Вицепремиерът Зинаида Златанова предупреди вчера, че е възможно да се наложи да връщаме сериозни суми по Оперативна програма "Околна среда". |
Според Златанова вината е на бившите управляващи от ГЕРБ. Тя обясни, че одит на Европейската сметна палата в България, проведен в края на 2011 г., е констатирал груби нарушения при провеждането на обществени поръчки. Обект на проверката са били договори и плащания, по които основните бенефициенти са общини.
Констатациите от доклада са, че има субективност още при разработването на тръжните документации. Това е позволявало обществените поръчки да бъдат спечелени от определени фирми, обясни Златанова. "Много съжалявам, че управляващите от ГЕРБ не са ви информирали през 2012 г., когато опасността от санкции вече е била налице", обърна се към кметовете Златанова по време на дискусия с националното сдружение на общините.
Според документите одитът на Европейската Сметна палата е извършен в периода 26 септември - 6 октомври 2011 г. Шест месеца по-късно - в началото на март 2012 г., критиките са били изпратени у нас, но България не е предприела нищо и не е убедила Европейската комисия, че препоръките й ще бъдат взети под внимание. През октомври миналата година София е получила заключителния доклад от одита. Месец по-късно пък е пристигнало и искане да бъдат предприети действия по заключенията на Европейската сметна палата и в частност София сама да наложи необходимите финансови корекции, които варират от 10% до 100% по съответните проекти.
Зинаида Златанова е категорична, че бившите управляващи не са направили необходимото, за да предотвратят нарушенията. Според вицепремиера бившите управляващи са крили надвисналата опасност над страната с предизборна цел.
Вицепремиерът обясни, че до октомври и тя, и ресорният министър Искра Михайлова дори не са подозирали за случая. Златанова съобщи, че била уведомена за проблема с писмо от Европейската комисия, изпратено в края на октомври тази година.
Очаква се министрите на финансите и на околната среда да разпоредят извършването на пълни проверки в техните ведомства, за да се установят всички обстоятелства, довели до критичната ситуация. Вицепремиерът посочи, че ако се установи разминаване в констатациите на нашите и европейските одитни доклади за повече от 10 000 евро по проект, ще бъде сезирана и Eвропейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Зинаида Златанова съобщи още, че предстои сезиране и на прокуратурата за всички констатирани нередности, извършвани в последните 3-4 години със средства на ЕС.
Европейската комисия потвърди вчера, че има притеснения относно управлението на Оперативна програма "Околна среда". На пресконференция Ширин Уилър, говорител на еврокомисаря по регионалната политика Йоханес Хан, заяви, че ЕК обсъжда проблема с българските власти. Уилър обясни, че не може да даде детайли, защото те са част от дискусията. Тя отказа и да отговори на въпрос за какви суми става въпрос.
Депутатът от ГЕРБ зам.-министър на околната среда в правителството на ГЕРБ Ивелина Василева призна, че действително е имало нарушения по Оперативната програма по три проекта - в Перник, Белослав и Хисаря. Тя обясни, че оценената щета по тях е на стойност 202 хил. евро, но са били предприети мерки.
ГРАДИВНА КРИТИКА
Проблемите в програмата "Околна среда" са дългогодишни, България нямаше и няма подготвени проекти, за да усвоява средствата, коментира Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара. "Преди месец предложихме на министър Искра Михайлова и вече имаме положителен отговор от нея да увеличим възможността за бенефициентите в ОП "Околна среда", защото се оказа, че сами общините не могат да се справят с повишените изисквания по програмата. Досега тази програма бе приоритет само на общините и на държавата, предлагаме и бизнесът да може да бъде бенефициент, особено в областта на съоръженията за преработка на вредни отпадъци", каза Данев. Според него България може да преодолее опасността ЕК да ни блокира отпуснатите средства, ако в ускорени срокове подготви максимален брой проекти в рамките на тази програма.
ОЩЕ НАРУШЕНИЯ
Междувременно в Каварна екоминистър Искра Михайлова съобщи, че се надява България да избегне присъда за това, че е разрешила строителство на вятърни паркове и е застрашила живота на дивите птици на територия на защитената зона "Калиакра". В средата на октомври ЕК сезира евросъда за нарушението на България.