Пет часа процедурни номера попречиха да бъдат гласувани на първо четене законите за бюджета на Държавното обществено осигуряване и на здравната каса. |
Веднага след това Янаки Стоилов поиска от председателстващата заседанието Мая Манолова да обяви ден и час за гласуването и тя го насрочи за 9 ч. в сряда. Така се заобиколи възможността опозицията да поиска поименно гласуване на законите, което да покаже липса на кворум. Опозицията направи още няколко опита да предизвика гласуване, но с отиграни номера председателят на парламента Михаил Миков успя да ги осуети. Стигна се дори до укриване на управителя на НЗОК Румяна Тодорова в стаята на БСП, тъй като влизането й в залата става след гласуване. Даниела Дариткова от ГЕРБ успя да се пребори за него, но пък забрави да поиска поименна проверка и така пропиля последния шанс на групата си да бие отиграните в процедурите червени депутати.
След като ГЕРБ напусна залата, дебатите минаха пред 60-70 депутати. Представителите на опозицията се включиха в тях, но само за да поспорят чии бюджетни закони са били по-лоши. Бюджетът на ДОО е с нереалистично заложени приходи, предупреди бившият социален министър на ГЕРБ Тотю Младенов. Той попита как се очаква да дойдат над 135 млн. лв. повече от осигурителни вноски, когато се предвижда осигурените да са с 50 000 по-малко и при изоставане с над 100 млн. лв. на приходите през т.г. Според Младенов обещаните от управляващите 250 000 нови работни места не само няма да се разкрият, но очевидно ще има нови безработни. Колежката му Светлана Ангелова пък определи увеличението на минималната пенсия с 3-4 лв. като подигравка с българските пенсионери. "Тези пари няма да им стигнат дори за килограм сирене от истинско краве мляко", заяви Ангелова и изтъкна, че те са увеличили с 9.8% пенсиите през т.г.
Шефката на социалната комисия Корнелия Нинова от "Коалиция за България" обаче припомни, че 4 години при ГЕРБ всички социални плащания са били замразени. "И тези хора днес да ни говорят за трохи и неуважение към възрастните, е, меко казано, арогантно", коментира Нинова.
С над 300 млн. лв. дефицит започва годината здравната каса според закона за бюджета й догодина, изчисли бившият здравен министър Десислава Атанасова, която обяви, че лекари и пациенти ще плачат за бюджета на ГЕРБ догодина. Според бившите управляващи, след като в закона се определя обща стойност на бюджетите, а не прогнозна както досега, това означава, че догодина лимитите в здравеопазването ще бъдат много повече. Тези констатации предизвикаха лавина от обяснения как за това дередже са виновни ГЕРБ. И дума обаче не се чу в опровержение на съмненията за още по-тежките лимити.
Около 15.30 ч. шефът на финансовата комисия Йордан Цонев започна да чете доклада за закона за държавния бюджет, но тогава протестиращите навън започнаха да затягат обръча около парламента. Тогава започна масовата евакуация на депутатите, а в залата останаха около 15 души. От ГЕРБ поискаха удължаване на пленарното заседание до изчерпване на дневния ред, но Михаил Михов най-накрая забеляза, че в залата няма кворум и го прекъсна към 15.55 ч. Днес дебатите по закона за държавния бюджет продължават.
ОПРАВДАНИЯ
С решение на Комисията за защита от дискриминация от 5 ноември, според което пенсионната възраст за военните е пряка дискриминация по признак обществено положение спрямо другите държавни служители по специалните закони, Корнелия Нинова оправда премахването й. Тя заяви също, че пенсионната реформа не се спира, а само се стопира за година, за да се стигне до консенсусни решения как да продължи увеличаването на стажа и възрастта, като се обвърже с продължителността на живот. И беше категорична, че ако промените в Кодекса за социално осигуряване за по-леки условия за пенсиониране за военните, хората с недостигащ стаж и работещите тежък труд минат на второ четене в парламента, ще се направят промени в бюджетните закони за осигуряване на необходимите около 40 млн. лв.