:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,123
Активни 940
Страници 2,053
За един ден 1,302,066

Всеки трети българин е търсил спешна помощ през 2012 г.

Две трети от населението продължава да не е обхванато от задължителните профилактични прегледи
Всеки трети българин е викал линейка за решаване на здравословен проблем миналата година. През системата на бързата помощ, включително и в спешните отделения на болниците, са преминали 2 496 265 души - 34% от населението на страната. Данните са записани в проекта на Годишен доклад за здравето на гражданите през 2012 г., публикуван на сайта на здравното министерство. Той ще бъде приет само за сведение от правителството.

Хората все повече се обръщат към спешната помощ поради затруднения в достъпа до извънболнична и болнична помощ и заради неплатени здравни осигуровки. И през м.г. почти 50% от дейността на центровете за спешна помощ са свързани с пациенти, които изобщо не са за там, констатира докладът. Линейките са натоварени и с други още по-несвойствени функции, например разнасят кръвни проби за алкохол и упойващи вещества, осигуряват транспорт на починали за съдебномедицинска експертиза и др.

Средната натовареност на екип се е увеличила леко до 3.1 повиквания на 12-часово дежурство при 2.9 обаждания за 2011 г. Разликите по градове обаче са огромни. В София например дежурството е почти три пъти по-тежко - 9.1 повиквания, а следващият град - Пловдив, е с 4.3 повиквания. Най-спокойно протича дежурството в Ловеч и Смолян - по 2 излизания. Статистиката е тревожна, тъй като спешната помощ играе ролята на буфер в здравната система при нерешим от години проблем - хронична липса на лекари поради ниското заплащане.

Извън проблемите на спешната помощ докладът констатира и други общоизвестни истини, но в документа липсват конкретни предложения за административни и законодателни мерки за промяна. Като риск е посочено, че България е сред държавите в ЕС, в които рискът от бедност за населението (21.8%) е над средното равнище за ЕС. Под границата на бедността остават 23% от домакинствата. През 2012 г. се запазва дълготрайната тенденция за намаляване на раждаемостта, докато броят на абортите е два пъти по-висок от средния за ЕС. България не пуска и второто място по брой пушачи в ЕС. Изпреварва ни само Гърция. В началото на 2012 г. като пушачи се самоопределят 36% от българите, а след въвеждането на пълната забрана за пушене от 1 юни 2012 г. броят им леко намалява до 34% от възрастното население. Децата пасивни пушачи са 57.5%, като броят им е намалял със 7 процентни пункта спрямо 2008 г., показват резултатите от национално представително проучване сред родителите на 2884 деца. При 26% от анкетираните пушат и двамата родители. Най-много са децата пасивни пушачи в Силистра (90.9%), а най-малко в София (43.5%).

По данни на здравната каса към 31 декември 2012 г. броят на здравно неосигурените лица е 1.395 млн. души, или 18% от българите, които имат личен лекар. За една година неосигурените са се увеличили със 72 000 души. Леко подобрение се отчита при профилактичните прегледи, които са задължителни по закон. През 2012 г. броят им се увеличава със 7.1% до 2 308 233. На фона на общия брой подлежащи на прегледи - около 7.5 млн. българи, нивото на профилактика все още остава твърде далеч от европейските стандарти.



ДЪЛГОВЕ

Задържа се тенденцията за задлъжнялост на болниците, особено на високотехнологичните. Общите дългове на здравните заведения към края на 2012 г. е около 360 млн. лв. В същото време се отчита увеличение на рисковете за закриване на малки общински болници и такива в отдалечени региони поради завишени изисквания за сключване на договори. Задържането на общите разходи за здраве като процент от БВП на фона на нарастващите здравни потребности на хората, породени от влошения здравно-демографски статус, високата задлъжнялост на болниците и навлизането на нови и скъпоструващи технологии ще окажат съществено влияние върху функционирането на системата, се посочва още в доклада.
16
2998
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
11 Ноември 2013 22:58
Всеки трети?? Нещо не е вярна тая статистика. Първо спешната помощ не може да издържи на такова натоварване. Всеки тридесети е по-вероятно, иначе нещо не е наред.

--
Блог
12 Ноември 2013 02:19
И на мен ми изглежда невъзможно.

Докато институциите или не знаят какви са цифрите поради некомпетентност, или лъжат заради някаква изгода (на което и да е ниво - медицинско заведение, областни структури, министерство... - и не само в здравеопазването, ами във всичко, за жалост), тая държава не може да напредне.

А и ние вече на нищо и на никого като че ли не можем да вярваме, та и това се добавя към деградацията.
12 Ноември 2013 06:52
Една прослойка(70% пишман тарикати, 30% роми) не е§@ва да се осигурява и ни пие кръвта през бърза помощ.
12 Ноември 2013 08:32
Ето еднa идя за решение на проблема с тарикатите - както пациенти, така и доктори и подобряване на здравеопазването: Натисни тук
12 Ноември 2013 09:22
mick,

Прегледай се. Държавата има функцията да подпомага хората, които имат нужда.

Не зная колко ми е точната сметка за здравеопазване в УК, но е много повече отколкото плащам като здравни осигуровки и данъци.
Здравното обслужване е според нуждите на човека, а не според това колко е внесъл в осигурителната система.
12 Ноември 2013 09:39
mary1001 12 Ноември 2013 09:22 - Явно нещо не си разбрала. Ако човек е осигурен, здравната каса ще плаща цялото необходимо лечение. Ако не е осигурен обаче - нека сам си плаща за това/ако пък няма с какво, просто сметките ще му бъдат опростени/.
12 Ноември 2013 09:49
Идеята на Мик е добра.Но трябва да има фонд,който да заплаща лечението на тези, които наистина не могат.Защото напр.ЕРП-тата не им опрощават тока по тази причина.
12 Ноември 2013 09:51
В България в момента има 389 линейки, а част от тях трябва незабавно да бъдат сменени с нови, съобщи bTV.

Натисни тук
Проста аритметика показва,че нещо се послъгваме.Къде е истината.
12 Ноември 2013 10:08
3 повиквания на 12-часово дежурство, а милиони пациенти годишно? Наистина аритметиката нещо не излиза
12 Ноември 2013 10:38
Бах мааа му. Тия линейки са работили по 100 часа в денонощието.
12 Ноември 2013 13:03
Цифрите са верни - обърнете внимание, че говорят за системата на бързата помощ и спешните отделения на болниците .
Това са различни структури. Спешната (бързата) помощ това са линейките и екипите в тях - за тях се отнася това за 9, 4 или 2 повиквания вечер.. При повикване на телефон 112 те отиват при пациента, поставят ориентировачна диагноза и го транспортират до болницата. Те нямат собствени кабинети, лаборатории, диагностични звена, а ползват тези на университетските, областните и общинските болници. Спешните отделения (в някои болници и приемните кабинети) обслужват пациентите, докарани от екипите на спешна помощ; насочените от неотложните кабинети на ОПЛ (в почивните дни и вечер), както и такива, които сами са дошли направо за преглед в болницата.
Аз например всяко нощно или празнично дежурство преглеждам минимум по 5-6 амбулаторни пациенти. Кой се ударил, порязал, заболял го корем, преял, препил, повръщал, възпалили му се хемороидите и т.н. Колегите от детско отделение преглеждат двойно и тройно повече на дежурство. Това са или неосигурени пациенти, или такива, които не са могли (не са искали да чакат) при личния си лекар, или разболели се през нощта или в почивните дни. Това са няколко хиляди пациенти годишно само за една община от 70 - 80 000 души. За областните болници цифрите са още по-големи.
12 Ноември 2013 13:28
Всеки трети българин е викал линейка за решаване на здравословен проблем миналата година. През системата на бързата помощ, включително и в спешните отделения на болниците, са преминали 2 496 265 души - 34% от населението на страната.


Т'ва, че в спешната помощ/спешните отделения са преброили 2 496 265 "души" едва ли означава, че това са над 2 милиона различни пациенти. Далеч по-вероятно е значителна част от пациентите им да са посетили/повикали спешната помощ по 10-20 пъти годишно.
12 Ноември 2013 13:38
Малко допълнение - МЗ (държавата) плаща на болниците по 20 лева за всеки пациент в спешните отделения, неприет после за лечение в болницата по линия на НЗОК. Това е цената независимо от броя на специалистите, които са прегледали болния и без значение броя и вида на изследванията. Държавата е платила най-много 40 - 45 млн. лева за година за тези спешни пациенти, което си е жива далавера за МЗ.
12 Ноември 2013 14:10
Всеки невярващ може да посети за няколко часа Болница "Пирогов в София. Пациентите, страдалци и лишенци (но Илф и Петрив: " Хора лишени от права" идват по скоро с вярата, че ще намерят помощ.
Проблема със заплащането не е съвсем елементарен. Наистина за цялостните преглед, диагноза и лечение на пациент държавата заплаща 20 лева, като от тях удържа 50 лв. за рентген, 40 лв. за ехография, 35 лв. за лабораторни изследвания, 50 лв. за ендоскопски изследвания, 5 лв. за електрокардиограма и т.н. Така че, далаверата е много по-сложна и ощетени са здравно осигурените.
12 Ноември 2013 14:44
навлизането на нови и скъпоструващи технологии
- Как ще навлязат, като нямаме достатъчно пари за да платим за тях?Нещо ми убягва логиката.
13 Ноември 2013 14:33
Това е много лоша статистика
________________
метални пощенски кутии за входове
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД