Студентският протест навлезе в нова, по-радикална фаза, след като бунтовните младежи наложиха пълна възбрана за достъп до Ректората на Софийския университет за всички, освен за техните симпатизанти. Решението за "пълна и ефективна окупация" е било взето на общо събрание на протестиращите в неделя вечерта и вчера беше обявено във "Фейсбук" профила на "Ранобудните студенти". Още същия ден ръководството на СУ фактически капитулира, като обяви, че университетската администрация няма да работи на 11 и 12 ноември. Като мотив за крайната стъпка студентите изтъкват, че протестите продължават вече 150 дни, а от правителството няма реакция.
Студенти от пловдивските вузове обявиха снощи, че тръгват към София, за да окупират днес заедно със софийските си колеги Народното събрание. Събирането пред НС е насрочено за 10:30 часа. Първа точка от дневния ред на НС днес е избор на зам.-председател на парламента - на мястото на подалия оставка Христо Бисеров. ГЕРБ обяви, че няма да се регистрира в пленарна зала.
Вчера сутринта вратите на Ректората осъмнаха заключени с катинари и вериги, а на бариерата пред вътрешния двор на сградата стояха предупредителни надписи "Университетът няма да отвори врати днес. Моля да проявите търпение!" и "Администрация не се допуска". С достъп разполагат само студенти и преподаватели, които подкрепят окупацията, макар и да не става ясно как точно се различават поддръжниците от противниците. Протестиращите се заканват да продължат така до оставката на правителството.
Радикалният подход рискува да осуети подаването на документи за стипендии, тъй като крайният срок изтича след седмица. Наложи се и разместване на изпити. Предвиденият за днес устен държавен изпит за зрелостниците юристи в Юридическия факултет няма да се проведе в Ректората на СУ, а в намиращата се наблизо сграда на Факултета по журналистика. В същата сграда привърженици на студентското движение "Призив" започнаха подписка срещу окупацията и до края на вчерашния ден бяха събрали над 400 подписа. Техни представители скандираха вчера пред Ректората: "Свалете веригите. Искаме да учим."
Възможно е студентската окупация да получи неочакван тласък от двата най-големи синдиката, които също се готвят за стачка. КНСБ и КТ "Подкрепа" са взели вчера решение да обединят двата си национални стачни комитета заради необходимостта от съвместни действия предвид тежката социално-икономическа обстановка в страната. Исканията им ще бъдат оповестени утре. Засега вариант за общонационална стачка не е обсъждан, но със сигурност ще има национален митинг и протести по браншове.
Синдикатите настояват за увеличение на заплатите в бюджетната сфера, каквото не се предвижда. Искат и въвеждане на данъчен кредит за най-нискодоходните групи, т.е. държавата да връща данъка за месеците, в които работещите са имали възнаграждения под определен минимум. Те са против замразяването за пета година на минималното обезщетение за безработица от 7.20 лв. на ден. Настояват и за по-високи разходни стандарти в образованието и социалната сфера, въпреки че там е предвиден минимален ръст. Друго синдикално искане е и поне двойно увеличаване на парите за активни мерки на пазара на труда, които също за пета година ще бъдат 73 млн. лв. Заради ръста на минималната заплата от 310 лв. на 340 лв. обаче те ще стигнат за осигуряване на заетост на едва 13 000 души вместо на 22 000. В бюджета според профсъюзите не се виждат и мерки за заздравяване на закъсалите държавни компании НЕК, Български пощи и БДЖ. От КНСБ настояват и за ръст от 1% на осигуровките за безработица и за пенсия.
------- ОЩЕ НЕДОВОЛСТВО
В протестна и стачна готовност са миньорите от "Мини Марица - изток" заради финансовата нестабилност около дружеството. Те са недоволни от липсата на средства за резервни части, технологично оборудване и обслужване, за лични предпазни средства, както и за инвестиции за развитие на задължителните минни дейности. Според тях заради ниската цена на въглищата и продължаващото неразплащане между НЕК и ТЕЦ-овете в комплекс "Марица - изток" почти няма финансиране на дружеството и това ще доведе до невъзможност за осигуряване на въглища за централите.
|
|