През последните години Христо Бисеров беше най-близко до Ахмед Доган. Някои казват, че дори по-близко от самия Лютви Местан. Сега те бягат от него като от прокажен. |
нагледен пример за цялата прогнилост на държавата,
за безхаберието на ключовите й институции и за недосегаемостта на депутатите. Да, той попадна под ударите на закона, но едва когато стана някому неудобен. Не защото разследващите или правораздавателните органи внезапно са заработили. Очевидно е, че Бисеров е бил абсолютно убеден, че нищо не го застрашава, след като години наред е притежавал и оперирал със солидни банкови сметки в Швейцария, без да си направи труда да ги прикрие или декларира. След като синовете му от невръстни разгръщат солиден бизнес с необяснимо придобит начален капитал. След като си позволява да е основна движеща сила във внасянето и гласуването на промени в законите за енергетиката, от които пряк интерес има фамилията му. Без да декларира конфликт на интереси. След като в момента, когато ДАНС решава да поработи по отлежаващия сигнал за съмнителни операции, веднага получава информация за това и взема превантивни мерки.
Важно е да се отбележи, че всичко това се е случвало, независимо дали партията, към която Бисеров принадлежи,
е официално на власт, или е проформа в опозиция
Нищо не го е застрашавало. Защото през 2010 г. тогавашният шеф на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов ходи до Берлин, за да вземе диск с банкови сметки на българи в швейцарски банки. Тогава той твърдеше, че става дума за немалко хора, разполагащи с над 200 млн. евро. И че имало хора, които трябвало да се притесняват. Стефанов обясняваше, че въпросните лица ще бъдат щателно проверени - откъде са доходите им, плащани ли са данъци, съответстват ли размерите на влоговете. Имената на Бисеров и на сина му няма как да не са били в този диск. И въпреки че по онова време ГЕРБ громеше тройната коалиция, и в частност ДПС, нито името му излезе, нито проверки са му правени. Сега НАП чака нареждане от прокуратурата да започне проверки.
Нищо не се случи и със заканите да се разкрие как се финансира ДПС, как обръчите му от фирми са вземали пари по времето на тройната коалиция, за разработки "Лиани", за адреси на "Позитано" и т.н. Може би защото
тази информация е била удобен инструмент за изнудване?
От съобщението на прокуратурата стана ясно, че Бисеров и доведеният му син Ивайло Главинков дори не са си направили труда да прикрият сметките си в швейцарски банки с някаква фирма - смокиново листо. Те са били титуляри. Това поражда куп въпроси. Как ще докаже Бисеров произхода на тези средства, след като се занимава с политика? Декларирал ли ги е в България - в данъчната си декларация и в тази за Сметната палата, както изискват валутните закони? Наказателният кодекс предвижда наказание, ако това не е направено. Повече от очевидно е, че Бисеров не е декларирал никакви сметки в чужбина в публичния регистър - вероятно защото като дългогодишен депутат прекрасно знае, че от премълчаването на факти там не следва нищо. Никой нищо не проверява, а и дори да провери и открие нарушения, последствия за нарушителя няма. Абсурд, който всички парламентарни мнозинства продължават да поддържат.
Доказателство за чувството за недосегаемост на Бисеров е и обстоятелството, че години наред той не е декларирал като депутат възможен конфликт на интереси при приемане на законите за енергетиката и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), като се има предвид, че
двамата му синове са крупни инвеститори в бизнеса с ВЕИ-та
и соларни панели. Как така доведеният му син едновременно притежава ВЕИ фирми и работи в ЧЕЗ? Откъде синовете му имат пари още от 18-годишна възраст да започнат крупен бизнес и да създадат за кратко време империя? Как получават огромни кредити от 3 банки, една от които е държавна, а в другата ДПС си държи парите от субсидията? Това без протекция от бащата може ли да стане? И какви ангажименти е поел Бисеров срещу това? Случайно ли фирмите на синовете му попадат в "12 без 5" в списъка с компаниите, които продават зелена енергия на държавата на фантастични цени?
И за тази наглост си има обяснение - за депутатите в законите са направени специални изключения. Те дори да нарушат закона, последици няма. Задънена улица е и недекларирането на конфликт на интереси, тъй като ресорната комисия по закон не се самосезира, а и както стана ясно, че години наред тя е работила по поръчка на един или друг властимащ. И никой явно няма намерение да промени законите така, че положението да се промени.
Сред впечатляващите неща по казуса "Бисеров" е
пълното подчинение на службите на политиците
Сигналът срещу депутата от ДПС е подаден поне преди година, но ГДБОП изобщо не работи по него, въпреки че начело на службата стои личен приятел и доверен човек на Цветан Цветанов и Бойко Борисов - Станимир Фролов. След това сигналът престоява неясно колко време в ДАНС, която в един момент, по неизвестни засега причини, решава да го прати в прокуратурата. Четири дни преди това да се случи за акцията със сигурност е уведомен Христо Бисеров, който подава оставка от всички постове и потъва в неизвестност. Със сигурност за това е уведомен и почетният председател на ДПС Ахмед Доган, с когото Бисеров се среща преди оттеглянето си. Със сигурност информация е имал и Цветан Цветанов, който подробно разказа какво съдържа сигналът преди официалното съобщение от прокуратурата. Може да се предположи, че покрай него наясно е бил и Бойко Борисов. Сега МВР и ДАНС щели да проверяват дали имало теч и кой е "къртицата". Може и да се намери някой "бушон" в крайна сметка, но това няма да промени факта, че цялата система на спецслужбите е прогнила, и то от години.
Защото
съмненията за финансовото благополучие на Христо Бисеров
не са от вчера. Той е депутат в няколко парламента, беше главен секретар и сив кардинал в златните години на СДС, като отговаряше точно за финансирането на партията. Беше човекът, който ерозира СДС и който има основен принос за падането на партията от власт. Никой не се учуди, че след години той се оказа в ДПС, и то на възлова позиция. Стана зам.-председател на Народното събрание, шеф на правната комисия, минаваше за незаобиколим фактор както в ДПС, така и в парламента, а и в държавата. Беше редом до лидера Ахмед Доган, а после - до новия председател на движението Лютви Местан.
Този възход не се дължи на случайности. Още от 1998 г. се говори, че става дума за човека, който носи куфарчетата в СДС, който кадрува навсякъде и следи важните финансови потоци в държавата. Може би мнозина са позабравили как тогавашният обикновен хасковски юрист и депутат изненадващо се сдоби с огромна къща на пъпа на София - до Орлов мост и Военна академия. Оказа се, че той има още имоти в София и повечето от тях се водеха на доведения му син Ивайло Главинков - по онова време студент в чужбина. Логично сега делото, което Софийската градска прокуратура образува за пране на пари, е не само срещу Бисеров, но и срещу Главинков.
През юли 2000 г. в пресата се разприказва бившият шеф на свиленградската митница Павел Лилянов, който твърдеше, че Бисеров имал "половин милион долара и нагоре в една от солунските банки". Пак Лилянов месеци по-рано разказваше историята за
куфарчетата, пътуващи от митницата към СДС
Бисеров се закани, че ще съди Лилянов, но не е известно да го е сторил.
Точно тогава за първи път се заговори, че Бисеров е бил обект на разработки на службите. По онова време той бе наричан и мъж на жена си. Говореше се, че Маша (съпругата му Мария Добрева) всъщност е била двигателят на политическата му кариера. Другата легенда беше, че понеже били състуденти с Филип Димитров в Юридическия факултет в СУ, последният го взел още при първото управление на СДС през 1992 г.
Официално Мария Добрева работеше в общината като началник на управление "Търгове" и странно не беше в "Бъдеще за България", където бяха много от жените на управляващия след 1997 г. СДС. Преди повече от 10 години Добрева-Бисерова се установи в Италия. През 2001 г. депутатът от СДС Васил Паница твърдеше, че за целта Бисеров си купил къща в Рим. Той обаче отрече и обяви, че ще съди Паница. И за такова дело няма данни.
Въпреки всички тези сигнали не е известно от Бисеров да са се заинтересували разследващи служби, нито данъчни. Дори да е имало такава активност, резултат очевидно няма. Скоропостижното изчезване на Бисеров в тази ситуация само затвърждава впечатлението за мръсната игра на службите и политиците. Ситуация, от която прокуратурата ще излезе, ако не изчерпи борбата с корупцията и прането на пари само с Бисеров. И ако успее да извоюва първа присъда срещу български политик по такова тежко обвинение.