Комисията за финансов надзор (КФН) е санкционирана за плати 7000 лв. имуществена санкция за нарушение на Закона за обществените поръчки. Това следва от решение на Административния съд в София, което е окончателно, видя "Сега" в електронното деловодство на съда.
Наказателното постановление срещу ръководената от Стоян Мавродиев КФН е издадено през февруари от Агенцията за държавна финансова инспекция. Проверяващите констатират проблеми с обществена поръчка, проведена през 2011 г., за ИТ инфраструктурата на комисията. Тя е обявена, като са посочени специфики, което дава предимство на конкретен кандидат. 7000 лв. е минималната санкция за това нарушение. Максималната е 25 хил. лв.
Делото стига до административните съдии, след като на първа инстанция в Софийския районен съд наказателното постановление на финансовата инспекция е отменено. Те обаче събарят акта на районните съдии. До месец се чака решение и по друго дело, засягащо Мавродиев. То също е заведено от финансовата инспекция, която обжалва решение на районния съд в полза на Мавродиев. До редакционното приключване на броя от Софийския районен съд не успяха да дадат подробности за решението, макар че по закон са длъжни да качват актовете си незабавно в интернет.
Междувременно Мавродиев е завел дело за клевета срещу двамата си заместници в КФН - Борислав Богоев и Николай Попов, научи "Сега" от адвокати. Делото е оставено без движение от съда, тъй като шефът на КФН трябва да уточни тъжбата си. Повод за процеса е скандалът в комисията покрай новата й сграда. Мавродиев съди колегите си заради тяхно отворено писмо от края на август. Двамата тогава се възмутиха от разпространеното от името на регулатора съобщение, че единодушно и след анализ той си е е избрал нова сграда и от 1 януари 2014 г. ще работи на ул. "Будапеща". В съобщението се твърдеше, че зданието, собственост на "Монтероза" ООД, е избрано сред 18 оферти. "Разходите от 300 000 лв., предвидени за преместване, значително надвишават пазарните и наистина необходимите. На този етап не е наложително преместване на администрацията на КФН и поради това считаме, че всякакви разходи за това са напълно необосновани. Ние нямаме нищо общо с решението за избор на конкретната сграда и не бихме искали да носим отговорност за него или за действия, които председателят предприема еднолично и самостоятелно", се казваше в писмото.
Мавродиев бе в списъка на свидетелите по делото за пране на пари от наркотрафик срещу Евелин Банев-Брендо. Той не се яви пред Софийския градския съд и накрая прокуратурата се отказа от него, въпреки че преди това настояваше да бъде разпитан, защото негови подписи са върху документи по делото. Преди години Мавродиев е имал фирма, която регистрира и продава офшорни дружества.
През лятото стана ясно, че шефът на финансовия надзор няма допуск до класифицирана информация. Тогава възникна въпросът как е работил без такъв документ 4 години. Антон Кутев от БСП дори беше подготвил парламентарно питане до вътрешния министър Цветлин Йовчев по темата преди седмица, но тихомълком го оттегли. В момента ДАНС проверява Мавродиев, който все пак подаде искане за достъп.
|
|