:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,076
Активни 788
Страници 20,641
За един ден 1,302,066

Българите са най-големите привърженици на затягането на коланите в ЕС

Най-големите противници на икономиите са гърците. Дори в Германия строгите мерки не се радват на популярност
Българите са най-големите привърженици в ЕС на политиката на затягане на коланите. Това става ясно от проучване на на Gallup по поръчка на европейската платформа за дебати - Debating Europe. Цели 61% от запитаните у нас са убедени, че бюджетните ограничения и строгата фискална дисциплина работят, но изискват време. 6% са твърдо убедени в правилността на мерките за финансови ограничения, докато 28% категорично ги отхвърлят.

През август премиерът Пламен Орешарски изрази учудване, че актуализацията на бюджета и отпускането на разходите вливат нови сили на протестите, и коментира, че вероятно сме единствената страна в света, където има недоволство срещу "отпускането на коланите". Изследването на Gallup обаче потвърждава, че почти седем от десет българи наистина са убедени, че държавата трябва да простира харчовете си според чергата, дори с цената на икономии.

Съвсем естествено най-малко вяра, че политиката на строги икономии в Европа работи, имат гърците - общо 80% от запитаните. В ЕС средно 34% са на мнение, че този тип политика върши работа, а цели 51% я отричат напълно. Любопитни са данните в Германия - там 39% смятат, че политиката на икономии работи, но със закъснение, а 53% я отричат. Показателно е обаче, че противно на общите настроения, Ангела Меркел, която досега бе символ на бюджетната дисциплина и затягането на дефицитите в ЕС, спечели изборите и получи нов мандат за управление.

Политиката на затягане на коланите обслужва интереса само на отделни държави, вярват 67% от анкетираните европейци. 22% са на противоположното мнение и смятат, че тя е положителна за цяла Европа. В това отношение българите се намират почти в средата. Въпреки че като цяло одобряват тази политика, 85% смятат, че само отделни държави се облагодетелстват от нея. Тук попадаме най-близо до мнението на гърците и кипърците. 77% от участниците в анкетата, които смятат, че затягането на коланите облагодетелства само отделни държави, посочват Германия, Франция и Великобритания като основни печеливши. Всъщност това са държавите, които правят най-големи вноски в европейския бюджет.

В Европа е обща нагласата (60%), че има по-добри алтернативи на политиката на икономии. На това мнение са почти всички гърци, а на другия полюс са малтийците. 54% от българите също смятат, че има други начини за стабилизиране на икономиката, освен фискалната строгост. Само 16% от запитаните европейци като цяло не намират по-добри начини за справяне с кризата.

Проучването е проведено между 13 и 23 септември във всички страни от ЕС без Люксембург. То обхваща общо 6177 души, набирани пропорционално на населението на всяка от страните.
21
4036
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
01 Октомври 2013 19:47
Още помним 96-97ма година когато Тодор Вълчев обясняваше, че банка не може да фалира и яко печаташе левчета и рефинансираше банките. И как едни хора си правеха банки и след това си раздаваха кредити на роднини и приятели, които естествено след деноминацията върнаха във вид на стотинки. А да и лихвените месечни проценти от порядъка на 5-8-10%.

--
Блог
01 Октомври 2013 20:19
Не смесвайте нормалните граждани с политическите и икономически дебили!
-----------------------------------------------------
Сайтът на Генек
01 Октомври 2013 20:38
Мазохизма много се разпространил в България....
Не вярвах че ако подложиш народ за 20-тина години глад унижения и мизерия накрая ще деградира до там че да му харесва!!!!
А девалвацията....то докато има телета ще има и касапи, помним фалита на банките, помня как върнах борчове с жълти стотинки и помня как един мой роднина си продаде всичко да влага на срочен влог и после рева пред банката.....Хубаво е да се случват такива неща поне веднъж на 5 години , за да не се трупат пари в алчни глупаци и да печелят по-умните.
01 Октомври 2013 20:57
Не сме Гърция.. да се възползваме от ситуацията. Обикновено българите се лъгат едни други, а не лъжат други държави, както Гърция направи.
01 Октомври 2013 21:11
"Че си запалим къщата да опушим на Вуте прането"
01 Октомври 2013 23:32
Най-големи привърженици може да не сме, но сме най-свикнали и натренирани на затягане на колани. От 1944 насам все колани затягаме
02 Октомври 2013 00:17
Изследването на Gallup обаче потвърждава, че почти седем от десет българи наистина са убедени, че държавата трябва да простира харчовете си според чергата, дори с цената на икономии




Сал нашенските цръвени аристократе и техните данайски другаре са свикнали да живеят нашироко за чужда сметка...
02 Октомври 2013 00:54
Е така е, един иска да живеe на широко, друг пък ако може и да не яде някак и дори и другите да накара да мизерстват....
02 Октомври 2013 01:14
От 1844 насам все колани затягаме


02 Октомври 2013 01:42
Ако числото 61% е вярно, означава 61% промити мозъци, твърде мързеливи да мисслят, съгласни друг да мисли вместо тях!

„Единственото необходимо за триумфа на злото е добрите хора да не правят нищо.”

Едмънд Бърк
02 Октомври 2013 06:05
Естествено, че така ще мислят, когато медиите са в ръцете на олигарсите! Нима тези същите искат да плащат повече данъци, за да няма икономии?! Няма! Така че българите си заслужават съдбата! Не се сърдете на богатите хора и на богатите държави. Не е луд ,който яде зелника..
02 Октомври 2013 07:42
Икономии се правят в период на растеж,а не на рецесия. Нормалните хора отделят спестявания,когато парите са достатъчно. Безумно е да затягаш колана докато умреш от глад.
02 Октомври 2013 08:28
azdebil_bg 02 Октомври 2013 07:42 - значи когато нямаш работа, трябва да отидеш да си вземеш кредит и да ядеш в най-скъпи ресторанти? Или просто трябва да си изхарчиш малкото пари за ядене на корем? Или да си купиш вносни стоки?
02 Октомври 2013 08:39
Къде в коментара пише за ядене на корем и кредити? Споменавам само кога се правят натрупвания,за да имаш резерв с който да посрещнеш насъщни разходи. Бедата е именно в това,че точно в периоди на добри финансови възможности парите се харчат за щяло и нещяло.
02 Октомври 2013 09:34
azdebil_bg 02 Октомври 2013 08:39 - В България на това му викаме разхлабване на колана
02 Октомври 2013 11:47
Браво на редакцията, че се е самоцензурирала! Добре, че не е писала как в Брюксел се отказаха от идеите на Алесина&Ардана, и как в САЩ други austerity шарлатани - Райнхарт и Рогоф бяха разобличени, че са манипулирали "изследването" си. Само така, редакция, мачкай комунистическите умове и налагай неолибералния модел.
02 Октомври 2013 13:35
Българите са най-големите привърженици на затягането на коланите в ЕС

Глупости. Зависи как е зададен въпроса. Примено ако питат одобрявате ли съкращението на държавните служители наполовина и намаление наполовина на заплатите им, вероятно над 90% от запитаните ще одобряват, но ако "затягането на коланите" се отнася за тях самите и това става ясно от въпроса, съвсем сигурно е, че няма да го одобряват.
02 Октомври 2013 13:38
Докъде води политиката на затягане на коланите, много добре се вижда в България. 24 години демократите ни затягаха коланите и това ни прати на дъното, като най-бедната държава в Европа.
02 Октомври 2013 14:48
Дълбоко се съмнявам, че резултатът от изследването отговаря на истинските нагласи на българите.
Тъй като не съм специалист в областта на изследването на общественото мнение, мога само да гадая какво определя неверния според мен резултат.
02 Октомври 2013 17:41
Късопаметните пак са изпаднали в терзания. И не могат да вдянат , че има и друго мислене освен "дайте да лапаме сега, колкото можем да натъпчем, пък утре ще просим нещо назаем". Забравиха заплатите от 10 лв./ 10 000 преди деноминацията/ и фалиралите банки, забравиха, че сме във валутен борд.
02 Октомври 2013 18:45
Никой не е забравил фалиралите банки и инфлацията, просто от затягане на колани хората се видиотиха до там че да считат живота в лишерния за нещо нормално и да мразят всеки, който живэ нормално.А живота ВТОРА СЕРИЯ НЯМА, запомнете го и си го повтаряйте всяка сутрин, че онзи с лопатата рано или късно всички ще ни закопае, и лишавалите се, и живялите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД