Скандалите с бонусите, които чиновниците и управляващите си раздадоха масово през 2011 г., приключиха с изненадващо тежка присъда за назидание на бившата председателка на Агенцията по вписванията Виолета Николова. Така управляващите ще могат да отчетат за предстоящия доклад от Брюксел, че има тежко осъден висш държавен служител.
Присъдата е още по-впечатляваща, защото изключително рядко се случва съдът да наложи по-тежко наказание от исканото от прокуратурата. В случая с Николова държавното обвинение настояваше за 3-годишна присъда, с опция тя да е условна. Съдията Десислав Любомиров обаче й наложи 5-годишна ефективна присъда за присвояване, като я лиши от правото да работи по специалността си, забранявайки й да е юрист за 3 години, както и да заема ръководен пост за същия период. Вината на Николова е, че сама си е дала 48 хил. лв. без разрешението на правосъдния министър. Според Наказателния кодекс максималното наказание за такова престъпление е 10 години затвор.
Засега не е ясно защо съдия Любомиров реши да наложи по-тежко наказание от поисканото от прокуратурата. Още когато стана ясно, че Николова ще бъде разследвана, се заговори, че тя е изкупителна жертва и че по този начин се прикриват по-големи злоупотреби.
Николова бе подсъдима заедно с бившата финансова контрольорка на институцията Тотка Стоилова и шефката на отдел "Административно обслужване и връзки с обществеността" Раина Иванова. Стоилова бе призната за виновна, но получи условна 2-годишна присъда с 3-годишен изпитателен срок, а Иванова бе оправдана. Двете жени бяха обвинени като помагачи. Според прокуратурата вината на Стоилова е в това, че не е упражнила контрол върху действията на шефката си и не е дала отрицателно мнение при раздаването на бонусите. Адвокатът й Златка Стефанова коментира, че от нейните действия реално не са настъпили щети за бюджета.
Николова отказа да коментира наложеното й наказание. В последната си дума пред съда тя заяви, че не е имала намерение да върши "противоправни действия" и помоли да бъде оправдана.
Това е единствената присъда за бонуси, дадени по времето на кабинета "Борисов". На практика Николова бе един от последните скандални случаи от поредицата, започнала с 12-те хил. лв. бонуси на бившия директор на здравната каса Нели Нешева и продължила с допълнително материално стимулиране (ДМС) по множество институции. Скандалът бе толкова голям, че експремиерът Бойко Борисов нареди на всички министри, зам.-министри, областни управители и заместниците им, както и шефовете на политически кабинети да върнат получените бонуси или да бъдат уволнени. Даването на бонуси беше масова практика по времето на финансовия министър Симеон Дянков, независимо че той твърдеше точно обратното. Разкритията за даваните премии дойдоха от опозицията и не засегнаха всички държавни органи.
За действията на Николова съобщи бившият правосъден министър от кабинета "Борисов" Диана Ковачева след серия от скандали за неработещия Търговски регистър и високите му такси. Тогава тя обяви, че бонусите са дадени без нейно разрешение и уволни Николова. Оказа се, че за целия си престой в агенцията чиновничката си е дала общо 73 хил. лв. допълнително. 25 от тях обаче били с разрешението на бившия министър и настоящ вицепрезидент Маргарита Попова. Впоследствие обаче цифрите се промениха и Николова бе дадена на съд заради 53 хил. лв. Според разследващите 48 хил. лв. от тях Николова е сложила в собствения си джоб, а останалите е дала на трима свои подчинени. Малко след уволнението си бившата шефка даде пресконференция, на която обясни, че е заслужила парите си с денонощен труд. Това са суми, които се генерират от приходите на Агенцията по вписванията. По закон 10% от тях могат да се раздават като ДМС. Самата Николова твърдеше, че през 2011 г. в правосъдното министерство са раздадени 7 млн. лв. бонуси.
Съдията по делото не за първи път попада в медиите. През 2011 г. прокуратурата започна разследване по сигнал, че наркотрафиканти са планирали атентат срещу него. Според разследващите покушението бе по поръчка на русенеца Пламен Кунчев-Паци и Станимир Симеонов, а за изпълнител е бил нает Симеон Симеонов, който бе арестуван, преди да изпълни поръчката. През миналата година Любомиров бе кандидат за шеф на апелативния наказателен спецсъд, а година по-рано се бе прицелил в началническия пост на градския съд.
|
|