Държавата ще заплаща помощ за възстановяване при бедствия само до данъчната оценка на пострадалия имот. Това ще е горната граница на сумата за подпомагане според промени в правилника за организацията и дейността на междуведомствената комисия за възстановяване и развитие. Те са пуснати за обществено обсъждане в интернет от Министерския съвет.
С промените за първи път се въвежда таван за подпомагането при такива събития, макар че данъчната оценка и досега служеше за ориентир. След наводнението в село Бисер и земетресението в Перник обаче тази практика предизвика много недоволство, защото се оказа, че някои къщи по данъчна оценка струват не повече от 5000 лв., а ремонтът им - десетки хиляди. Някои дори бяха за събаряне, а държавата нямаше правно основание да им изплати повече пари. Така мнозина бяха в ситуация да вземат 5000 лв. и да останат без покрив. Тогава помощта беше увеличена на голяма част от хората до реалните разходи.
"В досегашната практика размерът на помощта се приема без коментар от общинските комисии. С новите разпоредби се цели тази практика да бъде преустановена и да се заложи на разходи, доказани с проект за укрепване и заздравяване на жилищната сграда, съгласно изискванията на Закона за устройство на територията", обясняват вносителите.
С проекта се въвежда и възможност хората, които са дали своя техника за спасителни работи, да получат обезщетение. Пак в Бисер стана ясен случай, при който човек беше дал безвъзмездно свой имот за ползване, след което се оказа с огромна сметка за ток.
За какво са тогава застрахователите?
От друга страна, вижда се, че данъчните оценки са много ниски по селата, а и не само там, и хората там реално не плащат данъци.. а пък искат улици, че и обезщетения при природни бедствия.
Натисни тук