Сроковете, които си постави правителството за изграждането на 36-километровата ограда на границата с Турция, все повече изглеждат пожелателни. Тя трябва да е готова до февруари, но военните не са започнали да работят по нея. Причината е, че се чака някой да изготви проект за построяване на загражденията, научи "Сега" от служители, които са изпратени на границата с Турция. Вече близо 20 дни военните разчистват 71 км горски пътища около ГКПП - Лесово. За целта бяха отделени около 1 млн. лв.
Проверка показа, че нито МВР, нито Министерството на отбраната (МО) са пуснали поръчка за изготвяне на проекта за оградата. Тя ще струва около 5 млн. лв., което изисква да се спази Законът за обществените поръчки. Вероятно военното министерство възнамерява да възложи изграждането на оградата на инженерните формирования. По неофициална информация от МО предвиждат да поръчат произведена в САЩ ограда, която се използва при строежа на щатските затвори. Тя ще е висока над 4 метра и от външната страна ще има остри като нож шипове. Военните са дискутирали варианта за поставяне и на бетонни заграждения, но Турция се оказва много чувствителна на тази тема.
Вчера в центъра за временно настаняване на чужденци в Харманли започна ремонт на бившите казарми в района, в които ще бъдат настанени 650 души. Очаква се той да продължи около месец. Веднага след като приключи, в тези помещения ще бъдат преместени чуждите граждани, които сега са настанени в палатки. В момента в центъра живеят 1100 души, за 400 от тях няма стаи. Фургоните вече имат електрозахранване и на хората в тях са раздадени електрически печки. В общите помещения, където има настанени около 250 души, отоплението ще бъде с твърдо гориво. От общината в Харманли ще отварят и магазин в центъра, тъй като сега бежанците излизат навън, за да си купят храна. Той ще се стопанисва от Районния кооперативен съюз.
В две бивши казарми в кв. "Владислав Варненчик" във Варна също ще бъдат настанени имигранти, стана ясно от писмен отговор на военния министър Ангел Найденов до ГЕРБ-Варна, съобщи "Фокус". Още 8 казарми ще бъдат използвани за същата цел, но не се съобщава къде.
Заради големия брой чужденци в Харманли няколко десетки протестиращи блокираха международния път за Турция вчера следобед. Първоначално събралите се обявиха, че са дошли, за да видят какво ще се случи, но по-късно излязоха на пътното платно и спряха движението с телата си. Част от тях настояват, вместо да се харчат пари за бежанци, средствата да бъдат насочени към българските пенсионери. Повечето протестиращи обаче не казваха имената си, а част от тях бяха симпатизанти на "Атака".
АПЕЛ
Президентът и премиерът излязоха с обща декларация вчера срещу ксенофобските прояви на насилие и омраза. Росен Плевнелиев и Пламен Орешарски за пръв път демонстрираха съгласие по този взривоопасен проблем, породен от засилването на националистическите настроения в страната вследствие на бежанската вълна от Сирия. "Ксенофобията и псевдонационализмът могат да нанесат сериозен удар с дългосрочни последици върху европейския облик и репутацията на страната. Те разрушават обществото отвътре", се казва в документа. Двамата призовават българският народ за пореден път да покаже своята толерантност и солидарност с хората, изпаднали в беда.
|
|