Китай и Япония, които притежават американски дългови инструменти на обща стойност почти 2.4 трлн. долара, призоваха САЩ незабавно да намерят решение на бюджетната криза, тъй като стабилността на глобалните финансови пазари е заплашена, предадоха агенциите. Двете държави са най-големите кредитори на САЩ - Пекин притежава американски държавни дългови облигации на стойност 1.28 трлн. долара, следван от Токио - с ценни книжа за 1.14 трлн. долара, според данни на американското Министерство на финансите.
"Молим САЩ незабавно да предприемат стъпки да разрешат по най-бърз начин политическите проблеми около тавана на дълга и да предотвратят евентуален фалит, като по този начин осигурят стабилността на китайските инвестиции в САЩ", призова китайският заместник-министър на външните работи Чжу Гуаняо, цитиран от британския в. "Индипендънт". Той заяви, че "това е отговорност на САЩ" и припомни, че "часовникът тиктака".
"Япония трябва да прецени какви ще са последствията, ако САЩ не могат да изплатят задълженията си", заяви финансовият министър на страната Таро Асо на пресконференция в Токио. Той каза също, че ще обсъди ситуацията с американския си колега Джейкъб Лю на срещата на страните от Г-20, която ще се проведе тази седмица във Вашингтон. Държави като Китай и Япония, които притежават огромни доларови резерви, трябва да помислят добре върху този факт. Всяко пропуснато плащане по облигациите ще се отрази на статута на долара като световна резервна валута.
Американският финансов министър Джейкъб Лю също за пореден път призова Конгреса на всяка цена да постигне споразумение за повишаване на тавана на дълга до 17 октомври, защото в противен случай фалитът е неизбежен. (В момента таванът е 16.7 трлн. долара.) Той трябва да се яви пред Комисията по финанси в Сената на 10 октомври. Лю вече предупреди, че към 17 октомври в държавната хазната ще останат само 30 млрд. долара при необходими за ежедневни разплащания средно 60 млрд. долара.
БЕЗ ИЗХОД
В Камарата на представителите на американския Конгрес са събрани достатъчно гласове, за да бъде одобрен закон, който ще позволи на американската държавна администрация отново да заработи, предаде Си Ен Ен. Документът има подкрепата на 217 конгресмени - всичките 200 демократи и 17 републиканци, но председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър отказва да подложи на гласуване закона, докато президентът Барак Обама не направи отстъпките по здравната реформа, за които Републиканската партия настоява, твърди Си Ен Ен. Според Бейнър различията могат да бъдат преодолени само с преговори. "Готов съм да преговарям, но само след като бъде възстановено финансирането на държавните учреждения и бъде завишен таванът на бюджетния дефицит. Конкретно за здравната реформа - и дума не може да става за отмяната й. Реформата вече стартира", подчерта Обама.