Българите са сред най-осведомените европейци на тема биоразнообразие, показва последното изследване на Евробарометър. Изследването е било проведено в края на юни сред 25 537 души от всички страни в ЕС. Анкетите са включвали въпроси доколко хората се чувстват информирани за биоразнообразието и какво мислят за заплахите за него. Доброто място на България вероятно се дължи на факта, че страната ни е с най-много защитени територии в Европа, а скандалите с всякакви апетити за застрояването им са ежедневие.
У нас 53% от хората са наясно какво означава биоразнообразие. Преди нас по информираност са само Германия и Австрия, където положително са отговорили 80%. Средният процент на знаещите в ЕС е 44%. Като най-сериозен проблем пред биоразнообразието 89% от българите посочват изчезването на горите. Горите са голяма грижа и за румънците (87%), кипърците (86%), докато в Естония например този процент е 55, а в Латвия - 61. Много българи (68%) са посочили, че изчезването на някои растения също е сериозен проблем за страната ни.
Българите са доста информирани и за защитената мрежа "Натура 2000". Според данните 45% от българите са чували за нея, докато в Англия с това могат да се похвалят само 1%, а в Италия - 2%. За 42% от европейците важни икономически проекти, които могат да имат негативно влияние на природата, но са добре за икономиката, са допустими, ако са от обществено значение и негативният ефект се компенсира.
ЛИЧЕН ПРИНОС
38 на сто от гражданите на ЕС признават, че полагат собствени усилия за опазването на природата, а 20% са казали, че нищо не правят, защото не знаят какво. 98% твърдят, че уважават природата и не оставят боклуците си в гората или на плажа.
|
|