:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,116
Активни 882
Страници 3,046
За един ден 1,302,066

85% от висшистите смятат лекторите си за некомпетентни

Държавата харчи неефективно огромни средства за образование, коментират работодателите
Некомпетентни преподаватели, които не вземат на сериозно учебния процес, преподават в нашите вузове, смятат 85% от висшистите. Още толкова са на мнение, че учебните програми са остарели и че нямат възможности за работа по проекти и научни изследвания. Още по-лоша е оценката за материалната база и методите на преподаване - 90% от висшистите са неудовлетворени от нея. Това показва проучване на БСК за удовлетвореността от висшето образование у нас, реализирано по проект "Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони" (MyCompetence).

Почти всеки трети от участниците в допитването заявява, че придобитите в резултат на образованието знания и умения не са му полезни в работата. Както "Сега" писа, едва 15% са доволни от придобитите в университетите знания. А около 60% от анкетираните смятат, че качеството на получената теоретична и практическа подготовка в университетите не отговаря на нуждите за реализация в професията им. Вероятно заради това работодателите са склонни да правят компромиси с изискваната квалификация при назначаването на кадри в три основно проучени области - инженери в производството, IT специалисти и икономисти, с аргумента, че са важни уменията, а не дипломата, коментират от БСК.

Около 40% от участниците в допитването имат квалификация, която не отговаря на изискваната от работното място. Около 25% от тях са по-квалифицирани, а останалите имат по-ниска квалификация от изискваната. Масово по-квалифицирани от изискваното са инженерите в производството.

Поради липсата на адекватно кариерно ориентиране и система за прогнозиране на потребностите от квалификация, държавата изразходва неефективно огромни средства за образование, отчитат от БСК. Те се позовават на данни от одита на Сметната палата, според които само 25% от завършилите университети започват работа на позиция, изискваща висше образование. Още по-малък е процентът на хората, които работят по специалността си, за която имат диплома. Оставането без работа за продължителен период, липсата на опит, невъзможността да се усъвършенстват знанията и уменията в реална практическа среда водят до деквалификация при немалък брой дипломирани специалисти.
29
4655
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
02 Декември 2013 19:46
Момент начи.... вишистите вече нямат лектори.
Да не би да става дума за студенти, дето ще стават вишисти?
02 Декември 2013 19:49
Става дума за това, че след като си вземат дипломите, новоизпечените висшисти установяват, че са професионално неподготвени. И удобно прехвърлят отговорността на преподавателите си.
02 Декември 2013 20:10
Висшисти все пак :-)
Наистина е мноооого слабо висшето образование в момента.
02 Декември 2013 20:11
смятат 85% от висшистите. Още толкова са на мнение


Имаме принос към математиката - открита е нова функция, при която 0.85+0.85 <= 1

Аферим, бабо, машалла!
02 Декември 2013 20:24
Който не става за никаква работа, не е забил поне един гвоздей, не може да одялко и една клечка за задника си - става преподавател...И даже доцент и после - професор....Ами, вижте ги!...
02 Декември 2013 20:42
Некомпетентни преподаватели, които не вземат на сериозно учебния процес, преподават в нашите вузове, смятат 85% от висшистите.


некомпетентни диваненца, които не вземат на сериозно учебния процес, учат в нашите вузове, смятат поне 85% от преподавателите.

дина, висшисти или кандидат-висшисти имате предвид? щото първите, за радлика от вторите, са си взели всички необходими изпити.
02 Декември 2013 21:10
Аз съм от тези 85%. Но с уговорката, че когато завършвах нещата бяха други!
02 Декември 2013 21:11
Образование се прави с пари, с много пари. Лаборатории, лектори, помощен персонал. Пък и самите студенти трябва да са мотивирани с оглед бъдещето си. Реализацията си. Доходите си. Социалния статус.
02 Декември 2013 21:22
Ма откъде - накъде пък ше ги учат наште вишисти разни професори и доценти. Та те си знаат сичко! Даже требе веднага като ги приемат да учат вишу и да им дават дипломите, че навън (имам предвид света и Авропата) реват за тях! Те такива специалисти изпускат лисе!
02 Декември 2013 21:30
През далечната вече `90-`91 година на 20 век (когато бензина беше с купони) на бензиностанцията на входа на Правец, чакахме два дена да заредим. Вечерта в бара се заговорих с един "колега" - българин, отдавна живеещ в Австрия. От дума на дума и стигнахме до положението в България. И ми вика: "Знаеш ли защо сте толкова зле - защото ако инженерите кажат, че нещо трябва да се направи ето така, веднага ще се намерят двама или трима недоучили техника, които ще кажат - а аз мисля че така ще стане по-добре". При нас, в Австрия (човека се чустваше вече австриец) такова нещо е немислимо!
Е те така, те!
02 Декември 2013 22:18
По-ретроградно мнение от това на БСК едва ли може да се измисли. Ми нали ще ставаме европейци? Там се иска до 2020 година всеки трети да завърши висше образование. Проблемът не е само в преподавателите (изключително немотивирани), а и в качеството на "материала", който излиза от гимназиите. Да не знаеш какво е тригонометрична функция в 11 клас? Хубаво е, че учителските заплати са около средните за страната, както е в белите страни, но и там е нужен постоянен контрол за качеството на преподаването. Ако в Университетите влизат илитерати, не могат да излязат гении като Айнщайн, Хайзенберг или Дирак.
02 Декември 2013 22:25
LeDoyen

02 Декември 2013 22:18

02 Декември 2013 22:48
Автономията на ВУЗ е нещо добро, когато и сама се пази от Хафтономия...
03 Декември 2013 04:58
Не знаех, че ВАК са го трансформирали в БСК, където очевидно всички са не само честни частници, но и специалисти в областта на висшето образование
Да бяха си направили труда за още една анкета - на преподавателите. Има какво да кажат за "подготовката", с която голяма част от "висшистите" влизат в първи курс; за "мотивацията" да трупат знания и формират умения, а не за мотивацията да трупат дипломи; за манталитета и възпитанието. За елементарните умения за четене (дори без разбиране) - да не говорим. Мутроидията агресивно, все по-, иска да овладее и висшето образование. Без да влага стредства естествено. Там има апетитни имоти плюс това. Все още неприватизирани. Дянкофф-чето не успя с БАН (засега). Но тия са напористи, гласовити и имат средства да правят "анкети". При това тези анкети за три области ("инженериТЕ" ми звучи като "студентиТЕ", що ли) се представят в заглавието като валидни за цялото висше образование.
03 Декември 2013 05:09
Ми т`ва е резултатът от набутването на "пазарните" принципи в образованието. както и от "рИформите". Обаче кат` гледах стратегията на проф. Клисарова, не видях и намек за отмяна на "парите следват студента" (то и с ученика е така, затуй и резултатите такЪви). Е, при това положение има все по-широк мегдан да си говорим за качество
Щото на никого не му държи да каже истината в очите - че трябват повече пари за много по-малко студенти, към които да има строги изисквания (туй не е възможно при пари, следващи глава студент, па била тя и празна), че трябва да се изпозакрият измислените частни университетчета и колежчета, да се окрупнят държавните (а не да се създават още и още СУБИТ-и и П.У.Т.К.И на мутро-приятелски принцип). И най-вече, че битпазарното мислене отгледа поколения, за които знанието не е ценност - ценност е тапията, новият смартфон, лъскавата кола... Такъв модел им втълпиха и продължават да им втълпяват. Да не говорим, че при толкоз психолози и при такъв бой за следване на психология никой не смее да каже в публичното пространство, че децата масово са хиперактивни, страдат от синдром на дефицит на вниманието, дислексии, дисграфии....
03 Декември 2013 05:10
Не са лоши деца. Напротив. Но социумът, дирижиран от такива като БСК-айците, ги направи такива. Уви.
03 Декември 2013 06:06
"He who can, does. He who cannot, teaches".

Man and Superman (1903) "Maxims for Revolutionists"

George Bernard Shaw.
03 Декември 2013 06:28
Да не говорим, че при толкоз психолози и при такъв бой за следване на психология никой не смее да каже в публичното пространство, че децата масово са хиперактивни, страдат от синдром на дефицит на вниманието, дислексии, дисграфии....

