Еврокомисията е възмутена от изявленията на румънския президент Траян Бъсеску за обединението на Румъния с Молдова, съобщи електронното издание "Юрактив", което се позовава на европейски дипломат. Приказките за "Велика Румъния" е последното нещо, от което ЕС се нуждае, за да тласне напред инициативата си "Източно партньорство", което и без това страда от завоя на Украйна на срещата във Вилнюс, става ясно от думите на дипломата. Това обаче не попречи на Бъсеску отново да повдигне темата, което стана за втори път в рамките на три дни.
В реч по повод националния празник на Румъния на 1 декември той повторно се обяви за обединение на румънците с техните братя от Молдова, но подчерта, че това е дългосрочен проект. "Изказах пожелание, което е на президента на Румъния, и което според мен споделя съществена част от румънския народ, за обединение с нашите братя в Република Молдова, за обединение като народи", изтъкна Бъсеску. "Това не е идеал, който може да бъде постигнат в кратък срок, но трябва да го изразим и да го утвърдим, ако искаме един ден да стане реалност. Само народите на двете страни могат да решат дали такъв проект ще види бял свят", добави той в присъствието на молдовския му колега Николае Тимофти. Той бе пристигнал в Букурещ за честването на празника. В речта си гостът бе много по-сдържан по въпроса и каза само, че в двете страни се говори един и същ език, като те имат една и съща бурна история. Тимофти напомни, че Молдова желае да напредне бързо по пътя на европейската интеграция.
Първият път Бъсеску говори за обединението на 28 ноември, първия ден от срещата за "Източното партньорство" във Вилнюс. Изявлението му обаче бе разкритикувано от румънския премиер Вкитор Понта и външния министър Теитус Корлецян. "Тези необмислени заявления за обединението на двете държави могат само да навредят на европейската интеграция на Молдова", посочи Понта.