Протестиращите издигнаха плакати пред Конституционния съд още от сутринта. Решението, благодарение на което Пеевски остава депутат, предизвика подготовка за голям протест вечерта. |
Всички в КС приемат, че Пеевски е встъпил като председател на ДАНС и тъй като парламентът не го освободи като депутат, той е изпълнявал и двете длъжности и така е бил в несъвместимост. Основният спор между съдиите обаче е бил дали несъвместимостта уврежда статута на депутата толкова тежко и непоправимо, че не може да се поправи, или може да бъде отстранена с оставката му от ДАНС, научи "Сега". Шестима съдии приемат, че Пеевски е поправил несъвместимостта, в която се е намирал, петима - че несъвместимостта е необратима. Един пък смята, че искането на депутатите е недопустимо.
В полза на Пеевски са гласували председателят на съда Димитър Токушев, Пламен Киров, Красен Стойчев, Стефка Стоева, Борис Велчев и Гроздан Илиев. Петимата, които смятат, че не е депутат, са докладчикът по делото Румен Ненков (баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков), Благовест Пунев, Кети Маркова, Георги Ангелов и Анастас Анастасов. Макар през юли Цанка Цанкова да гласува, че делото е допустимо, сега тя е решила, че не е.
Тезата на първата група е, че трябва да има разумен срок депутатът да се "отърве" от несъвместимостта си и да покаже, че активно работи за това. Пеевски постъпил точно така с оставката си като шеф на ДАНС. Според тях прекратяването на правомощията на депутат освен него засяга и политическите интереси на избирателите му. Затова и автоматичното прекратяване, без сериозната конкретна преценка, би довело до неблагоприятни последици не само за народния представител, но би представлявало и акт на ревизия на волята на избирателите.
Малцинството в КС пък е на мнение, че и 5 минути несъвместимост са достатъчни за прекратяване на пълномощията на народен представител. По конституция депутатите не могат да изпълняват друга държавна служба или да извършват дейност, която по закон е несъвместима с положението на народен представител. През 1993 г. КС прекрати мандата на Стоян Ганев от СДС, тъй като той бе председател на Общото събрание на ООН. Според докладчика по делото и останалите четирима съдии "състоянието на несъвместимост независимо от неговото времетраене, опорочава непоправимо депутатския статус". Според тях, ако се приеме логиката на шестимата им колеги, "за да запазят своя депутатски статус, изпадналите в несъвместимост народни представители биха могли само временно да я прекъснат до произнасянето на съда, а след постигането на изгодно за тях решение да я подновят".
Цанкова пък смята, че искането на ГЕРБ за Пеевски е недопустимо, тъй като с избора му в ДАНС той е престанал да е депутат и несъвместимост няма.
Гласуването по делото бе във вторник по обед, но решението бе оповестено на сайта на КС едва привечер.
Делото за Пеевски бе образувано в края на юни по искане на 96 депутати от ГЕРБ. За да не бъде обвинен в конфликт на интереси, под искането не се подписа единствено Александър Ненков. В искането се твърди, че с подписването на клетвения лист веднага след избирането си Пеевски фактически е поел поста председател на ДАНС, а Народното събрание не е гласувало оставката му като депутат. Така той изпълнявал едновременно и двете длъжности и е в несъвместимост. Три дни по-късно, в разгара на протестите, предизвикани от новия му пост, Пеевски подаде оставка от ДАНС, която парламентът прие.
Сутринта преди заседанието рехава група от десетина протестиращи разпъна плакат под прозорците на съда с надпис "Кой предложи Пеевски? Оставка". Както се очакваше, Пеевски не уважи поканата на КС да се яви за лично изслушване. В края на миналата седмица той прати писмо до съда с отказа си с аргумент, че докладчикът по делото му е предубеден. От писмото му стана ясно, че депутатът се смята за жертва на медии, политически и бизнес кръгове, които притискат съда, и се оплаква, че е "сатанизиран". От канцеларията на съда пък обясниха, че на молбата на журналисти заседанието, за което е поканен Пеевски, да бъде открито Токушев е сложил резолюция "Не".
В писменото си становище до КС Пеевски твърди, че няма пречка да се върне в парламента. Аргументът му е, че изобщо не е встъпвал в длъжност като председател на агенцията. А дори да се приемело, че е встъпил, дни по-късно той вече е бил в оставка. Затова не е в несъвместимост и няма основание правомощията му на народен избраник да бъдат прекратени. Часове след като Пеевски положи клетва пред парламента, от прокуратурата съобщиха официално, че той като шеф на ДАНС и вътрешният министър Цветлин Йовчев са били на работна среща при главния прокурор Сотир Цацаров. На същата дата Пеевски бе и в ДАНС.
Цялото решение на КС може да бъде прочетено на http://www.constcourt.bg/Pages/Document/default.aspx?ID=1740
ОТГОВОР
В своя позиция, разпространена вчера, Делян Пеевски се оплаква, че името му е подложено необосновано на публичен линч, а личността ми се сатанизира по сценарий на заемащи позиции във високите равнища на властта в държавата. Той се възмущава, че "правото ми да бъде избиран бе подложено на съмнение и се превърна в бумеранг, за рикошета на който аз плащам неясна и непосилна цена." Пеевски смята, че атаката срещу него се води от президента в колаборация с разбитите през Костинбродската печатница лидери.
"Коя е моята вина? Аз съм на 33 години и съм успял. Това престъпление ли е? В тези мои 33 години аз съм два мандата депутат - единият по времето на управление на сега загубилите властта, само че, и това е важно да се подчертае дебело, в опозиция. Може би вината ми е, че съм депутат от ДПС - гражданска квота?! Няма задкулисие Пеевски. Задкулисието е друго, а Пеевски е неговият признат във и с институционалната и персоналната истерия от ужас враг." Пеевски смята да остане в парламента заради десетките хиляди избиратели, които го удостоили с доверието си вече два последователни мандата.
ЯСЕН ИЗХОД
За четвъртък в КС е призован и Иван Иванов от БСП, който бе зам. вътрешен министър за няколко часа и също остана депутат. Съдът бе сезиран да се произнесе и за неговите правомощия. Очаква се той да се яви за лични обяснения и да бъде оставен в парламента от конституционните съдии. Иванов не се задържа в МВР и бе спешно уволнен от премиера Пламен Орешарски, след като стана ясно, че преди години е ръководил клон на застрахователна компания, собственост на СИК. По-късно се оказа, че със силовата и застрахователна групировка е бил свързан и неговият баща. И заседанието за изслушването на Иванов ще е закрито.
ТАКТИКА
По най-важните дела Конституционният съд винаги се разцепва така, че да не вземе решение, т.е. не събира необходимите 7 от общо 12 гласа. През 1991 г. по подобен начин бе отхвърлено искането да се забрани ДПС. КС се разцепи по делото срещу промените в Закона за застраховането, според които бе забранено да се атакува пред съд отнемането на лицензи на застрахователни дружества, по делото "Анти-Чорни", където се оспорваше текст от закона за чужденците, по делото за скриването на сътрудниците на бившата Държавна сигурност и засекретяването на голяма част от материалите на бившите тайни служби отпреди 1989 г.