А също така страдат от възпитанието на електронната бавачка, че даже няколко бавачки. Дете, възпитано от телевизия, говори като в Биг Брадър, слуша Слави Трифонов в най-добрия случай, и мечтае да стане съответно олигарх или държанка на олигарх (макар че не може да артикулира думата "държанка", защото не я е чело никъде). Дете, възпитано от айфон, дрънчи като него и може да прочете не повече от точно толкова символа, колкото се поместват в "Туитър" лентата. Дете, възпитано от сурат-тефтеря, може да вдига палец и да слага емотикони със скорост, с която възрастната част на населението едва ли ще се справи. То може да си сменя статуса около 300 пъти по-често от долните гащи и държи целокупният му приятелски кръг да е уведом за всичко, свързано с него, от закуската до продукта от закуската в края на храносмилателния му тракт, желателно в картинки, та да има къде приятеският кръг да вдигне палец и да напише страховития позив "Якооооо!!!!". Детето с дислексия и дисграфия никога не е чувало тези две думички, защото то не е виждало онова старовремско устройство за вкарване на информация в мозъка, известно на по-възрастното поколение като "книга".
И най-важното: така възпитаното от трите си основни електронни бавачки дете не съзнава, че то няма очи и е напълно щастливо. Оруел това и в страшните си сънища не го е виждал...
03 Декември 2013 08:50
Очакваме включване и от марс++
03 Декември 2013 09:33
Това проучване на кадесарската сбирка БСК трябва да оправдае аргувентите им защо трябва да продължаваме да работим по-комунистически, т.е без пари. Едно си баба знаят старите ДС ченгета, едно си баят. Но това не може да продължава вече дори и на такова тотално мухлясало място като България. Рано или късно все някой и по-някакъв начин ще прочисти авгиевите ни обори. А кадесарския доносник данев да се бръкне по-дълбоко в джобовете на "работодателите", които представлява и да си плати за по-читави кадри, като си ги подготви сам. Такива вопли на бедните, прелъстени и изоставени нещастни ченгенца-работодателчета вече не трогват никого.
03 Декември 2013 10:38
Какви преподаватели с тези заплати?
03 Декември 2013 11:14
Образование се прави с пари, с много пари.


Пари, много пари се дават за качествено образование...
03 Декември 2013 11:15
Какви преподаватели с тези заплати?


Какви заплати на такива преподаватели?...
03 Декември 2013 12:15
Така ще защото професорите и доцентите станаха повече от студентите. Преподавателите в университетите трябва да преподават, а не да се правят и на ръководители в държавни и административни учреждения. Трябва да се промени закона разрешаващ работа на две и повече места. Да се премахне ценоразписа за изпитите.......
03 Декември 2013 12:21
Почти по темата.
Тези "баби", "момичета и момчета", които нпоследък напълниха телевизиите за да разказват за "сексуалния живот в древната римска империя" по манастирите, дали са възпитаници на Теологическите факултети.
03 Декември 2013 12:51
Преподаватели са много, а Учителите са малко
03 Декември 2013 16:06
Случайно на някого да му е направило впечатление, че от няколко години в инжинерните специалности във ВУЗ се влиза без приемен изпит и с резултата от матурата ло ЛИТЕРАТУРА. Как се преподава висша математика на хора, някои от които дори не могат да обърнат обикновена дроб в десетична и обратното? И как се набират студенти в държава с отрицателен прираст и масова емиграция? Образованието отдавна вече се е превърнало в стока, която всеки може да си купи, ако плати. Само че, ако си купиш шевна машина, това съвсем не означава че вече можеш да ушиеш костюм. Съвсем нормално е от 100 произведени вишисти да излезе един добър специалист. Но той трябва да се докаже и да струва скъпо. А останалите да си размахват дипломите и да страдат, че някой не ги бил научил. Диплома се дава, но занаят - не. Занаят се учи с постоянство, труд, четене, търсене.
03 Декември 2013 16:12
Съвсем нормално е от 100 произведени вишисти да излезе един добър специалист.

Ами не е нормално. Това означава 99% брак в производството. Не е нужно да се набират студенти, университетите не са армейски части. По-добре да се съберат трима, от тях да излезат двама читави и един горе-долу, отколкото да се преподава на сто, та белким един фане нещо.
03 Декември 2013 16:57
LeDoyen02 Декември 2013 22:18

По-ретроградно мнение от това на БСК едва ли може да се измисли. Ми нали ще ставаме европейци? Там се иска до 2020 година всеки трети да завърши висше образование.

Да, ама не са казали, че всички трябва да бъдат по политология-я-я-я
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД