:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,849
Активни 369
Страници 22,259
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Оставиш ли простия да управлява, лесно го управляват отвън

В България документалното кино е в задния двор, защото не е удобно, ако е добре направено, твърди режисьорът Стилиян Иванов
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Стилиян Иванов
---

Стилиян Иванов е български сценарист и режисьор, автор на 36 документални филма, сред които "Траките", "Истината за Орфей", "Дервишите - мистиците на Изтока", "Болшой театър"; 200 видеоклипа, сред които на Емил Димитров, Лили Иванова, Валя Балканска, Янка Рупкина, Глория; 1000 тв предавания главно за БНТ. Бил е директор и творчески консултант на 3 телевизии. Акционер е във филмова къща Dodofilm, телевизията за култура TV Аrt и радио "Антена". Преподавател по документалистика и интернет журналистика.

---

- Накъде върви съвременното документално кино?

- В света то се развива, но у нас е почти замразено, защото хората, които го правят, не са много.

- Според една статистика те са около 400 души - режисьори, помощник-режисьори, оператори, технически персонал, сценаристи и други.

- И какво правят? Киното живее тогава, когато създава заглавия. А иначе това, че някой стои вкъщи, гледа телевизия и се мисли, че е режисьор или оператор, е друга работа. А и че присъстваш в нечия статистика, също нищо не значи. Същевременно държавата всяка година отделя от нашите пари, за да се произвеждат игрални и документални филми. За скандалите в игралното кино няма да говоря, защото, както се знае, в него вече прокуратурата е на ход. Но мисля, че разследващите органи трябва да надникнат и в документалното кино, защото там ще излязат изключително смърдящи неща... През годините са харчени милиони, а хората не са видели нищо срещу тях. Ако за игралното кино можем да кажем, че са похарчени милиони, но има нещо насреща - калпаво или гениално, аз не се наемам да казвам, то положението в документалното кино е още по-страшно. Там са похарчени пари, но няма дори и калпав резултат. Публична тайна е, че ако аз тази година съм в журито, ще приема твоя филм, защото догодина ти ще бъдеш в журито и ще приемеш пък моя филм. На това отдавна трябваше да се сложи точка!

- Излиза, че не бихте се наели да цитирате поне едно-две заглавия на сравнително добър филм, направен през субсидия.

- Сравнително добър български документален филм няма. Поне аз не мога да посоча такъв. Но защо да говорим само за Националния филмов център?! Нека да поговорим и за това, че всяка година Столична община харчи близо един милион от нашите данъци, за да финансира документални филми. И софиянци, които четат, нека да се замислят и си отговорят на въпроса: "За последните 10 години кой филм, финансиран от Столична община, те са видели?" Защото за това време са похарчени 10 милиона лева, а насреща какво имаме? И още по-интересно е, ако прокуратурата след Националния филмов център погледне и бюджета на отдел "Култура" на Столична община, дали няма да й направи впечатление присъствието на едно и също лице, което всяка година печели и всяка година не показва какво е произвело с взетите пари? Аз имам 36 документални филма, като нито един от тях не е финансиран от Националния филмов център или Столична община. Инвеститори и меценати намирам извън държавните и общинските институции.

- Това ли е пътят и как го правите?

- Избираш си проекта и тръгваш... И се почва едно ходене по мъките. Както казваше моят учител в НАТФИЗ акад. Хачо Бояджиев: "Не си въобразявайте, че ще се занимавате с режисура. Всъщност 95 на сто от силите си ще хвърляте да се занимавате с идиоти, да търсите финансиране и едва с 5 на сто можете да бъдете режисьори". Когато го чух за пръв път, си помислих, че Хачо е луд, което му и отива, но се оказа абсолютно прав. В общество като нашето, което не е уредено и няма правила, а ако ги има, те са племенни - създадени според манталитета на временно управляващото племе, няма как да се произведе нещо, което дългосрочно да обслужва интересите на цялото общество. А нещата би трябвало да бъдат такива: ако с обществени средства се финансира документален филм, той трябва да обслужва обществения интерес. Аз, който си търся частно финансиране, мога да снимам всичко, каквото си искам, защото парите не са взети от джоба на данъкоплатеца, но когато данъците финансират един филм, той трябва да има обществен показ и отзвук и най-вече да не бъде просто публична психотерапия на поредния пишман творец, а духовен стимул за нацията. Да вземем пример с протестите. Защо общината в София или НФЦ не финансира проект за протестите в страната? Това е в обществен интерес и съм сигурен, че ще се намерят млади и талантливи хора, които срещу съответното финансиране биха направили невероятен филм.

- Ето, минаха повече от 16 години от протестите през януари 1997 г., които преобърнаха държавата, а за тях няма нищо освен някои филмови хроники...

- Документалното кино е опасно кино - за разлика от игралното. В игралното има прекалено много "дъвка за очите". А ако документалното е добре направено, то е изстрел в целта. И филмът може да промени възгледите на хората само за броени минути. Ще дам пример с един филм, който се казва "Земляни", в интернет се разпространява години наред. Няма човек, който да го е гледал и да е останал същият, защото е невероятно истински. В България документалното кино е останало в задния двор, защото не е удобно, ако е добре направено. А ако човек наистина си разбира от занаята и намери финансиране за документални филми, то всяка година ще има по няколко смъртни присъди за обичаите и навиците на тези географски ширини.

- След като се отпускат толкова пари, би трябвало да ги има.

- Това се случва в общество, където демокрацията е работеща и истинска. У нас има псевдодемокрация и 23 години се заблуждаваме, че правим преход. Истината е, че този преход го правим 68 години. Защото последните 23 са продължение на предните 45. И който твърди обратното, е или платен добре от тези, които ни управляват, или е луд. Така че никога тези, които са усетили начина на управление и манипулиране на хората, няма да финансират проекти на добри творци, защото те ще ги разобличат. Затова и в България много журналистки си въобразяват, че правят документални филми. Те са дълбоко облюбвани от всяка власт и направиха име покрай своите пътешествия. Добре финансирани от една или друга партия, техният труд е с нула стойност за нацията ни, защото филмите им, за Камбоджа например, нямат отношение към страната ни. Така че в България тези, които мислят и могат да правят документално кино, никога няма да бъдат финансирани от управляващите и трудно ще си намират средства.

- Как да излезем от този омагьосан кръг?

- Откакто свят светува, във всяка държава има така наречения кръг на меценати. В това отношение България също е извън глобуса. Всяка една държава както отглежда интелектуалци, така отглежда и отговорни бизнесмени, които разбират какъв е смисълът да инвестираш не само в това да произведеш обувки, които да продадеш на другия ден, а да вложиш ресурси в образованието на млади хора, да финансираш проекти, свързани с култура, и т.н. Такива в България липсват и обяснението е много просто - тези, които имат пари у нас, ги получиха наготово. Връзката се прекъсна тогава, когато пролетариатът пожела не да лее чугун, а да управлява сложни политически, икономически и културни процеси, за които не е подготвен. Винаги когато оставиш простия човек да управлява, той лесно бива управляван отвън, така както е през последните 68 години. В единия случай командите идваха от Североизток, в днешно време - от Запад. В истинския смисъл на думата България е била държава четиридесетина години. Знам, че българинът мрази да мисли, но нека всеки си даде сметка по какъв начин се разпределят еврофондовете - нашите пари, изнесени навън и върнати под контрола на Европа. Всяко едно правителство досега, без изключение, доказа, че е склонно да загуби милиони и милиарди, но не и те да попаднат в ръцете на несвои хора. Нищо, че тези "несвои хора" ще ги вложат в страната ни.

- С протести ли ще оправим тези неща?

- Единственият начин е този.

- Добре, едни викат "Оставка", други викат "Да останат". И какво тогава?

- Нека. Това е хубаво. Това все пак е пробуждането на един народ. Ако аз бих направил филм за протестите, така и бих го нарекъл. Хората трябва да знаят, че това, което правим тази година, ако сме достатъчно последователни, ще даде резултат след 10 години. Няма как за година да получим резултата на нещо, което векове сме проспали.
21
3090
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
08 Ноември 2013 19:32
Хайде сега, нямало било документално кино. Че у нас в момента, ако изобщо има някакво кино, то е документалното. И един-двама аниматори (Андрей Цветков).
Да не говорим, че цитираните милиони са просто смешни пари за правене на свястно кино.
НФЦ му крив, космосът му крив.
А Андрей Паунов? А Боби Десподов?
08 Ноември 2013 22:20
Абе дайте му финансиране на човека да се успокои бе...
08 Ноември 2013 22:38
Щом е направил 36 филма и не е спокоен, значи това му е мисията в живота.
Изобщо са всичките предимства на документалното кино
08 Ноември 2013 23:39
- С протести ли ще оправим тези неща?

- Единственият начин е този.



08 Ноември 2013 23:40
Хората трябва да знаят, че това, което правим тази година, ако сме достатъчно последователни, ще даде резултат след 10 години. Няма как за година да получим резултата на нещо, което векове сме проспали.

09 Ноември 2013 00:04
Certum voto pete finem...
09 Ноември 2013 00:30
Certum voto pete finem


Натисни тук
09 Ноември 2013 00:54
Данните в интервюто не са вярни. Достатъчно е да се погледне сайта на Столична община и ще се види, че годишно за документално кино се дават 160 х. лв. за няколко филма. Това няма общо с цитирани милиони. А тези филми се излъчват по БНТ 2.
09 Ноември 2013 00:54
Данните в интервюто не са вярни. Достатъчно е да се погледне сайта на Столична община и ще се види, че годишно за документално кино се дават 160 х. лв. за няколко филма. Това няма общо с цитирани милиони. А тези филми се излъчват по БНТ 2.
09 Ноември 2013 03:58
Акционер е във филмова къща Dodofilm

Това е продуцентът на филмите му - на последните няколко, защото предишните са продуцирани от различни телевизии - БНТ, “Веселина” и ББТ (отделен въпрос защо в национален български ежедневник името на българска продуцентска компания е изписано на латиница, а не "Додофилм". Нали искаха независима продуцентска институция в самото начало на 90-е г.? Е, имат я. Защото в зората на разразилата се "демокрация" си въобразяваха, че ще започнат да печелят милиони като холивудската индустрия, че ще се юрнат едни милионни аудитории да ги гледат, едни покупки на филмите им ще завалят... Е, не стана. Излъчват филмите му по БНТ (1, 2), която е обществена телевизия, издържаща се главно от републиканския бюджет, за което получава и съответното заплащане.
Що се отнася до зависимите отвън простаци, Богдан Филов, да речем, за когото няма съмнение, че не е бил простак, не е ли бил зависим "отвън"?
Изобщо тезите му са доста спорни, много меко казано, и той чисто и просто надава вой, че не му дали като при соца. И що да му "дават", като по собствените ме думи: "Сравнително добър български документален филм няма." Отделно, че не владее дори елементарната терминология на процеса и говори за "жури", когато става дума за съвет и за комисии, обявявани в сайта на НФЦ при всяка сесия. По-горе споменах две имена на режисьори на документални филми, които печелят публика, награди и откупки по света. Има и други, и то с доста по-солидна творческа биография от неговата, и не е хич професионално и не му прави чест да си позволява да обобщава дали има, или няма прилично документално кино у нас.
09 Ноември 2013 09:53
"За последните 10 години кой филм, финансиран от Столична община, те са видели?" Защото за това време са похарчени 10 милиона лева, а насреща какво имаме? И още по-интересно е, ако прокуратурата след Националния филмов център погледне и бюджета на отдел "Култура" на Столична община, дали няма да й направи впечатление присъствието на едно и също лице, което всяка година печели и всяка година не показва какво е произвело
09 Ноември 2013 14:16
Защото последните 23 са продължение на предните 45. И който твърди обратното, е или платен добре от тези, които ни управляват, или е луд.

Имам чувството, че интервюираният е чел моите постинги в този форум !!! Чудесно е, когато разбираш, че хора като него мислят по същия начин !
10 Ноември 2013 09:22
Не четох интервюто, ама като прочетох какво е писал Марс Атаката ми стана ясно какви дивотии му се въртят в главата на този културтрегер. Не ми е ясно защо медиите само артисти и разни уматири интервюират. На всички тях, в главии им поради профеионално изкривяване, само фантасмагории им се въртят, а са далче от реалността.
Вчера слушах спорът между приближения на Т. Живков Чакъров и някакво си музиканче за социализма. Ами то момчето по времето на социализма е ходело право под масата, нито е работело тогава, нито е гледало семейство. Пък и за другите соц. страни прави сравнение - как изкочили напред, без да е пребивавал за по-дълго в тях. Повечето като него уманитари имат много сбъркани понятия.
Разбира се, че сегашното състояние на всяка страна по света се определя от миналото - "Историята не прави скокове", както е казал Аристотел. Но това е и за добро, не кйакто се опитва уманитарчето да ни убеди, че е за лошо. Ние си имаме наша история. Капитализмът в Германия не е като капитализма в САЩ, не е и като в Швеция. Западът си има своя история, която го е направила богат. Ни нямаме тази история - нито сме имали колонии, от които цяла Западна Европа се е облажила. Нито сме имали Реформация, Просвещение и т.н. Западна Европа е забогатяла още по времето на фродализма и капитализмът е дошъл по естествен път за да оползотвори тези богатства. Интересното е, че златото, което влязло в Испания и Португалия, тези страни са използвали за разкош, за строене на дворци, за закупуване на стоки от съседните страни - което довело до икономическото развитие на последните и изоставане на Испания и Португалия.
10 Ноември 2013 09:31
А Андрей Паунов? А Боби Десподов?


Бих добавил Борето и Жоро.
10 Ноември 2013 09:56
[size=2]respice finem - гледай до къде го е довело за да видиш резултата[/size=2]
10 Ноември 2013 10:23
left attack, мисля че нещата не са толкова прости. Всички бивши соц. държави (Полша, Унгария,,Чехия Словакия) показват едни и същи симтоми въпреки съответсвие със Запада на историческото си развитие..

А капитализмът в Швеция е същия като този в САЩ и в Германия.. Това което е различно са формите на балансиране на негативните страни на
капитализма..
10 Ноември 2013 11:39
left attack, мисля че нещата не са толкова прости. Всички бивши соц. държави (Полша, Унгария,,Чехия Словакия) показват едни и същи симтоми въпреки съответсвие със Запада на историческото си развитие...
Затова разбира се има причини. Зад западните държави след войната стояха САЩ, на които нито една бомба не беше паднала, докато зад соц. страните стоеше СССР, чеийто цялата Европейска част беше срината. Така, че възможностите за помощ, каквато дадоха САЩ с плана Маршал, а с технологии, пазари бяха много по-малки. Има и други причини, ограниченията, които бяха наложцени от Студената война и т.н.
А капитализмът в Швеция е същия като този в САЩ и в Германия.. Това което е различно са формите на балансиране на негативните страни на капитализма..
Това кой ти го каза. То по проинцип и капитализмът в САЩ и в Бенгладеш е един и същ, но по реализация една Германия например много се различава от САЩ, мога да те уверя, защото съм работил и в двете страни.
10 Ноември 2013 12:17
left attack, аз живея от 45 години в Швеция..
10 Ноември 2013 12:52
А в САЩ и Германия живял ли си.
Щото за Швеция се говори, че е обществен капитализъм, а за САЩ,че е корпоративен капитализъм, между другото, изродил се във финансизъм. Такъв какъвто е в България и в Бангладеш и почти всички капиталистически страни, затънали в неизплатими дългове
10 Ноември 2013 12:58
Аз съм живяла три години в Германия.. В САЩ не съм живяла. България съм напуснала 1963 година..
10 Ноември 2013 13:30
ако с обществени средства се финансира документален филм, той трябва да обслужва обществения интерес. Аз, който си търся частно финансиране, мога да снимам всичко, каквото си искам, защото парите не са взети от джоба на данъкоплатеца, но когато данъците финансират един филм, той трябва да има обществен показ и отзвук и най-вече да не бъде просто публична психотерапия на поредния пишман творец, а духовен стимул за нацията.
Вярно е. Но половината културоиди и хабер си нямат, че просветата (думата култура е неясна) има за цел просвещение на обществото -- "духовен стимул за нацията", както харно си го рекъл. Повечето ти колеги не го знаят това и филмите им се превръщат в паметници на собственото им опиянение -- опияняват се сякаш от сцените и лафчетата които са измислили, някои от произведенията на т.н. <<култура>>са с напълно неясно послание, което само режисьора си знай. Почти от всеки филм лъха на склонност към оригиналничене и изсилени сцени -- явен показател за комплексарщината на режисжорите ни. И такива неща наричат изкуство. Единствените читави игрални филми, които показват всички герои от към достойната им страна и от който не се срамуваш е Недадените на Вито Бонев, както и Дървото на живота. Може да се кажат не лоши думи и за "Мисия Лондон" -- премерен филм.
Какво е посланието и с какво се просвещава народа в тетрални постановки в които се играе пиеса за вулвата, например и подобни чудноватости, правени от гнилата интелигенция за гнили, изродени хора.
Какво е посланието на филмите ви в които турци, арменци, цигани се представят за добрите герои а българите все са лошите и даже има такива родни образи, дето повечето не сме ги срещали в живота с, а нашите културоиди ни ги натрапват, като че е бъхано с такива наоколо. Кой ще иска да се оприличава с гадните и долни българи от филмите, дето ги давате. Кой ще уважава такива. Лоши има навсякъде, но никой не се самобичува и не мачка народностно съзнание така гадно както повечето културоиди бичуват съзнанието на народа си.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД