:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,875
Активни 350
Страници 4,778
За един ден 1,302,066
Равносметка

Решенията на комисията за конфликт на интереси търпят пълно фиаско в съда

Независимо от ниската си ефективност институцията разполага с 1.5 млн. лв. годишно
Снимка: Невена Тенева
И преди от прокуратурата да развеят тефтерчето на вече бившия й председател Филип Златанов (на снимката) беше очевидно, че КПУКИ действа по политическа поръчка и под натиск от досегашните управляващи - Б.Б., Ц.Ц. и И.Ф., ако следваме записките на Златанов.
За малко повече от две години, откакто съществува, Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) успя само в едно - забъркването на скандали. Индикатор за това - освен тефтерчето на вече бившия й председател Филип Златанов - е пълното фиаско на решенията й в съда, което се вижда при проверка в електронното му деловодство. От над 100 дела, водени от хора, глобени за конфликт на интереси, едва 11 са спечелени от комисията. Решенията на скандалната комисия падат още на първа инстанция в Административния съд в София. Други падат във Върховния административен съд (ВАС) - това се е случило с три, спечелени от комисията на първа инстанция. До този момент



комисията вече дължи над 19 хил. лв. за разноски по делата



и демонстрира много нисък коефициент на полезно действие. Още повече че от съдебните решения срещу КПУКИ излиза, че на членовете й им убягва връзката между облага, частен интерес и свързани лица.

Членовете й обаче гледат на нещата под друг ъгъл. "Коректните изводи могат да се правят само по влезли в сила решения на Върховния административен съд. 22 акта на комисията вече са преминали изцяло през ВАС. 9 от тях са оставени в сила, 13 са отменени. Това означава, че комисията е спечелила 40% от делата. Деветте оставени в сила решения са по съществени дела със сериозен конфликт на интереси. Някои от тях са свързани с еврофондовете", каза пред "Сега" Николай Николов, който след отстраняването и оставката на Златанов е временно начело на комисията. Той отказа да назове хората, за които съдът окончателно е приел, че са в конфликт на интереси. И допълни, че седем решения на комисията са отменени заради трайна практика на ВАС, че комисията може да глоби някого за несъвместимост само ако същият има конфликт на интереси. За две години по повод влезли в сила решения, с които са отменени актове на КПУКИ, са изплатени 2895 лв. съдебни разноски, допълни Николов. По спечелени от комисията дела са присъдени 1500 лв. разноски.



Сред известните "клиенти" на комисията



и герои от тефтерчето на Златанов, срещу които има решение, че са в конфликт на интереси, са бившият вече депутат от ГЕРБ Емил Димитров, бившият шеф на комисията за конфискация Тодор Коларов, бившият шеф на ДКЕВР Ангел Семерджиев, бившият финансов министър Трайчо Трайков. Коларов спечели делото срещу КПУКИ на първа инстанция. Процесите, заведени от Димитров, Трайков и Семерджиев, още висят пред административния съд. Показателно за проверката срещу Димитров е, че тя продължи около година, докато депутатът не обърна гръб на ГЕРБ.

Когато стана неудобен на ГЕРБ и заговори срещу тях, Коларов бе обявен в конфликт на интереси заради купен лаптоп и телефон на занижени цени. В съда обаче стана ясно, че е платил за вещите повече от реалната им стойност. Трайков пък бе проверен по собствено настояване след медийни публикации, когато напусна кабинета на Борисов през 2012 г. За него беше решено, че е нарушил закона, тъй като е подготвил доклад и е участвал в приемането на правителствено решение за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства от находище "Балабана" в интерес на "Каолин" АД, от която има акции.

Сред казусите, по които се е произнасял административният съд, са



две разпореждания за сваляне на решения от сайта на комисията



Едното е от началото на 2013 г. С него тя е задължена да свали решение 165/2013 г. срещу шефката на здравната каса в Шумен Йорданка Пенчева, уличена, че е нарушила закона, като е сключила 4 договора в частен интерес с фирми, собственост на баща й и сестра й. Съдът се мотивира, че публикуването на актовете на КПУКИ в интернет трябва да става така, че да няма възможност да се идентифицира човекът, за когото е установен конфликт на интереси. Обявяването на имената е допустимо едва когато има влязло в сила решение за конфликт на интереси, пише съдия Мартин Аврамов. Макар и да не е огласено името на човека, пише от кой град е и каква длъжност заема. "Във вида, в който е обявено решението на КПУКИ, без полагането на особено интелектуална или изследователска грижа, е възможно разкриването на самоличността на Пенчева", мотивира се Аврамов. Филип Златанов опитва да обжалва, но изпуска сроковете.

Междувременно Пенчева атакува пред съда и самото решение на КПУКИ, че е в конфликт на интереси. Тя печели на първа инстанция. В края на октомври ВАС ще гледа процеса й като втора и последна инстанция. В КПУКИ очевидно не са се трогнали, защото



не изпълняват задължителното съдебно решение



На сайта й все още може да бъде открито "Решение №165/10.01.2013 г. против директора на Районна здравноосигурителна каса - гр. Шумен". Същата е ситуацията и с "Решение №83/ 05.07.2012 г. против директор на дирекция "Устройство на територията" при Община Ловеч". Според КПУКИ Даринка Костадинова е гласувала за одобряване на инвестиционен проект на фирма, чийто управител е дъщеря й. Разпореждането на съда за свалянето на това решение от сайта е от 22 октомври 2012 г. (ВАС го потвърждава през ноември и то влиза в сила.) Очевидно преди време заглавието на решението е било "против директор на УТ при община Л.", защото съдът разсъждава, че и това нарушава неприкосновеността на Костадинова, макар и от 264 общини в страната 9 да са с буквата Л. Междувременно през април друг състав на административния съд отменя решението на КПУКИ за Костадинова. От комисията са обжалвали и последната дума ще е на върховните съдии. Делото при тях е насрочено за края на октомври.

В същото време решението за Димана Ранкова от 20 септември м.г. все още не е качено на сайта на комисията. Ранкова е финансов съветник на президента и бивш зам.-шеф на Комисията за финансов надзор. Решението по нейния казус е прескочено - има ги решения № 121 и № 123. Решението на Ранкова е № 122. КПУКИ прие, че Ранкова, която по това време е в Комисията за финансов надзор, е в конфликт на интереси. Тя е уведомена за решението половин година по-късно, след като настоятелно го изисква, и обжалва пред Софийския административен съд. На 11 юли магистратите приеха, че решението на комисията е незаконосъобразно и го отмениха. От комисията са атакували решението пред горната инстанция. Делото е насрочено за февруари.

На сайта на комисията в графата "прекратени" така и не се появи актът на комисията за президента Росен Плевнелиев. Обяснението от комисията е, че преписката е иззета в оригинал от прокуратурата.

И преди от прокуратурата да развеят тефтерчето на вече бившия й председател Филип Златанов беше очевидно, че КПУКИ



действа по политическа поръчка и под натиск



от досегашните управляващи - Б.Б., Ц.Ц. и И.Ф., ако следваме записките на Златанов. Съдебната равносметка само допълва заключението, че коефициентът на полезна дейност на комисията е нищожен и че тя само пилее парите на данъкоплатците. Това обаче не попречи на един от членовете й - Сабрие Сапунджиева, да бъде назначена за заместник-министър на правосъдието преди броени дни. Заради отсъствието на Сапунджиева и оставката на разследвания Златанов парламентът ще трябва да избере двама нови членове в КПУКИ. Това е чудесен момент за промяна на конфигурацията и настройване за новите управляващи. Скандалът с тефтерчето на Златанов може да е чудесен повод за преосмисляне на комисията и истински анализ на дейността й. Депутатите могат да се замислят за промени в закона, които да запълнят евентуалните празнини, "хванати" от съдебната практика. Практиката обаче показва, че едва ли ще се намери политическа воля за анализ за реформа. Просто е много по-удобно комисията да е инструмент за разправа с "неправилните", отколкото работещ механизъм.



СТАТИСТИКА

Годишният бюджет на КПУКИ за 2013 г. е 1.49 млн. лв. От тях разходите за 40 души персонал са над 880 хил. лв. От годишния отчет на комисията за м.г. се вижда, че тя е излязла със 137 решения. С 48 от тях е приела, че има конфликт на интереси от страна на 63-ма - предимно общински съветници и служители в администрацията. През 2011 г. комисията има 25 решения, 13 от които за конфликт на интереси. Обобщени данни за 2013 г. няма. В отчета обаче е записано, че от 48 решения за конфликт на интереси през м.г. само 2 не са оспорени пред съда. На резултата от делата в отчета не се обръща внимание.
1
3193
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
16 Октомври 2013 20:33
Тефтерчето, та тефтерчето.. дайте да го видим цялото, а не редактирано и само някоя и друга страничка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД