропуснал написано тук във в-к "Сега" от 28.10.11
Как се стриже вълк
КАК СЕ СТРИЖЕ ВЪЛК*
Магистрала "Люлин" доказа, че има и български Хималаи
Пътният мегапроект се оказа заченат в грях, само че цялата истина лъсва прекалено късно. Сега може само да бдим схемата за източване да не се повтаря
Марин Божков
Пореден тунел атакува "труднопроходимата" Люлин планина
Рязането на ленти е любим стар ритуал на управляващите политици - и у нас, и по света. Станишев дори режеше ленти на неоткрити обекти (въображението му явно далеч изпреварваше реалността). Първанов реже ленти по заявка на приятели и спонсори. Най-запомнящ се обаче е Бойко Борисов. Нерядко сегашният министър-председател държи ножицата с такава кисела физиономия, с каквато родител плаща комарджийските дългове на непрокопсан наследник. За да не тънем в неведение, Борисов се оплаква, че плаща "златни" пътища, "гьолове", "паметници на глупостта и алчността" и т.н., като хвърля камъни в двора на опозицията.
Всъщност Борисов има право да се ядосва - понеже се оказва омотан в наследени схеми за източване на стотици милиони национални и европейски пари чрез безсмислено сложни и излишно скъпи обекти. Примери колкото щеш, но най-очевиден е

"Люлин" - най-скъпата магистрала

През 2005 г. започна активна кампания за това колко нужна е магистрала, свързваща промишлената северна част на София с индустриалния сателитен град Перник (истина) и колко труден е теренът между тях (лъжа). Самата "планина" всъщност е голям единичен хълм, а най-високата му точка - връх Дупевица, се намира едва около 600 м над заобикалящите го полета. Този хълм е прорязан през средата от удобен пролом, през който върви и старият път, използван за дискретно прибиране през нощта от подпийналите перничани. Най-удобното трасе е през Бучинския проход, който се "извисява" не повече от 200 метра над околния терен и по всички критерии е сравнително лек за прокарване на път. Да, но не и за кабинета "Станишев", който иска сложна магистрала и я получава.
Проектирането се възлага на SPEA - международно призната италианска компания. Италианците пък си наемат подизпълнител - "Пътпроект" ЕООД, София, - също много авторитетен български проектант. Не е чудно, че италианците се насочват към "Пътпроект". Това е организацията, планирала навремето всички български магистрали. Сред тях е и "Хемус" с най-високите виадукти на Балканите (в прохода Витиня) - европейски образец за преминаване на висок и тежък терен. Кой, ако не "Пътпроект" познава българските условия и възможности? Но важно е какво иска възложителят - и проектантът прави такава магистрала, каквато очаква от него правителството.
И така - ражда се уникално сложен проект за 185 млн. евро, в който

трасе от 19 км се сдобива с 26 моста и 3 тунела

Да се чуди човек за Алпите ли става дума, за Хималаите ли, или за възвишението Люлин, проходимо във всички посоки пеша, на кон, а и с мотоциклет, защото до най-високия му връх води удобен асфалтиран път. Защо тогава поникват всички тези мостове и тунели? Ами въпрос на политика и на бизнес. Наскоро препоръчвах на пътен строител нов евтин и траен материал за запълване на дупки, а той ми каза: "На мен не ми трябва евтино и здраво - трябват ми скъпи и чести ремонти!" Ясно, но магистрала "Люлин" се финансира с европейски пари - защо Брюксел не е видял очевидното разточителство? Навярно е бил респектиран от участието на световноизвестния италиански проектант.
След одобряването на уникалния проект бе избран и изпълнител - турският консорциум "Мапа Ченгиз". Първи копки, банкети, пресконференции, изляха някой и друг пилон и спряха. Казаха, че теренът е много тежък и искат още пари. За всеки случай отцепиха трасето (по което не се мяркаше жива душа), за да не им вижда никой резила, и потънаха в зимен сън. Министър Асен Гагаузов също заспа. Като наближиха изборите, наложи се Сергей Станишев да открива въображаема магистрала. И той я откри.
След изборите "Мапа Ченгиз" пак поиска пари. Новото правителството обаче нямаше излишък в бюджета, а дефицит. Затова се опита да минимизира щетите. Но удари на камък. Оказа се, че препроектирането е мисия невъзможна - строежът бе толкова напреднал, че нямаше как лентата да се върне назад. Иначе проверките потвърдиха известното - големи закъснения в строителния график и отсъстващ контрол. И още - масови нарушения на трудовото законодателство, довели до няколко злополуки със загуба на човешки живот.
Строителите от "Мапа Ченгиз" се обидиха от недоверието и тъй като

договорът очевидно бе писан по-удобно за изпълнителя

и по-неудобно за държавата възложител, магистралата поспря да почине край облия баир. България обаче се оказа пред реален риск да загуби 100 млн. евро европейско финансиране поради неспазване на сроковете за строителството. Последваха разбори, заплахи за съд и двустранни компромиси, след което "Мапа Ченгиз" се захванаха на работа. И тогава се видя, че тунелите се правят по открит способ - демек първо правим обикновено шосе, а после му слагаме покривче и го поръсваме с пръст. Видя се също, че през по-голямата си част трасето е на пилони със скромна височина (3-4 метра), а трудните планински наклони хич не се усещат, защото ги няма.
Изводите са очебийни. Тежкото трасе е мит. Съседният Лот 1 на автомагистрала "Струма" - от Даскалово до Долна Диканя - минава през абсолютно същия релеф със същата денивелация и е само с 1.3 км по-къс (17.7 км). Но по цялото му протежение няма нито един мост и нито един тунел. Затова 17.7 км на лот 1 на "Струма" струват само 50 млн. лв., а 19-километровата "Люлин" - 150 милиона.
Неизбежността на тунелите също е лъжа - тунелите са по-скоро излишни. Те стесняват пътното платно и в този си вид даже представляват пречка и заплаха за безопасността. Освен това не само строителството е ненужно оскъпено, но и поддръжката - защото всеки от 26-те моста и всеки тунел и занапред ще гълта периодично пари заради задължителните процедури по преглед и поддръжка.
С мостовете е същото. Върху идентичен терен съседният лот 1 на "Струма" е изграден на насипи. Минус на мостовете е, че вятърът ги вее двустранно и в студените сезони се заледяват много лесно, а това в комбинация с опасността от излитане от моста прави магистралата потенциално и ненужно опасна.
Така стигаме и до отговора на началния въпрос - защо Бойко Борисов отряза лентата на магистрала "Люлин" със смесени чувства. Защото е бил принуден да довърши схема, начената от предното правителство. Защото след въвеждането на магистралата в експлоатация лъсва нещо, скривано досега - ненужното проектиране на скъпи съоръжения, които са създали сложен, тройно по-скъп и по-опасен път.
Разказвам цялата история не за друго, а защото България има да строи още много магистрали. Това поставя всяко правителство пред изкушението да одобрява най-скъпите варианти, защото това гарантира по-високи рушвети и комисиони за възложителите и по-високи печалби за изпълнителите - за сметка на българските и европейските данъкоплатци.

*По О.Хенри

Натисни тук
02 Октомври 2013 11:36
Абидал, ти направо заключи темата. Ни един ачбразурчик няма да посмее да се обади.
02 Октомври 2013 12:08
.....има пътища строени за пътуване,пътища строени за разходки,пътища за престиж.....ние си строихме пътища за основен ремонт.Бизнес,който сам по себе си поражда друг бизнес.
02 Октомври 2013 12:36
Само преди няколко дни червени вувузели ни обЕсняваха как проектирането, финансирането и изборът на строител на "Тракия" е направен от сергейовото правителство,


А изпълнението и контролът са оставени за Тиквата. Ей за тези работи става дума в дописката
02 Октомври 2013 12:52
Къса памет може би, що ли се появява пак у некои форумци. Простотията с кой колко е направил и откраднал я дъвкахме толкова време, че ................. Сокола си го каза, който е на власт обръча от фирми си върви с него. Специално за Люлин знам, че е имало седем подизпълнители за извозването на пръст.
02 Октомври 2013 12:57
Въх, сакън, не думай, сега Бойко ще качи кръвното! Неговата гордост! Тези неземни магистрали са калпави? Не, просто се рушат. Това е от баба Яга на асфалта, която го похапва за закуска.
02 Октомври 2013 14:15
Трябва да залегне изискване за години гаранция за пътя във всяка оферта и да й се сложи добър теглови коефициент. Също трябва да се заложи някакъв дял от общата стойност напр. 20% да се изплаща на изпълнителя едва след минаване на гаранционния срок на обекта и съответно в случай, че няма никакъв проблем. пък да фалират, ако смеят преди изтичане на гаранционния срок боклуците алчни, в този случай залогът трябва да си остава в държавата!
02 Октомври 2013 14:18
Язък! Асфалтът съвсем не става за ядене...
02 Октомври 2013 15:30
браун
02 Окт 2013 11:36

Оказа се,че си прав
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД